Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • electricman
    Membru Marcant
    • 26.iul.2009
    • 690

    Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

    Este obligatorie acea priza tehnologica.
    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

    Comentariu

    • mbostangiu
      Membru Marcant
      • 31.dec.2011
      • 594

      Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

      Postat în original de electricman
      Este obligatorie acea priza tehnologica.
      De acord cu dvs. pentru dispozitivul de supratensiune monofazic. Pentru trifazic eu nu am vazut dispozitiv la care sa fie obligatorie priza tehnologica. Posibil sa existe si doar ca nu am lucrat eu cu acel dispozitiv. Teoretic eu nu vad sensul prizei respective la trifazic tinand cont si de faptul ca fabricantii de aparataj se lupta pentru produse mai ieftine. In fine, nu ma pasioneaza contrele si disputele dar nici nu pot 'digera' ideea de a face un lucru pentru ca 'asa trebuie', am nevoie sa mai si pricep de ce trebuie asa.
      “Quality means doing it right when no one is looking.”

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

        Eu ma refeream la monofazic, nu reperasem descrierea lui David in care afirma ca are bransament trifazat este pe vreo 3 pagini in urma. Aveam in cap ca este monofazic si am gandit in consecinta si chiar ma si miram cum de sunteti asa convins ca nu exista Pt
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • sonne
          Incepator
          • 24.aug.2009
          • 54

          Proiect pentru instalatiile electrice

          Asa cum spuneam si in titlu, ce ar trebui sa contina un proiect pentru instalatiile electrice? Pozitionarea prizelor/intrerupatoarelor, traseele de cabluri, dozele, schema tabloului electric? Mi-a scapat ceva?
          Traseele pentru curenti slabi trebuie sa apara in acelasi proiect? Sau se face proiect separat?

          Late edit:
          Ma poate ajuta cineva cu un exemplu de proiect complet? Ca sa stiu si eu (dar poate si altii) ce ar trebui sa primim cand platim un astfel de proiect.
          Ultima editare de sonne; 04.feb.2015, 16:54.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

            Depinde si de cum va intelegeti cu cei care proiecteaza, in principiu ar trebui sa fie un memoriu tehnic, calcul iluminat, breviar de calcul, planuri amplasare aparataj electric, calcul paratrasnet (daca este cazul), plan paratraznet si priza de pamant, plan pentru curenti slabi, lista materiale si echipamente. Acum depinde de locatie mai pot intra planuri separate pentru detectoare de fum, gaze, lumini de urgenta etc.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • sonne
              Incepator
              • 24.aug.2009
              • 54

              Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

              Multumesc pentru raspuns. Pentru tablourile electrice, se face un plan separat?

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1685

                Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                Postat în original de sonne
                Multumesc pentru raspuns. Pentru tablourile electrice, se face un plan separat?
                Vedeti ca v-am trimis un mesaj privat.
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • vaduva88
                  Incepator
                  • 12.mar.2015
                  • 1

                  Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                  Salut! As avea nevoie de ajutor cu instalatia electrica in acest apartament. Precizez ca in fiecare camera vor fi 2 sigurante (1 pe iluminat+ 1 pe prize). In afara de sigurantele de pe camere va fi o siguranta pe AC pentru living si o priza+iluminat in balcon. De altfel precizez ca voi avea TV in fiecare camera si in bucataie voi avea plita, cuptor, masina de spalat vase, frigider, hota, tv+ altele iar in holul mic de langa baie masina de spalat rufe.
                  Multumesc pt ajutor.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • GeorgeTrisina
                    Membru Marcant
                    • 27.sep.2012
                    • 747

                    Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                    cu ce anume vrei sa te ajutam?

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1685

                      Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                      Postat în original de vaduva88
                      Salut! As avea nevoie de ajutor cu instalatia electrica in acest apartament. Precizez ca in fiecare camera vor fi 2 sigurante (1 pe iluminat+ 1 pe prize). In afara de sigurantele de pe camere va fi o siguranta pe AC pentru living si o priza+iluminat in balcon. De altfel precizez ca voi avea TV in fiecare camera si in bucataie voi avea plita, cuptor, masina de spalat vase, frigider, hota, tv+ altele iar in holul mic de langa baie masina de spalat rufe.
                      Multumesc pt ajutor.
                      Nu ati precizat in ce ar consta ajutorul solicitat, dar deocamdata va pot spune ca nu se justifica executarea cate unui circuit de iluminat separat pentru fiecare camera la un apartament de dimensiuni uzuale decat daca-l incadram in categoria "fitze".
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • GeorgeTrisina
                        Membru Marcant
                        • 27.sep.2012
                        • 747

                        Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                        Maxim 2 circ de iluminat ca sa nu ramana cu casa in bezna daca are vreun scurt in vreo dulie, desi unul singur era deajuns..
                        Ma gandesc ca poate n-are ce afce cu banii, sau vrea chiar casa inteligenta prin KNX.

                        Comentariu

                        • erossore
                          Incepator
                          • 16.mar.2015
                          • 37

                          Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                          Buna ziua, am si eu o instalatie de facut, am facut o schita foarte primara cu ceea ce as vrea sa am in casa, doar parterul momentan.
                          Intrebarile mele ar fi :
                          -de cate circurite ar fi nevoie ( prize si iluminat )
                          -daca ar fi cazul sa mai pun un al 2-lea tablou si la etaj ( 3 dormitoare o baie si un hol or sa fie la etaj )
                          -in ce zona vedeti tabloul electric montat ..
                          Mentionez ca vor fi 3 circuite dedicate : masinile de spalat si centrala termica.
                          Orice parere este bine venita.
                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_3111.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	168,4 KB 
ID:	621032

                          Comentariu

                          • GeorgeTrisina
                            Membru Marcant
                            • 27.sep.2012
                            • 747

                            Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                            Pt parter:
                            -un circuit iluminat parter
                            -un circuit iluminat exterior
                            -un circuit iluminat etaj
                            -doua circuite priza etaj
                            -un circuit priza CT
                            -un circuit masina spalat
                            -Intrerupatorul din baie parter nu-i bine amplasat acesta trebuie amplasat pe peretele exterior al baii.
                            -doua circuite priza sepaarte bucatarie (cuptor si alte utilaje bucatarie)
                            -restul prizelor parter impartite in doua circuite
                            Tabloul general e bine sa fie amplasat la intrare, in drapta usii la inaltimea de 2,00 - 2,20m. Din tabloul general vei pleca cu o coloana spre tabloul etaj. E foarte important sa stim daca ai bransament monofazat sau trifazat, ca sa putem calcula si coloana spre etaj.

                            Comentariu

                            • erossore
                              Incepator
                              • 16.mar.2015
                              • 37

                              Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                              da, scuze, am omis ce era mai important, trifazat .
                              Pai eu ma gandeam la o priza si in baie..
                              O sa pun o siguranta generala tetrapolara diferentiala 25A 30 mA .
                              Ultima editare de erossore; 21.mar.2015, 17:22.

                              Comentariu

                              • erossore
                                Incepator
                                • 16.mar.2015
                                • 37

                                Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                                si inca ceva, va ror, cat de importanta este impartirea exacta a consumatorilor mono pe cele 3 faze?
                                ma refer daca exista vreo problema daca consum mai mult din 2 faze?
                                din ce stiu eu si ce am vazut pe aici vad tabloul cam asa :
                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	TABLOU.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	129,8 KB 
ID:	621033

                                Comentariu

                                Procesare...