Instalatie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andrei20032004
    Incepator
    • 02.dec.2010
    • 8

    Instalatie electrica

    Am si eu o intrbare legata de instalatia electrica la o casa nou construita.
    Am ajuns la etaj cu instalatia electrica si am tras cablurile electrice pentru intrerupatoare prin pexal deoarece sunt prinse de grinzile din lemn.
    Este bine ce am facut sau nu?
  • cad
    Incepator
    • 16.oct.2006
    • 78

    #2
    Nu, trebuie sa tragi circuitele prin copex (teava) metalic.

    Comentariu

    • prafsipulbere
      Membru
      • 09.mai.2008
      • 106

      #3
      Nu are nimic este bine cum ai procedat, dar este costul mai mare.

      Comentariu

      • raducu_ilie
        Living Legend
        • 10.apr.2008
        • 1043

        #4
        Poti sa argumentezi? Asa de dragul de a invata cum se fac instalatii electrice in pexal.... Poate I7 te ajuta?
        Sanatate maxima si efort minim!

        Comentariu

        • bassu
          Membru Marcant
          • 25.nov.2008
          • 475

          #5
          "Nu are nimic este bine cum ai procedat, dar este costul mai mare."

          Banuiesc ca tu esti instalator, nu? De ce naiba sa nu facem instalatiile electrice in teava de cupru? Sau henco?
          NU ESTE CORECT. Ar fi trebuit sa faceti acea instalatie in copex metalic. Banuiesc ca macar ati asigurat protectii suficient echilibrate.

          Comentariu

          • andrei20032004
            Incepator
            • 02.dec.2010
            • 8

            #6
            Revin cu ceva lamuriri.

            Etajul este zidit iar pe sus am grinzi de lemn, pe aceste grinzi eu am fixat doar pexal-ul nu este nici o doza pe lemn. Doar am prins pexal-ul de grinda de la intrerupator pana la bec atat.

            M-am uitat azi si la copexul metalic care este in jur de 3.80 Ron miar pe pexal am dat 1.10 RON m (REBUT) are cam aceasi calitate ca si copexul metalic. Pexal-ul are si el o folie de aluminiu in el.

            DE CE NU AR FI BUN???

            Comentariu

            • bassu
              Membru Marcant
              • 25.nov.2008
              • 475

              #7
              In primul rand pentru ca acel pexal nu face parte din elementele constitutive ale unei instalatii electrice. Si ar putea urma mai multe randuri. Foita aceia metalica de care pomeniti dvs are cu totul alt rol. Daca totusi ati folosit doar ca sa duceti de la doza pana la locul de iluminat si nu ca sa trageti alte elemente de circuit prin el (alimentari, prize, etc) asta e.

              Comentariu

              • liviu2004
                Membru marcant
                • 03.ian.2007
                • 508

                #8
                Si care e argumentul ca nu e bine? Ca nu scrie in I7?

                Intrebare pentru initiator: cum se vor raci firele invelite in pexal? Ca ele se mai incalzesc cand trece curent prin ele.

                Comentariu

                • bassu
                  Membru Marcant
                  • 25.nov.2008
                  • 475

                  #9
                  Pai sa ne gandim: da raspunsul dat de tine este cel corect: nu este in I7. Si cel secundar este tot cel sugerat de tine.

                  Comentariu

                  • liviu2004
                    Membru marcant
                    • 03.ian.2007
                    • 508

                    #10
                    Eu la apartament la bloc am conductorii de aluminiu trasi prin tub de plastic si apoi in beton.

                    In cazul de fata avem copex pus in aer.

                    De ce in primul caz e acceptat si nu in al doilea? Eu unul nu inteleg.

                    E usor de zis ca nu e scris in standard. Poate cand s-a scris standardul ala nici nu exista acest copex.

                    Comentariu

                    • Negulescu Corneliu
                      Membru Marcant
                      • 27.iun.2004
                      • 850

                      #11
                      Stiti cum apare o inventie :
                      Din cauza unui ignorant care nu stie ca lucrul ala nu se poate !
                      Nu vad ce mare pericol e cu cabluri in pexal ! Cu ce era mai bine in tub pvc tip bergmann ? Ca asta e dedicat, nu ?
                      Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                      Comentariu

                      • bassu
                        Membru Marcant
                        • 25.nov.2008
                        • 475

                        #12
                        Acuma intreb si eu nu dau cu parul dar nu vorbim de instalatii electrice si cum ar trebui executate corect? Liviu2004 daca nu ma insel mai demult nu te ocupai sau te ocupi inca cu aplicarea normelor in domeniul electric? Faza cu inventia este corecta. Astept noutati.

                        Comentariu

                        • Habib
                          Membru
                          • 23.mai.2007
                          • 195

                          #13
                          Din cate stiu eu pexalul tine pana la o temperatura de 50grade un agent termic,cred ca nu e nici o problema daca cineva foloseste pexal in loc de teava sau tub copex intr-o instalatie electrica daca as avea de ales intre tub copex si pexal intr-o placa de casa cred ca as folosi mai degraba pexalul e mai bun si mi se pare mult mai bun decat teava care daca nu esti atent cand se toarna se poate optura si aia...pexalul mi se pare mai bun ca rezistenta.Cred ca singurul lucru ar fi sa nu luam materiale de la instalti sanitare si invers,cred ca asa ne zice normativul I7.Va salut.

                          Comentariu

                          • liviu2004
                            Membru marcant
                            • 03.ian.2007
                            • 508

                            #14
                            Si noi va salutam dar va informam ca ati luat o directie gresita concluzionand ca pexalul tine la 50 de grade si nu e nici o problema.

                            Firele electrice ce temperatura ar trebui sa aiba ca pexalul sa ajunga la 50 de grade? Si ar tine conductorii la acea temperatura? Domnule Habib.

                            Cu stima!

                            Comentariu

                            • Habib
                              Membru
                              • 23.mai.2007
                              • 195

                              #15
                              Cred ca la o temperatura de peste 50 de grade,dar cum ati spus si dvs firele mai trebuie sa si raceasca si cred ca daca depaseste o anumita temperatura se topeste atat izolatia cat si firul in sine.Ideea daca e bun sa folosec pentru ca am mai intalnit persoane care nu aveau teava si ma punea sa bag pexal,singurul argument care il aveau era asta e 2,8lei o teava e 1,5lei deci e mai bun.....sincer nu am stiut ce sa le spun pentru ca in normativ nu se pomeneste de asa ceva.Va salut

                              Comentariu

                              Procesare...