Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • intransingentul
    Living Legend
    • 26.iul.2012
    • 1005

    #76
    Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

    Postat în original de GeorgeTrisina
    Bineinteles ca erau proiectele mele dar facute in cadrul societatii unde lucram.
    Nu-mi incarc calculatorul meu cu probleme de serviciu.
    Te-am rugat sa mai astepti pana termin si eu, si voi posta.
    Daca nu poti sa astepti, apeleaza la altii.
    Proiectele erau facute de dvs, dar proprietarul proiectelor este firma la care ati lucrat.
    Transmiterea acelor proiecte altor persoane fara incuvintarea societati se poate considera furt.
    De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

    Comentariu

    • intransingentul
      Living Legend
      • 26.iul.2012
      • 1005

      #77
      Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

      In momentul cand am postat cele ce am scris mai sus George Trisina inca era activ pe forum.
      Bineanteles ca acest lucru nu inseamna ca trebuie sa si raspunda la discutia care il priveste.
      Dar parca sa fugi asa fara nici un raspuns.
      Un proverb vechi spune:
      FUGA ESTE RUSINOASA, DAR E SANATOASA.
      Treci pe langa iepure si ii spui PUTUROSULE.
      De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

      Comentariu

      • GeorgeTrisina
        Membru Marcant
        • 27.sep.2012
        • 746

        #78
        Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

        Tocmai din aceasta cauza nu mi-am permis sa le transfer in calculatorul meu.
        Am sa postez aici proiectul de la propria mea locuinta cand va fi gata. Asta nu se poate considera furt din moment ce eu sunt proprietarul.
        Daca nu vor sa astepte, n-au decat sa-si faca singuri. S-au invatat toti "mura-n gura".
        Si inca ceva:
        - N-am fugit de nimeni pe nici un forum. Cand discutia nu mi-a convenit sau am fost lezat intr-o oarecare masura, am raspuns cu aceeasi moneda.
        O seara buna.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6450

          #79
          Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

          Postat în original de GeorgeTrisina
          Bineinteles ca erau proiectele mele dar facute in cadrul societatii unde lucram. [...]
          Dacă aţi fost plătit să le realizaţi, atunci acele proiecte nu sînt proprietatea Dvs.


          Postat în original de GeorgeTrisina
          [...] Te-am rugat sa mai astepti pana termin si eu, si voi posta. Daca nu poti sa astepti, apeleaza la altii.
          Nu ştiu despre ce vorbiţi! Nu v-am rugat şi nu v-am cerut nimic, deci nu aştept nimic de la Dvs.! Nu am motive să aştept ceva de la Dvs.! Singurele vorbe schimbate cu Dvs. au fost cele postate pe forumuri, la vedere, aşa că aştept o explicaţie de la Dvs. pentru afirmaţiile de mai sus.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru Marcant
            • 27.sep.2012
            • 746

            #80
            Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

            Mi s-a parut ca si tu astepti. Cel putin asa mi-a facut impresia.
            Iti cer scuze pt ca te-aqm bagat in aceeasi galeata cu altii.
            Si te rog nu fii suparat pe mine. N-am vrut sa se intample asa.
            O zi buna !

            Comentariu

            • GeorgeTrisina
              Membru Marcant
              • 27.sep.2012
              • 746

              #81
              Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

              Postat în original de intransingentul
              In momentul cand am postat cele ce am scris mai sus George Trisina inca era activ pe forum.
              Bineanteles ca acest lucru nu inseamna ca trebuie sa si raspunda la discutia care il priveste.
              Dar parca sa fugi asa fara nici un raspuns.
              Un proverb vechi spune:
              FUGA ESTE RUSINOASA, DAR E SANATOASA.
              Treci pe langa iepure si ii spui PUTUROSULE.
              N-aveam cum sa fiu activ la ora aia 16:12. La acea ora eu in fiecare zi sunt la volan si nu am internet in masina.
              Deci: .... EROARE !!!

              Comentariu

              • intransingentul
                Living Legend
                • 26.iul.2012
                • 1005

                #82
                Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                Postat în original de GeorgeTrisina
                N-aveam cum sa fiu activ la ora aia 16:12. La acea ora eu in fiecare zi sunt la volan si nu am internet in masina.
                Deci: .... EROARE !!!
                Daca observati langa numele afisat in stanga este un punct
                Verde inseamna activ
                Gri inseamna inactiv

                Ieri dupa ce am scris acel post la 16:12, punctul acela era verde.
                Nu mint.

                Oricum nu asta conteaza.
                De fapt nu din partea mea este vina.
                De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                Comentariu

                • da_n
                  Living Legend
                  • 10.mai.2009
                  • 1228

                  #83
                  Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                  Postat în original de intransingentul
                  Daca observati langa numele afisat in stanga este un punct
                  Verde inseamna activ
                  Gri inseamna inactiv
                  ala-i verde si daca esti pe alta sectiune a forumului sau daca ai si pagina forumului deschisa dar de fapt citesti ziarul pe alta pagina

                  asa ca nu mai bate moneda pe tema asta ca nu-i concludent, mai da o sansa omului

                  Comentariu

                  • GeorgeTrisina
                    Membru Marcant
                    • 27.sep.2012
                    • 746

                    #84
                    Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                    Postat în original de da_n
                    ala-i verde si daca esti pe alta sectiune a forumului sau daca ai si pagina forumului deschisa dar de fapt citesti ziarul pe alta pagina

                    asa ca nu mai bate moneda pe tema asta ca nu-i concludent, mai da o sansa omului
                    Multumesc !

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6450

                      #85
                      Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                      Postat în original de GeorgeTrisina
                      Mi s-a parut ca si tu astepti. Cel putin asa mi-a facut impresia.
                      Iti cer scuze pt ca te-aqm bagat in aceeasi galeata cu altii.
                      Si te rog nu fii suparat pe mine. N-am vrut sa se intample asa.
                      O zi buna !
                      În regulă. O zi bună şi Dvs.!
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1683

                        #86
                        Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                        Postat în original de GeorgeTrisina
                        Iti cer scuze pt ca te-aqm bagat in aceeasi galeata cu altii.
                        Am si eu o mica curiozitate : "ceilalti" din acea galeata (cam dispretuitoare formularea asta, nu credeti?) sunt cumva utilizatorii celuilalt forum de care pomeneam intr-un mesaj mai sus, cei carora le-ati promis un model de proiect si care, de buna credinta, v-au pus la dispozitie adresele lor de mail, si nu exista nicio garantie ca au primit din partea dvs.ceea ce au cerut (eu unul pot sa va asigur ca n-am primit nici macar praful de pe toba)? Si apropos, la ce v-a folosit acea baza de zeci sau sute de adrese de mail? Din cate stiu, astea se pot comercializa pe bani frumosi.
                        Avand in vedere ca ati declarat si in acest forum (cu cateva posturi mai sus) ca nu stiti sa postati fisiere pe forum, presupun ca metoda prin care "veti da gratuit poporului doritor" proiectul propriei dvs. instalatii electrice este tot aceeasi, adica "fratilor, faceti-va publice adresele de mail, ca pe urma mai vedem noi".
                        Si ca sa nu creada cititorii nostri ca exagerez cu ceva (si sa nu mai spere ca vor primi ceva de la dvs., asa cum nu mai sper nici eu- de altfel nici nu mai am nevoie, intre timp am rezolvat problema), iata aici despre ce este vorba :

                        Lista produselor din categoria Materiale electrice si corpuri de iluminat - magazin online. Materiale electrice si corpuri de iluminat: Domeniu de activitate al societatii Mega Electric este reprezentat de importul si distributia de corpuri de iluminat si materiale electrice (cabluri si conductori, prize si intrerupatoare, sigurante , automate etc.). Magazin online de materiale electrice si corpuri de iluminat.
                        Ultima editare de Cherubino; 07.oct.2012, 18:24.
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • GeorgeTrisina
                          Membru Marcant
                          • 27.sep.2012
                          • 746

                          #87
                          Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                          Scuze colega, dar la cel putin jumatate le-am trimis.
                          Unii mi-au raspuns chiar "multumesc".
                          Altii dupa ce le-am trimis au spus ca le-au pirdut ca au formatat calculatorul si e ca si cum fac misto de mine.
                          Un fel de "Mi-au furat portofelul in tramvai"
                          Asta e chiar culmea.
                          La multi le-am trimis si nu au mai dat macar raspuns de "multumesc".
                          Deci eu nu mai stiu cui am trimis si cui nu.
                          Altii chiar m-au enervat, pt ca au vrut chiar cazuri particulare sa le fac.
                          Asta s-a intamplat pana am plecat de la firma unde lucram. Chiar le-am specificat in ultima pagina ca nu mai pot.
                          Pana la urma chiar daca mai ai nevoie sau nu, eu tot am sa postez si aici si pe portal electric.
                          Cu toate astea va urez:
                          - O seara buna la toti !

                          Comentariu

                          • Julius1979
                            Incepator
                            • 27.ian.2010
                            • 60

                            #88
                            Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                            Buna ziua,

                            o intrebare ca sa nu deschid un topic nou.
                            La apartament de bloc am prize pe hol langa bai, cu impamantare (instalatie veche intenc ingropata, tablou vechi cu sigurante fuzibile). Una din prize s-a slabit si am desfacut-o ca sa-i strang aripioarele de prindere. Am scos siguranta aferenta din tablou (verificat pe priza respectiva lipsa curent cu un consumator), dar in timp ce lucram la ea m-am curentat destul de tare (mi-a amortit mana). Aveti idee care ar putea fi cauza?
                            Sa fie siguranta pe nul, desi e cam ciudat? Ca sa fiu mai sigur alta data, sa scot toate sigurantele?

                            Multumesc
                            Ultima editare de Julius1979; 10.dec.2012, 12:42.

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1683

                              #89
                              Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                              1.Ce sigurante ati scos din tablou?
                              2.Cum ati verificat lipsa tensiunii (daca se poate o descriere a procedurii folosite)?
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • Julius1979
                                Incepator
                                • 27.ian.2010
                                • 60

                                #90
                                Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                                Postat în original de Cherubino
                                1.Ce sigurante ati scos din tablou?
                                2.Cum ati verificat lipsa tensiunii (daca se poate o descriere a procedurii folosite)?
                                Mi-am dat seama acum ce prostie am facut, nu stiu ce m-a apucat de obicei scoteam toate sigurantele pentru a fi sigur. Tabloul de tip vechi are probabil sigurante si pe nul, eu am scos probabil siguranta de pe nul avand in priza o lampa (ca verificare) care s-a stins.

                                Comentariu

                                Procesare...