Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • sliders
    Incepator
    • 27.nov.2011
    • 7

    #61
    ms mult de tot
    Postat în original de Paulorossi
    Poti sa o pui pe tavan avand in vedere ca o sa ai traseeele mai scurte,deci economie la fire.In caz de avarie tavanul e mai accesibil(nu e acoperit de mobila).Nu uita sa folosesti tub de metal.
    Succes!

    Comentariu

    • Codex
      Membru
      • 12.mai.2006
      • 253

      #62
      Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

      Salutam din nou, dupa o lunga absenta.
      Daca va mai pot fi de folos va rog sa ma contactati!

      Cu stima
      Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

      Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

      Electrician autorizat IIA + IIB

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1685

        #63
        Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

        Daca s-ar putea, as fi interesat de un proiect de instalatie electrica interioara. Nu ma intereseaza un proiect creat pentru o situatie concreta, ci poate fi chiar si unul cu date imaginare, pe mine ma intereseaza pur si simplu ca model, cu scop pur informativ, atat in ceea ce priveste piesele scrise, cat si cele desenate.
        Multumesc anticipat.
        Cu respect.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • Codex
          Membru
          • 12.mai.2006
          • 253

          #64
          Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

          Din anumite motive, care din punctul meu de vedere nu tin neaparat de vointa ci sunt mai mult de natura tehnica, nu cred ca un draft de proiect ar putea sa va fie de folos. La urma urmei toate conexiunile dinte planse, memoriu, calcule pentru dimensionari s.a.m.d. tin de o situatie concreta si nu de un subiect didactic.
          Eu unul v-as recomanda sa incercati sa realizat cate o etapa a proiectului si impreuna cu colegii de pe forum (unii dintre dansii cu foarte multa experienta practica (n.b. cu foarte multa stima o spun)) sa incercam sa facem recomandarile necesare pentru fiecare situatie, astfel incat sa obtineti un proiect cat mai real si cat mai complet.
          Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

          Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

          Electrician autorizat IIA + IIB

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1685

            #65
            Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

            Postat în original de Codex
            Eu unul v-as recomanda sa incercati sa realizat cate o etapa a proiectului si impreuna cu colegii de pe forum (unii dintre dansii cu foarte multa experienta practica (n.b. cu foarte multa stima o spun)) sa incercam sa facem recomandarile necesare pentru fiecare situatie, astfel incat sa obtineti un proiect cat mai real si cat mai complet.
            Nu experienta (nici teoretica si nici practica) imi lipseste, dupa cei 25 de ani de activitate ca electrician pe care-i am in spate. Exact un model de proiect "didactic" (dupa cum bine l-ati numit) m-ar fi interesat. Dar daca nu se poate, asta e...
            Multumesc oricum pentru raspuns.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • Codex
              Membru
              • 12.mai.2006
              • 253

              #66
              Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

              Nu am avut intentia de a fi nepoliticos. Doar ca din punctul meu de vedere toate proiectele au aceleasi piese: memorii, planse, dimensionari, liste de cantitati, caiete de sarcini, dar aplicate pe fiecare situatie in parte. Interesul topicului a fost sa fie discutat un proiect de instalatii electrice. Din pacate nu am un model pe care sa il recomand ca sablon. Poate colegii forumisti va pot ajuta mai mult in acest sens. Dupa cum bine stiti pe internet se pot descarca diferite etape ale unui proiect, dar din punctul meu de vedere nefiind legate intre ele si neservind unui anumit scop real, informatia utila oferita este minima.
              Inca odata imi cer scuze daca considerati ca am fost ofensiv.

              Cu stima!
              Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

              Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

              Electrician autorizat IIA + IIB

              Comentariu

              • GeorgeTrisina
                Membru Marcant
                • 27.sep.2012
                • 747

                #67
                Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                Pentru cine intr-adevar doreste un (draft sau altfel spus exemplu de proiect), il rog sa mai astepte un pic pana imi termin proiectul de la propria locuinta. E o casa mica batraneasca trebuie sa recunosc, nu e nici un secret, asa ca il voi posta aici dupa finalizare, pentru a se putea dumiri toti incepatorii in domeniul proiectarii instalatiilor electrice.
                Cu respect,
                George Trisina
                Ultima editare de GeorgeTrisina; 02.oct.2012, 20:41.

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1685

                  #68
                  Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                  Postat în original de GeorgeTrisina
                  Pentru cine intr-adevar doreste un (draft sau altfel spus exemplu de proiect), il rog sa mai astepte un pic pana imi termin proiectul de la propria locuinta. E o casa mica batraneasca trebuie sa recunosc, nu e nici un secret, asa ca il voi posta aici dupa finalizare, pentru a se putea dumiri toti incepatorii in domeniul proiectarii instalatiilor electrice.
                  Cu respect,
                  George Trisina
                  Imi cer scuze pentru interventie si nu vreau sa par rautacios, dar daca nu ma insel ati mai promis si pe un alt forum similar, in urma cu vreo 2-3 ani, oferirea cu titlu gratuit a unor proiecte. Din avalansa de solicitari care au urmat nu stiu daca cineva a primit ceva din partea dvs. Eu unul m-am rugat de vreo 3 ori de dvs., dupa care, vazand ca "ma lupt cu morile de vant", am renuntat.
                  Oare de data asta va veti respecta promisiunea?

                  Cu stima.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • GeorgeTrisina
                    Membru Marcant
                    • 27.sep.2012
                    • 747

                    #69
                    Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                    Sa stii ca am tot dat. Le-am trimis pe e-mail cine mi-a lasat adresa ca nu stiu sa postez.
                    Din nefericire n-am mai putut sa trimit pt ca am plecat la alta firma unde nu mai fac proiecte pe joasa tensiune ci ma ocup de cu totul altceva.
                    Dar acum imi fac proiectul pt propria mea casa, si nu ma impiedica nimic sa va trimit.
                    Sper ca m-am facut inteles.

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1685

                      #70
                      Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                      Postat în original de GeorgeTrisina
                      Sper ca m-am facut inteles.
                      Pe deplin.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6453

                        #71
                        Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                        Postat în original de GeorgeTrisina
                        [...] Sper ca m-am facut inteles.
                        Eu nu am înţeles de ce plecarea la un alt loc de muncă v-a împiedicat să mai trimiteţi proiecte.
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • GeorgeTrisina
                          Membru Marcant
                          • 27.sep.2012
                          • 747

                          #72
                          Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                          Pt ca nu le am in calculatorul meu personal de acasa, ci la fostul loc de munca.

                          Comentariu

                          • RaspoElectric
                            Membru Marcant
                            • 17.feb.2009
                            • 702

                            #73
                            Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                            Si eu am e-mailuri trimise.... o caruta de ele .... cu atasamente.
                            Care nu se pierd.
                            Cu respect ... Ovi
                            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6453

                              #74
                              Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                              Postat în original de GeorgeTrisina
                              Pt ca nu le am in calculatorul meu personal de acasa, ci la fostul loc de munca.
                              Tot nu este clar... ori erau proiectele Dvs., dar le "ţineaţi" doar pe calculatorul de la locul de muncă , ori aţi fost generos cu ceva care nu vă aparţinea .
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • GeorgeTrisina
                                Membru Marcant
                                • 27.sep.2012
                                • 747

                                #75
                                Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                                Bineinteles ca erau proiectele mele dar facute in cadrul societatii unde lucram.
                                Nu-mi incarc calculatorul meu cu probleme de serviciu.
                                Te-am rugat sa mai astepti pana termin si eu, si voi posta.
                                Daca nu poti sa astepti, apeleaza la altii.

                                Comentariu

                                Procesare...