Siliconul universal ca izolator

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • fox123
    Incepator
    • 02.feb.2008
    • 60

    Siliconul universal ca izolator

    Am si eu o mica problema si va rog daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi.

    Cu ocazia executarii instalatiei de gaz, instalatorii au vrut sa dea o gaura in perete pentru o aerisire cu teava de 110 (cica asa ii obliga normativele de gaz).
    Eu nefiind acasa, au inceput sa dea o gaura in perete cu masina de gaurit exact in locul in care prin perete treceau doua tuburi de copex (cred ca asa ii zice), in care erau mai multi conductori electrici.
    Si-au dat seama ca fac prostii si s-au oprit dar cum a mers masina de gaurit cateva secunde au reusit sa distruga pe vreo portiune de 2-3 cm protectia tubului de copex au rupt un conductor electric de 1,5, au dezizolat pe o portiune de aproximativ 0.5-1 cm alti trei conductori de 1,5 si unul de 2,5 (firele de cupru nu s-au rupt doar s-a dus izolatia de pe acestea).
    Acestea ar fi pagubele (din cate mi-am dat eu seama). Acum va explic ce am facut eu sa repar situatia si as vrea sa ma imi spuneti daca am facut bine sau nu.
    In primul am izolat cu banda cat am putut de bine (dat fiind spatiul foarte restrans) portiunile din conductorii electricii care au fost dezizolati, la firul care s-a rupt l-am inadit, apoi l-am bagat si intr-o rigleta (cred ca asa ii spune) si apoi am aplicat si peste aceasta banda. Pentru o fixare mai buna a conductorilor, pentru protectie contra umiditatii si avand in vedere faptul ca nu puteam inlocui tupul de copex am aplicat in zona respectiv silicon universal de la bison (in cantitati destul de mari ca sa acopar bine zona).
    Dupa ce s-a intarit siliconul am aplicat un strat de mortar (un mortar fin care se foloseste la chituirea rosturilor la rigips cu care se lucreaza foarte usor ) stratul fiind de aproximativ 1 cm pentru a acoperi zona "incidentului".
    Peste acest mortat va fi montata teava de 110 de aerisire care ma obliga gazul sa o pun.

    Deci intrebarea e: am procedat corect la izolarea conductorilor electrici afectati?

    Siliconul unuiversal, din cate stiu eu, nu conduce curentul si rezista la temperaturi destul de mari. Corect? - mentionez faptul ca toate prizele/becurile care erau alimentati de respectivi conductori functioneaza.
  • bassu
    Membru Marcant
    • 25.nov.2008
    • 475

    #2
    silicon universal

    Ar fi fost mai bine daca reuseati sa inlocuiti din doza catre cealalta doza conductoarele afectate.
    De cate ori veti avea probleme, daca veti avea, primul loc in care va veti gandi ca e "buba" o sa fie acel loc.
    Ideea cu siliconul universal este buna.

    Comentariu

    • fox123
      Incepator
      • 02.feb.2008
      • 60

      #3
      silicon universal

      Postat în original de bassu
      Ar fi fost mai bine daca reuseati sa inlocuiti din doza catre cealalta doza conductoarele afectate. De cate ori veti avea probleme, daca veti avea, primul loc in care va veti gandi ca e "buba" o sa fie acel loc. Ideea cu siliconul universal este buna.
      Credeti ca e posibil sa apara pe viitor probleme? Si daca da ce tip de probleme?
      Adica ma gandesc ca in cel mai rau caz face scurt si imi sar sigurantele in tablou.
      De luat foc sau alte chestii nu cred ca e cazul sa ma gandesc.
      Din cate am citit pe internet siliconul universal nu conduce curentul electric si rezista destul de bine la temperaturi inalte (150 grade sau asa ceva).
      Este adevarat?

      In ceea ce priveste inlocuirea firelor dintr-o doza in alta, abia am reusit sa trag putin de fire din stanga si din dreapta pe tubul de copex ca sa incerc sa fac o mica bulca sa le pot da cu banda de izolat.
      Oricum nu stiu cum reuseste un electrician sa schimbe un conductor electric bagat intr-un tub de copex care la randul lui e bagat in tencuiala.

      Comentariu

      • ghimpe--
        Membru Marcant
        • 22.iun.2008
        • 419

        #4
        Siliconul este acid si va ataca cuprul daca va venii in contact cu acesta.
        Indicat ar fi fost sa se schimbe tronsonul de fire afectat, dar in lipsa cred ca ati ati ales o varianta buna.
        Sa aveti grija sa nu suprasolicitati firele prin consumatori excesivi pe acel tronson.
        It's nice to be important, but it's more important to be nice!

        Comentariu

        • bardezi
          Membru
          • 21.ian.2008
          • 241

          #5
          Siliconul universal ca izolator

          Eu as face o doza chiar langa acea "aerisire" si as face treaba cum trebuie!
          Ati stricat ideea de traseu electric prin copex cu acea improvizatie silicon-gips.
          Oricum trebuie sa refaceti tencuiala in acea zona, refaceti si traseul de cablu!

          Dupa cum ai inceput povestea, pe acolo mai ai si niste gaz...

          Comentariu

          • fox123
            Incepator
            • 02.feb.2008
            • 60

            #6
            Siliconul universal ca izolator

            Postat în original de bardezi
            Eu as face o doza chiar langa acea "aerisire" si as face treaba cum trebuie!
            Ati stricat ideea de traseu electric prin copex cu acea improvizatie silicon-gips.
            Oricum trebuie sa refaceti tencuiala in acea zona, refaceti si traseul de cablu!

            Dupa cum ai inceput povestea, pe acolo mai ai si niste gaz...
            E doar o teava de 110 de aerisire nu e teava de gaz.
            Teava de gaz e aproximativ la 1,5 m de locul incidentului.
            M-am gandit si la varianta montarii un doze acolo dar am zis ca daca conductorii electrici nu s-au rupt (cu exceptia unuia de 1,5 mm) si doar s-a rupt izolatia de pe ei nu are sens sa ii mai intrerupt eu si asa ca am incercat solutia pe care am descris-o mai sus adica am izolat cu banda de izolat unde am vazut ca era rupta izolatia si apoi am aplicat silicon peste pentru protectie contra umiditatii, fixare mecanica si izolare electrica (din care stiu siliconul nu conduce curentul).
            N-am prea inteles ce ati vrut sa spuneti prin faptul ca siliconul universal ataca cuprul.
            Ce se intampla daca conductorul electric de cupru intra in contact direct cu siliconul?

            Comentariu

            • cosmintr
              Membru Marcant
              • 30.iul.2006
              • 567

              #7
              Buna seara,

              E bine facuta reparatia, asa cum ati efectuat-o.

              Daca e conductor de 1.5 inseamna ca e iluminat, asa ca consumul nu poate fi mare, daca plateati pe unii sa va izoleze, sigur nu izolau asa bine ca dumneavoastra.

              Stati linistit, eu de exemplu ieri am gasit un boiler electric de 200l si 3000 W, legat in tablou cu cablu litat 3x1.5mm, deci subdimensionat rau, si bineinteles izolatia la tablou era topita pe fire vreo 10 cm.

              Bine ca nu a luat foc, desi a facut-o o firma "serioasa" in domeniu.
              Inca ceva, boilerul are un reglaj dedesupt care era la maxim!

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Electricianul impinge cablurile prin copex cu usurinta, dvs nu ati putut trage de ele pentru ca erau intinse, prinse in capete spre doza si lampi sau prize. Pana la o anumita tensiune (mai mare decat ce este la dvs.) siliconul respectiv este izolator. Atata timp cat sectiunea cablurilor nu a avut de suferit si nu le veti suprasolicita ca sa inceapa sa cedeze local banda izolatoare sau siliconul probabil ca nu vor fi probleme. In rest sigurante de valoare cat mai mica pentru necesitatile instalatiei si eventual o diferentiala.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • George B
                  Incepator
                  • 12.apr.2012
                  • 3

                  #9
                  Răspuns la: Siliconul universal ca izolator

                  am o mare rugaminte, daca stie cineva pana la ce tensiune izoleaza siliconul ?? am un ionizator cu ridicator de tensiune pana pe la 1200V. siliconul care era original s-a copt si vreau sa-l inlocuiesc ( seamana cu siliconul dar nu stiu sigur ce material e ). daca nu merge cu silicon, ce pasta pot sa folosesc sa izolez descarcatorul ?

                  Comentariu

                  • ghimpe--
                    Membru Marcant
                    • 22.iun.2008
                    • 419

                    #10
                    Răspuns la: Siliconul universal ca izolator

                    Intreaba la un atelier de reparat TV-uri. Traful de inalte lucreaza la tensiuni asa mari, eu am uitat ce denumire avea acel "silicon"
                    It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Răspuns la: Siliconul universal ca izolator

                      Siliconul sanitar, cel cu miros intepator de acid acetic este ok ca izolator dupa ce se intareste.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1685

                        #12
                        Răspuns la: Siliconul universal ca izolator

                        Postat în original de Consultant electrice
                        Siliconul sanitar, cel cu miros intepator de acid acetic este ok ca izolator dupa ce se intareste.
                        S-ar putea sa fie adevarat ce spuneti, dar n-am vazut nicaieri in acest topic referiri la cat de ignifug sau (ne)ignifug este acest silicon, sau daca macar are intarziere la propagarea flacarii? Personal nu cunosc raspunsul la intrebare, dar daca-l folosim in instalatii electrice trebuie sa luam in calcul si aspectul asta.
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #13
                          Răspuns la: Siliconul universal ca izolator

                          Asta trebuie testat sau citit in documentatia produsului daca se specifica.
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • Cherubino
                            Living Legend
                            • 10.iul.2006
                            • 1685

                            #14
                            Răspuns la: Siliconul universal ca izolator

                            Probabil ca in astfel de cazuri nu se recomanda orice fel de silicon.Iata ca am gasit ceva care ar merge :
                            LARGO AL FACTOTUM

                            Comentariu

                            • Addy76
                              Incepator
                              • 18.iul.2012
                              • 2

                              #15
                              Răspuns la: Siliconul universal ca izolator

                              Buna ziua,
                              Am "reusit" sa dezizolez un cablu electric la o pompa externa de apa pentru acvariu. Aceasta "buba" se afla chiar la intrarea in pompa (la cativa mm). La unul din cabluri se vad litele (care sunt din Cu), celalt cablu nu are nimic.
                              Pompa are urmatoarele specificatii: MK 650 230V - 50 Hz 6W.
                              Problema este ca e capsulata si nu o pot desface sa umblu la legaturile ei.
                              Ma gandeam sa izolez acel loc cu Aqua-Silicone insa vreau sa va cer parerea mai intai, inainte de a face o alta boacana. Daca nu e buna ideea mea, cum ma sfatuti sa repar acel cablu.

                              Va multumesc anticipat!
                              Ultima editare de Addy76; 18.iul.2012, 15:44.

                              Comentariu

                              Procesare...