Instalatie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bassu
    Membru Marcant
    • 25.nov.2008
    • 475

    #16
    Este corect ca firele in functionare se incalzesc usor.
    Ele sunt date de altfel in acel tabel ca functionand la o temperatura de 25 de grade Celsius.
    Acuma atata timp cat se respecta normativul si se introduc in tubul bergman 2, 3 conductoare totul ar trebui sa fie ok la acea temperatura si la acel diametru al tubului bergman.
    Cat despre folosirea tevii de pexal eu unul nu inteleg de ce ar prefera cineva asa ceva atat timp cat tubul bergman este mai ieftin si poti gasi ptr el cam toate accesoriile.
    Apoi mai este problema acceptarii de cel care controleaza instalatia a acestui artificiu.
    De aici incolo insa daca e sa luam in calcul si elementul nostru balcanic care face din orice...diverse atunci raspunsul referitor la pexal e previzibil.

    Comentariu

    • andrei_radu
      Membru
      • 24.mai.2008
      • 242

      #17
      Problema ar fi cam urmatoarea...daca pexalul are propietatea copexului sau a tubului bergman...si anume de a fi ignifug...adica de a nu arde cu flacara. Mai baga "mesteri" conductori sau cabluri prin teava de apa de polietilena...care iacata...nu este ignifuga. Asa ca dati-va seama singuri de ce nu e bine cu pexal sau polietilena domnilor instalatori care faceti instalatii electrice!
      In normative si manuale de instalatii electrice este specificat clar...pe structuri de lemn se foloseste tub sau copex metalic...de preferat pus pe suporti tot metalici care sa le tina la o anumita distanta de materialul combustibil. Nu e ca nu scrie...nu le-ati citit!
      Spor

      Comentariu

      • Habib
        Membru
        • 23.mai.2007
        • 195

        #18
        Domnule andrei_radu cred ca 30%din tubului bergman de pe piata care il cumperi din magazine9buticuri) nu e ignifug,eu am avut o experienta neplacut cu o firma cat de cat mai buna de pe piata Curbi l-am luat de la magazin serios cu certificat de garantie cu tot si in momentul cand am incercat sa-i dau foc lua foarte usor foc si in plus intretinea arderea!Nu sunt adeptul ca daca nu am teava tub bergman sau copex metalic folosesc pexal,o singura data am bagat si asta la insitenta proprietarului si pentru un traseu scurt care era in tencuiala.Te salut,

        Comentariu

        • bassu
          Membru Marcant
          • 25.nov.2008
          • 475

          #19
          "...olosesc pexal,o singura data am bagat si asta la insitenta proprietarului si pentru un traseu scurt care era in tencuiala.Te salut,..."

          Dle Habib dumneata esti electricianul si nu clientul. Eu iti spun din proprie experienta ca daca ceva se va intampla cu acel traseu imediat clientul se va lepada de dumneata si o sa strige ca el e clientul de unde sa stie el ca nu trebuia asa. Eu am patit-o cu un conductor care era afectat. Dupa circul de rigoare am decis ca daca omul intelege facem lucrarea, nu intelege sa caute pe altul. Mie imi place sa dorm acasa si sa pastrez toti banii la mine. Nu degeaba ma chinui sav fac totul legal si asa cum trebuie. Dupa ce ca sunt atatia instalatori, rigipsari, vopsitori care fac instalatii electrice macar noi electricienii sa le facem asa cum trebuie.

          Comentariu

          • liviu2004
            Membru marcant
            • 03.ian.2007
            • 508

            #20
            Postat în original de bassu
            Liviu2004 daca nu ma insel mai demult nu te ocupai sau te ocupi inca cu aplicarea normelor in domeniul electric?
            offtopic: managementul riscului in instalatii electrice.

            Comentariu

            • bassu
              Membru Marcant
              • 25.nov.2008
              • 475

              #21
              Dle eram sigur ca era ceva important in domeniu. Multumesc de precizari.

              Comentariu

              • olaroiu
                Membru
                • 01.feb.2009
                • 174

                #22
                Instalatie electrica

                Atasez o schmea cu o instalatie electrica, vreau sa va intreb daca ii bine cum aleg sectiunea ccablurilor electrice
                Circuitele de la prize la doze cele culoare cyan la doze - MYYM 3x1.5
                Circuitele de iluminat numai cu cablu MYYM 3*1.5 - verde deschis
                Legatura intre doze pentru circuitele de prize cu CYYF 3*2.5 - albastru
                Legatura intre doze pentru circuitele de iluminat cu MYYM 3*1.5 - verde inchis
                Nu am aratat in schita circuitul pentru CT, AC si consumatori mai mari de 2KW - care au circuit idependent - legate direct la tablou.
                II bine?
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  #23
                  Răspuns la: Instalatie electrica

                  Postat în original de olaroiu
                  Atasez o schmea cu o instalatie electrica, vreau sa va intreb daca ii bine cum aleg sectiunea ccablurilor electrice
                  Circuitele de la prize la doze cele culoare cyan la doze - MYYM 3x1.5
                  Sectiunea minima admisa pentru circuite de prize este 2.5 mmp
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • olaroiu
                    Membru
                    • 01.feb.2009
                    • 174

                    #24
                    k, o sa schimb solutia.

                    Vreau sa stiu cat pot consuma maxim pe o instalatie de 3x2.5 cupru plin?
                    Fișiere Atașate
                    Ultima editare de Consultant electrice; 21.feb.2013, 10:32.

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1688

                      #25
                      Răspuns la: Instalatie electrica

                      Postat în original de olaroiu
                      k, o sa schimb solutia.

                      Vreau sa stiu cat pot consuma maxim pe o instalatie de 3x2.5 cupru plin?
                      Depinde de ce este acel cupru, cablu sau conductoare, si depinde de modul de pozare.
                      In mod uzual, daca se considera conductoare (fie ele unifilare sau multifilare, nu are importanta) introduse in tub in montaj ingropat, atunci puterea maxima suportata ar fi de aproximativ 3.3 KW.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #26
                        Răspuns la: Instalatie electrica

                        3.3kW in conditiile in care si conexiunile dintre conductori si aparatajul asigura trecerea curentului nominal in bune conditii
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • IancuMIC
                          Membru
                          • 27.ian.2013
                          • 276

                          #27
                          Răspuns la: Instalatie electrica

                          Postat în original de olaroiu

                          Vreau sa stiu cat pot consuma maxim pe o instalatie de 3x2.5 cupru plin?
                          Ar trebui sa stii ca asemenea sarcina, 3,3 kw, conectata la o priza prin intermediul unui stecher, le cam pune pe acestea in situatii extreme;sigur ca depinde si de calitatea acestora. In general nu te baza ca ai putea folosi intotdeauna, in conditii de siguranta un consumator, racordat la retea in situatia expusa. Asta d.p.d.v. practic.

                          Comentariu

                          • GeorgeTrisina
                            Membru marcant
                            • 27.sep.2012
                            • 748

                            #28
                            Răspuns la: Instalatie electrica

                            Postat în original de Consultant electrice
                            3.3kW in conditiile in care si conexiunile dintre conductori si aparatajul asigura trecerea curentului nominal in bune conditii
                            3,3KW, in cazul in care ai cablu gen CYY cu protectie de 20A. Nu acelasi lucru se intampla la conductoare FY, unde curentul max. admisibil e mai mic.

                            Comentariu

                            • dani ppp
                              Incepator
                              • 30.iul.2012
                              • 21

                              #29
                              Răspuns la: Instalatie electrica

                              Postat în original de Consultant electrice
                              3.3kW in conditiile in care si conexiunile dintre conductori si aparatajul asigura trecerea curentului nominal in bune conditii
                              Pe fy de 1,5, cat trebuie sa fie consumul maxim? Dar pe 4mm?

                              Comentariu

                              • RaspoElectric
                                Membru Marcant
                                • 17.feb.2009
                                • 707

                                #30
                                Răspuns la: Instalatie electrica

                                Postat în original de dani ppp
                                Pe fy de 1,5, cat trebuie sa fie consumul maxim? Dar pe 4mm?
                                In anexele din i7 sunt tabele cu sectiunile si curentii maxim admisi.Mai trebuie luata in calcul si lungimea traseului electric.
                                Cu respect ... Ovi
                                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                                Comentariu

                                Procesare...