Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GeorgeTrisina
    Membru marcant
    • 27.sep.2012
    • 748

    Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

    Postat în original de GeorgeTrisina
    Am arhivat prima data cu winace, iar a doua oara cu 7z.
    Lasa-mi adresa de mail si le mai trimit o data. Poate reusesti tu sa le postezi aici.
    O seara buna !
    Vezi ca ti-am trimis.
    Incearca tu sa le mai postezi o data pe aici ca nu stiu ce se intampla. Nu ma descurc.

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1687

      Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

      Nu pot sa le incarc. Le-am arhivat pe fiecare in parte si observ ca niciunul nu e mai mare de 95 (parca) Kb, cat e maximum pentru fisiere zip. Cu toate astea, cand incerc sa le incarc, imi apare mesajul "fisier incorect". Poate ne ajuta un admin.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • GeorgeTrisina
        Membru marcant
        • 27.sep.2012
        • 748

        Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

        Postat în original de Cherubino
        Nu pot sa le incarc. Le-am arhivat pe fiecare in parte si observ ca niciunul nu e mai mare de 95 (parca) Kb, cat e maximum pentru fisiere zip. Cu toate astea, cand incerc sa le incarc, imi apare mesajul "fisier incorect". Poate ne ajuta un admin.
        Asa am patit eu si din cauza asta le-am arhivat de doua ori pe fiecare in parte.
        Nu merg toate deodata.
        Posteaza-le in doua randuri.

        Comentariu

        • GeorgeTrisina
          Membru marcant
          • 27.sep.2012
          • 748

          Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

          Postat în original de GeorgeTrisina
          Asa am patit eu si din cauza asta le-am arhivat de doua ori pe fiecare in parte.
          Nu merg toate deodata.
          Posteaza-le in doua randuri.
          Problema e cum dam de admin??? Doar sa-i trimitem un PM.
          Ai reusit sa le vizualizezi?

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1687

            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

            Postat în original de GeorgeTrisina
            Problema e cum dam de admin??? Doar sa-i trimitem un PM.
            Ai reusit sa le vizualizezi?
            Da, dupa ce le-ai trimis prin e-mail le-am deschis fara probleme (ma refer la fisierele dwg, ca mi-ai trimis si un pdf cu toate schemele, care nu se punea problema sa nu-l pot vedea).
            Oricum, nu reusesc sa le postez pe site. Poate citeste mesajele astea administratorul forumului si ne da o mana de ajutor. Eu oricum sunt dispus sa te ajut cu trimiterea fisierelor pe mail, in cazul in care alti colegi de forum imi vor da adresele lor.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • GeorgeTrisina
              Membru marcant
              • 27.sep.2012
              • 748

              Postat în original de Cherubino
              Da, dupa ce le-ai trimis prin e-mail le-am deschis fara probleme (ma refer la fisierele dwg, ca mi-ai trimis si un pdf cu toate schemele, care nu se punea problema sa nu-l pot vedea).
              Oricum, nu reusesc sa le postez pe site. Poate citeste mesajele astea administratorul forumului si ne da o mana de ajutor. Eu oricum sunt dispus sa te ajut cu trimiterea fisierelor pe mail, in cazul in care alti colegi de forum imi vor da adresele lor.
              Aceleasi fisiere le-am trimis si la dn Calota sa le posteze pe portall electric daca aici nu se poate se gasesc acolo.

              Postat în original de Consultant electrice
              Se pot executa si asa insa unde aveti doze de conexiuni o sa subtiati simtitor polistirenul iar daca va trebui sa inlocuiti sau sa modificati ceva in timp va fi nevoie sa stricati tencuiala si sa decupati polistirenul. Daca mergeti pe varianta asta trebuie sa va faceti o schita exacta cu traseele si cu pozitionarea dozelor. In caz ca se intampla ceva si se ajunge la supraincalzirea conductoarelor nu prea vad bine combinatia cu polistirenul care acopera. Cand construiti casa si nu renovati una existenta ar fi bine sa executati in interior traseele electrice.
              Buna ziua
              Cred ca serverul are o problema cu spatiul alocat fisierelor postate max. 100KB.
              Am vrut sa postez un model de proiect pt toti userii, iar partea desenata 3,52MB in pdf si nu a acceptat-o (fisier prea lung).
              Va rog pe dvs ca moderator sa vorbiti cu admin pt a largi spatiul alocat fisierelor.
              Va multumesc!

              Postat în original de GeorgeTrisina
              Aceleasi fisiere le-am trimis si la dn Calota sa le posteze pe portall electric daca aici nu se poate se gasesc acolo.
              Pentru partea desenata accesati link-ul: www.misiuneacasa.ro/uploads/files/fisiere-forum-2013/piese-desenate.pdf
              Multumesc administratorului pentru ajutor.

              Comentariu

              • titaniq
                Incepator
                • 13.mar.2010
                • 47

                Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                Salut,

                Vreau sa refac instalatia electrica la apartamentul cu 3 camere din atasament. Se poate un mic proiectel?

                2 circuite iluminat: - 1. hol intrare, bucatarie si sufragerie
                - 2. hol mic, dormitor mare, dormitor mic si baie
                4 circuite priza: 1. hol intrare si bucatarie (2 prize in hol, 2 prize in bucatarie+modul de 4 prize pentru aparatura)
                2. AC in sufragerie
                3. sufragerie si dormitor mare (2 prize in sufragerie si 2 prize in dormitor)
                4. dormitor mic, hol mic si baie (2 prize dormitor mic, 1 priza hol mic, 1 priza baie ?)
                In prezent exista 1 circuit iluminat si 1 circuit prize, cablu INTENC Al 1.5mmp in tencuiala. Peretii interiori sunt din caramida, iar cei exteriori din beton.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 748

                  Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                  Postat în original de titaniq
                  Salut,

                  Vreau sa refac instalatia electrica la apartamentul cu 3 camere din atasament. Se poate un mic proiectel?

                  2 circuite iluminat: - 1. hol intrare, bucatarie si sufragerie
                  - 2. hol mic, dormitor mare, dormitor mic si baie
                  4 circuite priza: 1. hol intrare si bucatarie (2 prize in hol, 2 prize in bucatarie+modul de 4 prize pentru aparatura)
                  2. AC in sufragerie
                  3. sufragerie si dormitor mare (2 prize in sufragerie si 2 prize in dormitor)
                  4. dormitor mic, hol mic si baie (2 prize dormitor mic, 1 priza hol mic, 1 priza baie ?)
                  In prezent exista 1 circuit iluminat si 1 circuit prize, cablu INTENC Al 1.5mmp in tencuiala. Peretii interiori sunt din caramida, iar cei exteriori din beton.
                  Eu am aratat in postul anterior cum se face un proiect. De ce nu ti-l faci singur?
                  Daca ai nevoie de un proiect oficial stampilat, etc... atunci e contracost.

                  Comentariu

                  • titaniq
                    Incepator
                    • 13.mar.2010
                    • 47

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                    Postat în original de GeorgeTrisina
                    Eu am aratat in postul anterior cum se face un proiect. De ce nu ti-l faci singur?
                    Daca ai nevoie de un proiect oficial stampilat, etc... atunci e contracost.
                    Voiam ceva informativ, orientativ, nicidecum ceva oficial.

                    Comentariu

                    • constantin57
                      Membru
                      • 11.dec.2005
                      • 193

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                      Postat în original de titaniq
                      Voiam ceva informativ, orientativ, nicidecum ceva oficial.
                      Orientativ,
                      Lustra in sufragerie,
                      cite un bec in dormitoare, bucatarie,si holuri.
                      3 prize in sufragerie
                      3 prize in bucatarie
                      cite 2 prize in dormitoare
                      cite o priza in fiecare hol
                      un bec in fiecare balcon
                      1 bec in baie
                      1 bec deasupra intrarii

                      Comentariu

                      • GeorgeTrisina
                        Membru marcant
                        • 27.sep.2012
                        • 748

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                        Postat în original de titaniq
                        Voiam ceva informativ, orientativ, nicidecum ceva oficial.
                        Foarte bine.
                        Acceseaza link-ul de la #112. Acolo e postat un model de proiect.

                        Comentariu

                        • titaniq
                          Incepator
                          • 13.mar.2010
                          • 47

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii

                          Postat în original de GeorgeTrisina
                          Foarte bine.
                          Acceseaza link-ul de la #112. Acolo e postat un model de proiect.
                          Acum studiez fisierul. MUltumesc.

                          Comentariu

                          • acio
                            Incepator
                            • 22.oct.2013
                            • 6

                            Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                            Daca imi refac instalatia electrica din apartament, am nevoie de proiect?

                            Voi inlocui firele vechi din aluminiu cu cupru, si voi adauga cateva prize noi si bineinteles sigurante noi.

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                              Lucrarea trebuie cel putin teoretic executata de un electrician autorizat. Lui nu ii trebuie plan, decat daca vreti sa semnati un contract sa nu existe discutii dupa. In principiu la astfel de lucrari nu face nimeni plan.
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              • acio
                                Incepator
                                • 22.oct.2013
                                • 6

                                Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                                Multumesc pentru raspuns.

                                Comentariu

                                Procesare...