Alimentare cu energie pe teren fara constructie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • animax20000
    Incepator
    • 22.ian.2010
    • 48

    Alimentare cu energie pe teren fara constructie

    Buna ziua,

    Am si o intrebare: am achizitionat un teren intravilan in satul Posta, Comuna Draganescu si as vrea sa trag curent electric.
    Mentionez ca terenul se afla pe drumul principal si exista 2 stalpi de curent chiar in fata.
    Momentan nu o sa ma apuc de casa, dar as vrea sa stiu daca se poate trage curent fara sa existe o constructie pe teren.
    Vreau doar sa alimentez o pompa si sa scot apa pentru udat.
    Ce sanse am si ce acte imi trebuiesc?

    Multumesc tare mult
    Ultima editare de calin.diaconu; 10.oct.2023, 04:18. Motiv: introducere tag-uri SEO pentru motoarele de cautare
  • Adamescu Ion
    Living Legend
    • 21.sep.2008
    • 1104

    #2
    Da.

    Comentariu

    • Admin.MC
      Membru Marcant
      • 05.dec.2005
      • 973

      #3
      Postat în original de Adamescu Ion
      Da.
      Ne lasati in suspans?

      Comentariu

      • animax20000
        Incepator
        • 22.ian.2010
        • 48

        #4
        cum se poate si ce acte mi-ar trebuii?
        Mentionez ca nu am de gand sa-mi construiesc in urmatorii 2 ani o casa, doar sa-mi iau o casuta de lemn si sa-mi aranjez curtea.

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          #5
          Sa aveti actele de propietate , mergeti la distribuitorul dvs de energie electrica si depuneti o cerere pentru alimentarea cu energie provizorie.
          Dupa ce va terminati constructia treceti acea partida in regim permanent.
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • animax20000
            Incepator
            • 22.ian.2010
            • 48

            #6
            Ideea este ca eu nu am de gand sa construiesc prea curand o casa pe acest teren.
            Imi trebuie curent pentru anumite lucruri (pompa apa, betoniera, sudat gard etc).

            Comentariu

            • doru_a
              Incepator
              • 19.feb.2007
              • 89

              #7
              In conditiile in care nu exista si nu va exista o constructie (autorizatie de constructie) cred ca nu se poate pune in discutie o alimentare cu energie din reteaua publica (nici macar aceea provizorie sau pe "organizare de santier" cum i se mai spune).
              Solutia optima in cazul descris cred ca ar fi un generator pe benzina, care sa asigure necesarul pentru consumatori (pompa, betoniera etc).

              Comentariu

              • raducu_ilie
                Living Legend
                • 10.apr.2008
                • 1043

                #8
                O simpla baraca facuta pe marginea propietatii domnului forumist este suficienta.
                Sanatate maxima si efort minim!

                Comentariu

                • animax20000
                  Incepator
                  • 22.ian.2010
                  • 48

                  #9
                  Nu inteleg cum sta treaba cu baraca
                  Eu pot sa-mi iau sau sa-mi fac o mica baraca, dar cum or sa-mi ia cei de la Enel in considerare lucrul asta, daca nu am nici o autorizatie de construire?

                  Va rog daca se poate sa detaliati putin toata procedura.

                  Mutumesc anticipat

                  Comentariu

                  • narcis75
                    Membru
                    • 05.ian.2010
                    • 112

                    #10
                    Proiect pentru casa ai?
                    Chiar daca nu este autorizat de constructie, ceri pentru organizare santier si cred ca ti se aproba.

                    Comentariu

                    • john25
                      Membru Marcant
                      • 10.mar.2010
                      • 329

                      #11
                      lasati domnilor treaba cu baraca si restul povestilor,e simplu cauti o firma particulara autorizata de electrica facti un contract nr de stalpi distanta etc si va rezolva imediat asteptand la electrica nu aveti nici o sansa.in cazul meu am avut 4 slapi tip buzau cam 800m lungime insemnad 5000mp suprafata 5 loturi de teren a costat 17 mil de fiecare in 2 saptamani am avut curent apoi dupa alte doua saptamani au venit sa-mi monteze contoarul.nu trebuie nici o autorizatie nici un certificat sau act depropietate dejuns ca dispuneti de ceva banuti
                      in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

                      Comentariu

                      • raducu_ilie
                        Living Legend
                        • 10.apr.2008
                        • 1043

                        #12
                        "...lasati domnilor treaba cu baraca si restul povestilor,e simplu cauti o firma particulara autorizata de electrica facti un contract nr de stalpi distanta etc si va rezolva imediat asteptand la electrica nu aveti nici o sansa.in cazul meu am avut 4 slapi tip buzau cam 800m lungime insemnad 5000mp suprafata 5 loturi de teren a costat 17 mil de fiecare in 2 saptamani am avut curent apoi dupa alte doua saptamani au venit sa-mi monteze contoarul.nu trebuie nici o autorizatie nici un certificat sau act depropietate dejuns ca dispuneti de ceva banuti..."

                        Din pacate din cauza multor situatii de genul celor descrise de dvs legislatia e data la o parte. Fara certficicat de propietate nimeni nu se baga sa va dea o solutie. Nemaivorbind de celelalte acte.
                        LE: mi-a placut chestia cu Focsani de Italia.
                        Sanatate maxima si efort minim!

                        Comentariu

                        • Adamescu Ion
                          Living Legend
                          • 21.sep.2008
                          • 1104

                          #13
                          Postat în original de Admin.MC
                          Postat în original de Adamescu Ion
                          Da.
                          Ne lasati in suspans?
                          Cu ceva timp in urma am trecut pe linga un lot de teren intravilan pe care erau doua solarii, relativ mici, fara alta constructie.
                          Linga strada, pe un stilp mic, metalic, erau instalate cofretele pentru contor, sigurante si citeva prize trifazate.
                          In Bucuresti, poate nu se poate! Posibil ca proprietarul sa fie nepot, fin, ginere de Bau Bau, ...

                          Comentariu

                          • razvyyc
                            Membru Marcant
                            • 04.ian.2008
                            • 449

                            #14
                            Postat în original de Adamescu Ion
                            Cu ceva timp in urma am trecut pe linga un lot de teren intravilan pe care erau doua solarii, relativ mici, fara alta constructie. Linga strada, pe un stilp mic, metalic, erau instalate cofretele pentru contor, sigurante si citeva prize trifazate.
                            In Bucuresti, poate nu se poate! Posibil ca proprietarul sa fie nepot, fin, ginere de Bau Bau, ...
                            Nu vad care-i ilegalitatea. Solariile probabil au fost construite cu autorizatie de constructie, posibil sa fie gestionate de catre o firma inregistrata la registrul comertului.

                            Postat în original de animax20000
                            Ideea este ca eu nu am de gand sa construiesc prea curand o casa pe acest teren.
                            Imi trebuie curent pentru anumite lucruri (pompa apa, betoniera, sudat gard etc).
                            Faceti un mic calcul economic, cu siguranta varianta generatorului este mult mai economica.

                            Postat în original de raducu_ilie
                            Sa aveti actele de propietate , mergeti la distribuitorul dvs de energie electrica si depuneti o cerere pentru alimentarea cu energie provizorie
                            Fara autorizatie de constructie chiar nu vad cum o sa va puteti racorda la reteaua publica.
                            Daca stau bine sa ma gandesc... chiar si pentru constructia imprejmuirii sau pentru casuta este nevoie de AC.
                            Este drept ca sunt necesare si acte care sa ateste dreptul de folosinta (poate fi act de proprietate, dar poate fi si contract de inchiriere+acord notarial proprietar).

                            Comentariu

                            • raducu_ilie
                              Living Legend
                              • 10.apr.2008
                              • 1043

                              #15
                              Am presupus ca are minim acea autorizatie de constructie. De regula, se foloseste un formular ca cel atasat
                              Fișiere Atașate
                              Sanatate maxima si efort minim!

                              Comentariu

                              Procesare...