Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • FilipT
    Membru marcant
    • 15.feb.2009
    • 673

    #16
    ok, uitati aici cu tot cu cote, mentionez ca in prelungire la baie 2 este o incapere pe care vreau sa o transform in atelier, deci vreau si acolo o priza
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • FilipT
      Membru marcant
      • 15.feb.2009
      • 673

      #17
      nimeni nu are nici o solutie?

      Comentariu

      • Paulorossi
        Membru
        • 24.aug.2010
        • 272

        #18
        Domnule,specificati va rog in schema camerele ce sunt:dormitoare,living,dining,etc.In plus fata de aceasta situatie trebuie mentionat exact locul unde se amplaseaza mobila de dormitor,living,bucatarie,baie asfel incat sa punem prizele si intrerupatoarele exact.
        Te ajut cu cea mai mare placere dar aceste lucruri trebuiesc specificate.
        Pun un exemplu rudimentar de plan cum ar trebui tu sa o faci.

        Comentariu

        • Paulorossi
          Membru
          • 24.aug.2010
          • 272

          #19
          Revin cu schita img121.imageshack.us/f/plancasacote.png/

          Comentariu

          • Paulorossi
            Membru
            • 24.aug.2010
            • 272

            #20
            Schema mai jos:
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • mirko
              Incepator
              • 04.mar.2011
              • 1

              #21
              in functie de cum ai mobila pusa in casa unde iti trebuie curent pt televizor .sunt mai multe criterii ca sa faci un proiect electric

              Comentariu

              • Julius1979
                Incepator
                • 27.ian.2010
                • 60

                #22
                Buna ziua, am si eu cateva intrebari legate de o instalatie electrica intr-un apartament de bloc:

                1. Daca pun un descarcator DOMAE 1P+N pentru trasnete, mai trebuie si acea protectie la supratensiune declansator MSU pe siguranta generala, pentru protectie la supratensiunile date de RENEL? Nu stiu ce sensibilitate are acel descarcator, posibil ca el sa reactioneze la o valoare mult mai mare decat un declansator MSU. Care ar fi ordinea de montaj in tablou, din amonte in aval? Descarcator + (MSU) + Intreruptor general + diferential general + in paralel restul?
                2. Am vazut ca nu se recomanda folosirea unei diferentiale generale ca si intreruptor general, mai ales daca montezi descarcatoare si alte alea. Este corect?
                3. Este OK o diferentiala generala de 30 mA sensibilitate? Nu am cazi cu hidromasaj etc. Risc sa imi decupleze foarte des curentul? Diferentiale pe fiecare circuit sunt extrem de scumpe, si as dori o protectie pe toate circuitele, mai ales de prize.
                3. As avea nevoie de o solutie pentru protectie la supratensiuni si in cazul curentilor slabi (CATV, LAN, telefonie), pe intrarile in apartament, riscul este foarte mare mai ales pe partea de internet unde imi vine cablul pe bloc. Am vazut niste prelungitoare Belkin cu protectii si pentru partea de curenti slabi. Sunt OK ca pret, nu stiu insa daca isi fac si treaba. Si sunt si foarte masive, avand de la 6 prize X220 V in sus, de care nu am nevoie.

                Comentariu

                • Paulorossi
                  Membru
                  • 24.aug.2010
                  • 272

                  #23
                  Salut.
                  O sa incerc sa-ti raspund pe rand:
                  1) Poti folosi Descărcătorul Domae Quick PF de la Schneider care iti va asigura atat protectie la supratensiuni de natura atmosferica(trasnete) cat si protectia la supratensiuni de comutatie sau intrerupere a nulului.Acesta poate asigura protectia doar pana la 1500 V,dincolo de aceasta valoare se va distruge consumatorul.Declansator MSU asigura doar protectia la supratensiuni de comutatie sau intrerupere a nulului,deci nu te protejeaza la supratensiuni atmosferice.De regula declansatorul se monteaza ca si prima protectie si se asociaza cu un intrerupator general pe care il deconecteaza.
                  In linkul casa.schneider-electric.ro/protectia-impotrica-efectelor-trasnetelor.html aveti instructiunile de montaj.
                  2) Deja ai un intrerupator general,iti pui diferential general doar daca vrei sa te protejezi la curent diferential pe toata instalatia.
                  3) E ok sensibilitatea.Important e sa fie de calitate.Recomand Siemens,alegerea e insa a ta.
                  4) Descarcatorul te protejeaza si in cazul curentilor slabi.Prelungitoarele de regula asigura protectia la supratensiuni printr-un varistor care se distruge la prima supratensiune si face ca prelungitorul sa nu mai poata fi utilizat decat daca se schimba varistorul.Este posibil sa gasesti si alt tip dar te asigur ca va fi foarte scump.
                  Succes!

                  Comentariu

                  • Julius1979
                    Incepator
                    • 27.ian.2010
                    • 60

                    #24
                    Postat în original de Paulorossi
                    Salut.
                    O sa incerc sa-ti raspund pe rand:
                    1) Poti folosi Descărcătorul Domae Quick PF de la Schneider care iti va asigura atat protectie la supratensiuni de natura atmosferica(trasnete) cat si protectia la supratensiuni de comutatie sau intrerupere a nulului.Acesta poate asigura protectia doar pana la 1500 V,dincolo de aceasta valoare se va distruge consumatorul.Declansator MSU asigura doar protectia la supratensiuni de comutatie sau intrerupere a nulului,deci nu te protejeaza la supratensiuni atmosferice.De regula declansatorul se monteaza ca si prima protectie si se asociaza cu un intrerupator general pe care il deconecteaza.
                    In linkul casa.schneider-electric.ro/protectia-impotrica-efectelor-trasnetelor.html aveti instructiunile de montaj.
                    2) Deja ai un intrerupator general,iti pui diferential general doar daca vrei sa te protejezi la curent diferential pe toata instalatia.
                    3) E ok sensibilitatea.Important e sa fie de calitate.Recomand Siemens,alegerea e insa a ta.
                    4) Descarcatorul te protejeaza si in cazul curentilor slabi.Prelungitoarele de regula asigura protectia la supratensiuni printr-un varistor care se distruge la prima supratensiune si face ca prelungitorul sa nu mai poata fi utilizat decat daca se schimba varistorul.Este posibil sa gasesti si alt tip dar te asigur ca va fi foarte scump.
                    Succes!
                    Multumesc foarte mult. O nelamurire mai am. Spuneti ca descarcatorul protejeaza si in cazul curentilor slabi. Dar nu cred ca pot conecta cablul CATV, de net si telefonie la acest descarcator. Acele prelungitoare cu protectie au intrari si iesiri dedicate pentru CATV, net si telefonie. Se gasesc undeva aceste device-uri ca atare, doar pentru protectie si nu cu rol de prelungitor multiplu de prize?. Bineinteles ca le trebuie o conectare la impamantare. Am gasit ceva scheme aici

                    dar nu ma pricep si nici nu doresc sa ma apuc de facut asa ceva. In ultima instanta iau un prelungitor din ala si asta e, chit ca se arde in caz de ceva, inseamna ca si-a facut treaba

                    Comentariu

                    • electricman
                      Membru Marcant
                      • 26.iul.2009
                      • 691

                      #25
                      Postat în original de Julius1979
                      Dar nu cred ca pot conecta cablul CATV, de net si telefonie la acest descarcator.
                      Sunt descarcatoare speciale pt curenti slabi,tv,tl,care se monteaza direct pe cablurile respective,nu au legatura cu descarcatorul pt curenti tari.
                      Vezi aici http://www.echipot.ro/Descarcatoare_8.html
                      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                      Comentariu

                      • Paulorossi
                        Membru
                        • 24.aug.2010
                        • 272

                        #26
                        Postat în original de Julius1979
                        Multumesc foarte mult. O nelamurire mai am. Spuneti ca descarcatorul protejeaza si in cazul curentilor slabi. Dar nu cred ca pot conecta cablul CATV, de net si telefonie la acest descarcator. Acele prelungitoare cu protectie au intrari si iesiri dedicate pentru CATV, net si telefonie. Se gasesc undeva aceste device-uri ca atare, doar pentru protectie si nu cu rol de prelungitor multiplu de prize?. Bineinteles ca le trebuie o conectare la impamantare. Am gasit ceva scheme aici

                        dar nu ma pricep si nici nu doresc sa ma apuc de facut asa ceva. In ultima instanta iau un prelungitor din ala si asta e, chit ca se arde in caz de ceva, inseamna ca si-a facut treaba
                        Se pot folosi si descarcatoarele mentionate de tine in link,acolo ai si schemele de conectare.Deasemenea se pot folosi si cele sugerate de electricman,totul e sa suni distribuitorul,sa ceri cateva specificatii ale produsului(detalii de montare,nivel de supratensiune pt care consumatorul nu e distru,etc) si sa faci montajul.
                        Succes!

                        Comentariu

                        • cNicu
                          Incepator
                          • 16.apr.2011
                          • 5

                          #27
                          As dori sa imi cer in primul rand scuze ca postez aici dupa ce am postat si in alt subiect adiacent dar am observat ca persoanele interesate de cele doua subiecte sunt oarecum diferite in conceptii, si as dori sa aflu parerea cat mai multor persoane.
                          .................................................. .........................................
                          Va salut. Sunt nou pe forum si sunt in fata unei achizitii a unui apartament de 3 camere.
                          Doresc sa ma documentez din timp deoarece apartamentul nu este inca finisat total si doresc sa imi prevad toate instalatiile si consumatorii cat mai bine.
                          O sa atasez o schema mai jos ce reprezinta numai o parte din casa, mai exact sufrageria + hol de intrare si bucataria.
                          Am amplasat oarecum orientativ cateva din corpurile de iluminat si partea de audio video.
                          Intrebarile mele sunt legate in primul rand de tipul de panou electric ce trebuie achizitionat .
                          Consumatorii vor fi luminile din 3 camere si 2 bai, cuptor electric, masina de spalat, masina de spalat vase, 2 sau 3 unitati de aer conditionat, o centrala cu boiler incorporat, frigider, plasma sau lcd de dimensiuni generoase si implicit insetat de curent si un AV Receiver care de asemenea consuma ca un porc. Ar mai fi si un calculator, un PS3, router wi-fi, alte electrocasnice ce vor fi bagate in prize, lampi, hota electrica de la bucatarie si cam atat din ce imi pot da seama acum.
                          Recunosc, sunt relativ novice in ale electricii, insa v-as intreba ce fel de panou sa aleg, si cum sa pozitionez sigurantele, care sa acopere ce ?
                          Nu stiu daca e impotriva politicii forumului sa dati link-uri catre produse anume, insa fac mentiunea ca m-ar interesa produsele cu o fiabilitate sporita.
                          Legat de partea de iluminat, as dori sa amplasez intr-un tavan fals niste corpuri compuse din cate 2 sau 3 spoturi fiecare. Ele au inaltimea de 85 mm. Fiind cu becuri halogen, ce considerente legate de spatiu si izolatie trebuie sa am in vedere ?
                          De asemenea, v-as intreba , daca tot doresc sa realizez acest plafon fals, cum e mai bine sa trag cablurile pentru ce o sa am pe peretele opus televizorului, pe sub pardoseala, prin tavabul fals sau prin o tubulatura prevazuta prin pereti (ce ar implica mai mult de spart).
                          Corpurile de iluminat le-am colorat in functie de cum ma gandesc eu ca ar fi bine sa fie conectate la cate un intrerupator.
                          M-am uitat la intrerupatoare comandate prin infrarosu deoarece as dori sa integrez si iluminatul intr-un sistem de control cu telecomanda Logitech Harmony.
                          In ROmania nu am gasit decat ceva de la un producator Lutron iar produsul se numeste Rania IR dar care e un pic cam scump pe la 700 ron. Imi puteti recomanda altceva calitativ dar la un pret mai redus ?
                          Si ca o ultima intrebare, poate redundanta, pentru un astfel de proiect, sa ma adresez cam oricarui electrician sau e bine sa ma adresez unui anumit tip de electricieni (nu imi pot da seama daca ce doresc eu sa fac este de complexitate marita sau normala) ?
                          Nu vreau sa incarc si mai mult acest post asa ca o sa-l inchei aici.
                          Multumesc pentru eventualele sugestii.
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Paulorossi
                            Membru
                            • 24.aug.2010
                            • 272

                            #28
                            Salut.
                            O sa incerc sa-ti raspund din punctul meu de vedere.
                            Inainte de a te apuca de schimbat instalatia electrica faci un calcul cu puterea maxima pe care o vei folosi la un moment dat.In functie de aceasta valoare vezi daca e suficient bransamentul monofazic de 6 kw(valoare maxima pt monofazat).Retine insa ca consumatorii tai vor creste in viitor si e bine sa mai ai in plus o rezerva de putere.Apoi decizi tipul de bransament si puterea lui cu rezerva de putere aferenta.
                            Daca tot pui spoturi le recomand pe cele led,sunt accesibile la pret,au marele aventaj ca nu se incalzesc(nu degaja caldura) si au durata de viata foarte mare+paleta de culori diversificata.
                            Proiectul electric si executia lucrarii o poti solicita la un electrician autorizat cu PFA care iti ofera si garantie pe lucrare.E foarte important acest aspect,lucrul acesta iti confera garantia calitatii lucrarii dpdv electric alfel te supui la alte riscuri/pericole.Ca si aparataj poti folosi cu succes producatorii consacrati : GEWISS, VIMAR, BTCINO, SCHNEIDER, LEGRAND, MOELLER.Pesonal as opta pt gama modulara de echipamente,alegerea e de partea ta insa.Executantul lucrarii va stabili si traseul de alimentare a echipamentelor(traseul tuburilor).Personal as merge pe varianta ingropat sau sub pardoseala daca se toarna sapa.Consider acest lucru mai sigur si cu riscuri mai mici de accidente.
                            Ca si variator intrerupator cu infrarosu ai o varianta la Vimar cod VIM-14175 impreuna cu telecomanda cu raze infrarosii VIM-01849.
                            Ca si varianta low budget ttp://www. cauti.ro/produs--Regulator-cu-infrarosu--p--5098525.html
                            Daca iti faci proiect electric il poti posta pt dezbatere.
                            Succes!

                            Comentariu

                            • MLD
                              Incepator
                              • 14.dec.2011
                              • 1

                              #29
                              Proiect instalatii electrice

                              Buna ziua, as dori sa vin in ajutorul celor care fac instalatii electrice in regie proprie prin realizarea unui proiect (un proiec complet cu liste de materiale lungimi cabluri etc). Nu am drept de stampila deci cei care vor sa foloseasca proiectul pentru autorizatii o fac pe propria raspundere, dar sunt inginer, lucrez in proiectare si incerc sa fac totul corect si sa respect standardele si legislatia in vigoare. Fac acest lucru GRATUIT , doar pentru a-mi satisface placerea si a invata lucruri noi. (In limita timpului disponibil)
                              Respect.

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                #30
                                Bine ati venit pe forum!
                                Acelasi lucru face si userul Codex de ceva timp aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...atii-electrice
                                Cel mai bine este sa discute acolo, doritorii sa posteze in acel topic care este ceva mai dezvoltat si in limita timpului disponibil cei ca dvs. care doresc sa ajute sa posteze informatiile si discutiile acolo pentru a fi utile si altor forumisti.
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...