Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • m1
    Membru
    • 14.nov.2007
    • 108

    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

    Postat în original de GeorgeTrisina
    Sa nu intelegi gresit. Numai daca ai incalzire prin pardoseala, nu ai voie sa pozezi tuburile prin sapa.
    Am inteles , daca ai de gand sa pui incalzire in pardoseala nu e in regula sa treci cu curentul tot pe acolo .
    ...

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru marcant
      • 27.sep.2012
      • 748

      Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

      Postat în original de davidb
      @George - este specificata in normativ interzicerea tuburilor prin sapa in cazul incalzirii in pardoseala?
      Indreb deoarece nu vad o problema in cazul in care conductorii sunt continui si eventual la fel si tubul (daca vorbim de copex)

      Multumesc
      Nu e specificat in normativ, dar din experienta am constatat supraincalzirea cablurilor prin pardoseala si astfel scade curentul admisibil prin cabluri. Si nu cred ca se merita sa supradimensionezi un cablu prin pardoseala pentru un circuit care trece numai cativa metri prin mediu cald.

      Comentariu

      • davidb
        Membru
        • 03.dec.2012
        • 205

        Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

        Aveti dreptate, nu m-am gandit la acest aspect.
        Aproape ca ma speriasem deoarece nu vazusem asta in normativ cand mi am gandit instalatia si este cazul meu, dar din fericire nu se aplica aceasta supraincalzire deoarece eu nu am mai mult de 4 prize pe un circuit, si este vorba de prize care vor alimenta consumatori f mici..tv, electronice etc...

        Pt consumatorii mari am circuite separate oricum si sunt supradimensionate din start...

        Va multumesc pentru informatie

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1687

          Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

          Postat în original de GeorgeTrisina
          Nu e specificat in normativ, dar din experienta am constatat supraincalzirea cablurilor prin pardoseala si astfel scade curentul admisibil prin cabluri. Si nu cred ca se merita sa supradimensionezi un cablu prin pardoseala pentru un circuit care trece numai cativa metri prin mediu cald.
          George, recunosc ca nu ma pricep la sisteme de incalzire prin pardoseala, dar ma bag si eu in seama cu o parere. Daca avem o casa in constructie la care ne permitem „luxul” de a jongla cu grosimea sapei, oare nu putem monta peste traseele electrice inglobate in sapa un strat izolator suficient de performant incat sa putem fara grija instala peste acest strat sistemul de incalzire si in felul asta sa impacam „si capra, si varza”?
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • lmacsen
            Membru
            • 26.sep.2015
            • 298

            Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

            De obicei sapa se termoizoleaza cu polistiren extrudat. Daca s-ar baga sub aceasta izolare ar mai fi aceasta problema?

            Comentariu

            • mbostangiu
              Membru Marcant
              • 31.dec.2011
              • 594

              Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

              Exact asta fac eu acum la casa pe care o construiesc si am facut socotelile in felul urmator:
              - temperatura agent termic (in teava) este 40-45°C maxim astfel incat dupa ce se distribuie in masa sapei rezulta la suprafata acesteia 29°C (maximul admis).
              -avand in vedere ca sub tevile de IPAT exista o folie si polistiren (aceiasi grosime ca sapa) deci materiale si procese tegnologice gandite special pentru a minimiza cantitatea de caldura care "scapa" in jos catre placa
              - avand in vedere si faptul ca sensul natural de "curgere" a caldurii este in sus catre camera si nu in jos catre placa (tevi), eu consider ca la nivelul tuburilor instalatiei electrice temperatura nu va depasi sub nici o forma cele 29°C de la suprafata, astfel incat am dimensionat circuitele in ipoteza in care sunt pozate in tub, in mediu izolant si functioneaza la o temperatura de 30°C. Probabil ca in realitate tuburile vor ajunge undeva la maxim 20°C pentru ca sub ele este placa de beton peste pamant (izolata e adevarat si aceasta fata de pamant cu 10 cm de polistiren tot in scopul reducerii tranzitului de caldura catre pamant).
              Mai tineti cont si de faptul ca probabil vara, circuitele din zonele superioare ale peretilor (nu mai zic de tavane) functioneaza in mod sigur la temperaturi mai mari de cele estimate grosier de mine in pardoseala doar ca in plus, vara, exact cand sunt caldurile mai mari, folosim la maxim AC care este unul dintre cei mai mari consumatori de electricitate dintr-o casa uzuala daca nu luam in calcul gatitul electric.
              Acestea fiind zise, fara calcule si doar cu aproximari si estimari facute toate in dezavantajul instalatiei electrice, eu consider ca se pot poza circuitele electrice pe sapa sub polistirenul de la IPAT daca dimensionezi corect.
              “Quality means doing it right when no one is looking.”

              Comentariu

              • GeorgeTrisina
                Membru marcant
                • 27.sep.2012
                • 748

                Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                Postat în original de mbostangiu
                Exact asta fac eu acum la casa pe care o construiesc si am facut socotelile in felul urmator:
                - temperatura agent termic (in teava) este 40-45°C maxim astfel incat dupa ce se distribuie in masa sapei rezulta la suprafata acesteia 29°C (maximul admis).
                -avand in vedere ca sub tevile de IPAT exista o folie si polistiren (aceiasi grosime ca sapa) deci materiale si procese tegnologice gandite special pentru a minimiza cantitatea de caldura care "scapa" in jos catre placa
                - avand in vedere si faptul ca sensul natural de "curgere" a caldurii este in sus catre camera si nu in jos catre placa (tevi), eu consider ca la nivelul tuburilor instalatiei electrice temperatura nu va depasi sub nici o forma cele 29°C de la suprafata, astfel incat am dimensionat circuitele in ipoteza in care sunt pozate in tub, in mediu izolant si functioneaza la o temperatura de 30°C. Probabil ca in realitate tuburile vor ajunge undeva la maxim 20°C pentru ca sub ele este placa de beton peste pamant (izolata e adevarat si aceasta fata de pamant cu 10 cm de polistiren tot in scopul reducerii tranzitului de caldura catre pamant).
                Mai tineti cont si de faptul ca probabil vara, circuitele din zonele superioare ale peretilor (nu mai zic de tavane) functioneaza in mod sigur la temperaturi mai mari de cele estimate grosier de mine in pardoseala doar ca in plus, vara, exact cand sunt caldurile mai mari, folosim la maxim AC care este unul dintre cei mai mari consumatori de electricitate dintr-o casa uzuala daca nu luam in calcul gatitul electric.
                Acestea fiind zise, fara calcule si doar cu aproximari si estimari facute toate in dezavantajul instalatiei electrice, eu consider ca se pot poza circuitele electrice pe sapa sub polistirenul de la IPAT daca dimensionezi corect.
                Oricat ar fi izolatia de buna... hai sa fim seriosi ca tot mai scapa si in jos si mareste ambientul cablului. Mai ales ca nu poti sa incarci pardoseala prea mult.

                Comentariu

                • mbostangiu
                  Membru Marcant
                  • 31.dec.2011
                  • 594

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                  Postat în original de GeorgeTrisina
                  Oricat ar fi izolatia de buna... hai sa fim seriosi ca tot mai scapa si in jos si mareste ambientul cablului. Mai ales ca nu poti sa incarci pardoseala prea mult.
                  Eu am rationat strict pe conditiile mele. As fi recunoscator daca ati argumenta cumva reticenta dvs., reticenta pe care recunosc ca am avut-o si eu initial insa dupa rationamentul descris mai sus, am ales totusi varianta cu circuitele pozate pe sapa.
                  “Quality means doing it right when no one is looking.”

                  Comentariu

                  • GeorgeTrisina
                    Membru marcant
                    • 27.sep.2012
                    • 748

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii

                    Postat în original de mbostangiu
                    Eu am rationat strict pe conditiile mele. As fi recunoscator daca ati argumenta cumva reticenta dvs., reticenta pe care recunosc ca am avut-o si eu initial insa dupa rationamentul descris mai sus, am ales totusi varianta cu circuitele pozate pe sapa.
                    Da. Cazul dumitale e atipic. Eu cate lucrari am avut pana acum cu IPAT, nu am putut incarca prea mult pardoseala decat cu izolatie din placa IZODEL de 6 mm, iar ca sa pun si circuitele electrice prin pardoseala trebuia sa dimensionez cablurile pentru 45 "grade C" si nu mi-a convenit, asa ca am ales tot pe pereti sa le pozez.

                    Comentariu

                    • davidb
                      Membru
                      • 03.dec.2012
                      • 205

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect d

                      Daca va rog frumos puteti sa imi dati si mie un tabel cu dimensionare in fuctie de temperatura?
                      Ce am gasit eu este tabelul acela clasic dar e la 20 de grade...

                      Multumesc

                      Comentariu

                      • GeorgeTrisina
                        Membru marcant
                        • 27.sep.2012
                        • 748

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de

                        Postat în original de davidb
                        Daca va rog frumos puteti sa imi dati si mie un tabel cu dimensionare in fuctie de temperatura?
                        Ce am gasit eu este tabelul acela clasic dar e la 20 de grade...

                        Multumesc
                        Uite aici un tabel cu coeficientii de corectie al conductoarelor avand ca temperatura de referinta 25 grade.
                        Se inmulteste curentul la 25 grd cu coeficientul pt temperatura care-ti trebuie si afli curentul admisibil pt temperatura dorita.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • nms
                          Incepator
                          • 16.mar.2016
                          • 9

                          Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                          Salut tuturor , am o intrebare pentru experti:
                          - vreau sa fac un circuit pentru a aprinde un bec de exterior in 2 variante :
                          1. sa il pot aprinde in mod normal de la un intrerupator
                          2. atunci cand intrerupatorul nu este actionat sa se aprinda folosind un senzor de miscare.

                          Am facut o schita dar nu stiu sigur daca e ceva incorect. In schita este actionat intrerupatorul iar senzorul detecteaza miscare. In acest exemplu becul e aprins de intrerupator si nu de senzor.
                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	circuit1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	12,3 KB 
ID:	624755

                          Este corect cum am desenat circuitul sau apar ceva probleme? (ma gandesc in special daca poate aparea o problema la senzorul de miscare)

                          Multumesc.

                          Comentariu

                          • davidb
                            Membru
                            • 03.dec.2012
                            • 205

                            Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                            Cred ca este mai simplu cu un intrerupator normal legat in paralel cu senzorul...

                            Comentariu

                            • nms
                              Incepator
                              • 16.mar.2016
                              • 9

                              Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                              Multumesc pentru raspuns.
                              Daca fac ca in schema de mai jos n-o sa apara probleme la senzor?
                              Nu stiu daca are vreun efect asupra intrerupatoarelor (intrerupator/senzor) faptul ca le pun in paralel..

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	circuit2.png 
Afișări:	1 
Mărime:	10,6 KB 
ID:	624756

                              Comentariu

                              • Jan
                                Membru
                                • 06.iul.2006
                                • 176

                                Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                                Asa se poate face:


                                comutatorul inchis = iluminat permanent

                                Comentariu

                                Procesare...