Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

    Impartirea se face pentru a nu incarca fazele gresit si pentru a nu suprasolicita un circuit de faza. Acum este normal ca nu o sa reusesti sa imparti exact, insa pe cat posibil consumatorii mari trebuie impartiti cat mai egal pe faza si tinut cont si de frecventa utilizarii acestor consumatori. Ideea e sa nu ai un singur consumator mare pe o faza si sa il folosesti rar si sa ai alti doi consumatori care ii folosesti zilnic ,"inghesuiti" pe alta faza.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • erossore
      Incepator
      • 16.mar.2015
      • 37

      Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

      treaba asta cu solicitarea unei faze am tot auzit-o, dar la ce ma incurca pe mine faptul ca solicit mai mult o faza atata timp cat am sigurante dimensionate corect pe fiecare circuit?
      eu as vrea sa stiu daca cei de la CEZ ma pot penaliza in vre-un fel pentru faptul ca eu folosesc mai mult o faza sau 2 avand in vedere ca bransamentul este trifazat..
      va multumesc

      Comentariu

      • mbostangiu
        Membru Marcant
        • 31.dec.2011
        • 594

        Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

        Solicitarea de echilibrare a fazelor vine intradevar si din partea operatorului de distributie (chiar daca e practic imposibil sa fie impusa) insa in primul rand este in interesul dvs. acest lucru pentru ca:
        1. Solicitarea inutila a unei faze duce la imbatranirea prematura a instalatiei, calitate mai slaba a energiei si pierderi mai mari de putere (energie/bani).
        2. Daca toata lumea gandeste ca dvs. atunci suferiti cu totii pentru ca un dezechilibru de la dvs. adunat cu dezechilibrele altora pot duce la amplificarea efectelor negative mentionate la punctul 1
        “Quality means doing it right when no one is looking.”

        Comentariu

        • erossore
          Incepator
          • 16.mar.2015
          • 37

          Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

          Nu e vorba de cum gandesc eu.
          Intrebarea a venit in urma realizarii faptului ca este aproape imposibil sa fie perfect echilibrate in acelasi timp..

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru Marcant
            • 27.sep.2012
            • 747

            Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

            Perfect echilibrat e in cazul in care aveti toti consumatorii trifazati in regim de motor. In cazul dvs. se admite un dezechilibru de +/- 1KW.

            Comentariu

            • kike2019
              Incepator
              • 24.sep.2015
              • 2

              Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

              Salut, va rog daca se poate sa ma ajute cineva cu un proiect instalatie electrica interior.Mentionez ca nu am nevoie sa il aplic in realitate, imi trebuie teoria dar as dori cat se poate de reala. Va multumesc anticipat.

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6866

                Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                Postat în original de kike2019
                Salut, va rog daca se poate sa ma ajute cineva cu un proiect instalatie electrica interior.Mentionez ca nu am nevoie sa il aplic in realitate, imi trebuie teoria dar as dori cat se poate de reala. Va multumesc anticipat.
                Un proiect bun pentru vanzare ? F inventiv romanul ....
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • davidb
                  Membru
                  • 03.dec.2012
                  • 205

                  Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                  Poate are nevoie pentru la scoala..

                  Citeste intai normativul i7 si apoi ti l poti face singur. Nu cred ca este relevant daca folosesti simbolurile clasice, eu de ex am facut in autocad , dupa planul casei si am desenat patratele in loc de prize de ex, nu am fol simbolul din normativ.

                  In esenta nu este rocket science daca citesti si aplici regulile din normativ. Eu personal am preferat sa supradimensionez ca sa fiu sigur,...

                  Daca mai ai ceva rabdare o sa il pun eu pe al meu aici pentru pareri...

                  Iarasi poti cauta pe regie live, eu am gasit acolo cateva proiecte din care m am inspirat..sunt proiecte care au fost facute ca teme de studenti

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1685

                    Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                    Postat în original de kike2019
                    Salut, va rog daca se poate sa ma ajute cineva cu un proiect instalatie electrica interior.Mentionez ca nu am nevoie sa il aplic in realitate, imi trebuie teoria dar as dori cat se poate de reala. Va multumesc anticipat.
                    Ti-am raspuns prin mesaj privat.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • kike2019
                      Incepator
                      • 24.sep.2015
                      • 2

                      Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                      mutltumesc de ajutor, sincer nu ma asteptam sa imi raspundeti asa repede.si particular lui Coby am nevoie de proiect la job si nu am experienta in asa ceva.

                      Comentariu

                      • m1
                        Membru
                        • 14.nov.2007
                        • 105

                        Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                        Salut tuturor , am doua intrebari pentru experti , pentru cei care si au facut instalatia electrica la o casa la rosu fac referire . 1 Pe unde este mai corect si mai bine , mai avantajos sa fie instalatia facuta ? Pe sus adica partea superioara a peretelui sub centura ? pe jos adica pe sapa fara vreo izolatie (izolatia o sa o fac ulterior cu carton cu smoala si extrudat de 3cm ) .; Intrebarea2 : Ce dezavantaje ar fi daca folosesc numai iluminat cu aplici peste tot ? Am tavan de lemn si incerc sa l evit chiar si cu tub metalic . Atasez si doua imagini la prima intrebare . Multumesc !!
                        Fișiere Atașate
                        ...

                        Comentariu

                        • GeorgeTrisina
                          Membru Marcant
                          • 27.sep.2012
                          • 747

                          Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                          Postat în original de m1
                          Salut tuturor , am doua intrebari pentru experti , pentru cei care si au facut instalatia electrica la o casa la rosu fac referire . 1 Pe unde este mai corect si mai bine , mai avantajos sa fie instalatia facuta ? Pe sus adica partea superioara a peretelui sub centura ? pe jos adica pe sapa fara vreo izolatie (izolatia o sa o fac ulterior cu carton cu smoala si extrudat de 3cm ) .; Intrebarea2 : Ce dezavantaje ar fi daca folosesc numai iluminat cu aplici peste tot ? Am tavan de lemn si incerc sa l evit chiar si cu tub metalic . Atasez si doua imagini la prima intrebare . Multumesc !!
                          1.In ambele cazuri e corect. Prin pardoseala trebuie sa protejezi bine tuburile in momentul turnarii sapei pt ca se pot sparge cand se trece cu roaba peste ele. Nu e indicat prin sapa decat daca ai incalzire in pardoseala.
                          2. Dezavantaj... iluminare proasta a camerei care duce la oboseala ochilor. Chiar daca ai tavan din lemn, poti monta un tavan fals la 5 cm de tavanul initial, iar copexul sa-l pozezi pe caroiajul metalic si nu mai ai nici o legatura cu lemnul. E mult mai eficient iluminatul din tavan decat pe peretii laterali cu aplice.

                          Comentariu

                          • m1
                            Membru
                            • 14.nov.2007
                            • 105

                            Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                            @GeorgeTrisina . Multumesc mult de raspuns . Sanatate si numai bine !!
                            ...

                            Comentariu

                            • GeorgeTrisina
                              Membru Marcant
                              • 27.sep.2012
                              • 747

                              Răspuns la: Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                              Postat în original de m1
                              @GeorgeTrisina . Multumesc mult de raspuns . Sanatate si numai bine !!
                              Sa nu intelegi gresit. Numai daca ai incalzire prin pardoseala, nu ai voie sa pozezi tuburile prin sapa.

                              Comentariu

                              • davidb
                                Membru
                                • 03.dec.2012
                                • 205

                                Răspuns la: Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

                                @George - este specificata in normativ interzicerea tuburilor prin sapa in cazul incalzirii in pardoseala?
                                Indreb deoarece nu vad o problema in cazul in care conductorii sunt continui si eventual la fel si tubul (daca vorbim de copex)

                                Multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...