Cabluri aragaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vasilescu petrut
    Incepator
    • 20.dec.2010
    • 7

    Cabluri aragaz

    Azi din cauza unui regulator mi-a luat foc instalatia de la aragaz. Adica sotia gatea si deodata s-a auzit un buf. Focul a inceput sa arda si pe dedesubtul placii pe care sunt fixate ochiurile. Mentionez ca aragazul este cu gaz si e alimentat la curent pentru becul de la cuptor si ptr aprinderea electrica de la ochiuri. Am reusit sa sting focul inchizand robinetul principal de pe alimentarea aragazului pentru ca butoanele nu functionau. Am desfacut acea tabla si toate firele (conductoarele) sunt cu izolatia topita. Aveti idee daca sunt vlpy (myf) sau sunt conductoare speciale. Si daca sunt speciale nu ar fi trebuit sa reziste la acea flacara? Va multumesc.
    LE. Acuma aragazul functioneaza normal exceptand ce tine de partea electrica adica iluminatul cuptorului si aprinderea electrica.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Cat timp a tinut flacara, poate a ars ceva mocnit pana sa rabufneasca sau s-a supraincalzit?
    Depinde de producator, exista conductoare care rezista la flacara un anumit timp(cu intarziere la propagare) sau camasi speciale gen azbest pentru protectie.

    Cablul VLPY este pentru tensiuni mici si respecta anumite cerinte necesare in general in industria automobilelor.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • vasilescu petrut
      Incepator
      • 20.dec.2010
      • 7

      #3
      Aveti idee cum se numesc cele cu azbest pe ele? Ca sa as monta din acelea
      in caz ca se mai intampla vreo "minune", sa fiu protejat.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12203

        #4
        Sper sa nu gresesc dar cablul este HTERM , rezistent la temperaturi mari .
        Problema cu regulatorul defect ...putin probabil ! In primul rind regulatorul nu se monteaza inghesuit , linga aragaz , sau la incorporabile , ascuns prin spatele mobilei . El trebuie montat intr-un spatiu aerisit . Este posibil sa fie montat gresit , a venit presiune mare pe instalatie , " a dat afara " si a luat foc .
        Concluzia . Daca este defect, luati altul si schimbati pozitia lui .
        Nu aveti si o poza ?
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • vasilescu petrut
          Incepator
          • 20.dec.2010
          • 7

          #5
          Am intrebat si al un service si nu aveau idee deact ca se numesc "sarma pentru electrica din aragaze".
          Ma poate ajuta cineva?

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12203

            #6
            Daca nu cititi ce scrie mai sus ! Este o firma la Timisoara ....
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • vasilescu petrut
              Incepator
              • 20.dec.2010
              • 7

              #7
              Am citit ce ati scris dvs dar nu am gasit acea firma din Timisoara.

              Comentariu

              • liviu2004
                Membru marcant
                • 03.ian.2007
                • 508

                #8
                credeam ca de azbest trebuie sa fugim ca dracu. Un singur fir de azbest in plamani si gata canceru e aranjat.

                google.com/search?source=ig&hl=ro&rlz=&=&q=cablu+rezistent+la +temperatura&btnG=C%C4%83utare+Google&aq=1&oq=cabl u+rezis

                Comentariu

                • apanoiu
                  Membru Marcant
                  • 10.mai.2010
                  • 643

                  #9
                  bunica-miu foloseste la greu o bucata de azbest, pe l aragaz ceva, nu mai stiu exact.
                  Are 80+ de ani si are porcatiile cu azbest de cand ma stiu eu.
                  DIY

                  Comentariu

                  • autom
                    Incepator
                    • 08.oct.2009
                    • 79

                    #10
                    Am avut o problema asemanatoare si am fost nevoit sa inlocuiesc cu ,conductori cu izolatie siliconica. Am rentat la argaz si , dupa 5=6 ani, tot erau bune conductoarele din el.

                    Comentariu

                    • liviu2004
                      Membru marcant
                      • 03.ian.2007
                      • 508

                      #11
                      bingo, raspuns corect.

                      Comentariu

                      • romelian
                        Incepator
                        • 01.iul.2007
                        • 76

                        #12
                        Postat în original de liviu2004
                        credeam ca de azbest trebuie sa fugim ca dracu. Un singur fir de azbest in plamani si gata canceru e aranjat.
                        Acuma sa nu exageram, cred ca trebuiesc cam multe scamulete in plamani ca sa se produca asa un dezastru.
                        Sa nu uitam ca azbestul s-a folosit pe scara foarte larga in urma cu cateva zeci de ani si totusi rata bolnavilor de cancer era atunci infima fata de minunatiile alimentatiei moderne (fast-food) si cola, E-uri si intensificatori de gust si de miros etc.
                        Si fructele e interzis sa fie mancate nespalate si totusi bunica-mea a murit la 93 de ani fara sa apele un mar sau un strugure in viata ei. Ia incercati acu asa ceva.
                        Azbestul e daunator sanatatii, fara echivoc, dar pentru asta trebuie sa ai contact prelungit cu el, adica sa lucrezi efectiv cu el zi de zi, dar nici atunci nu e musai sa faci cancer sau silicoza. Depinde si de noroc.
                        E greu sa incepi,dar odata inceput,cine-ti mai sta in cale?

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1685

                          #13
                          Postat în original de romelian
                          Postat în original de liviu2004
                          credeam ca de azbest trebuie sa fugim ca dracu. Un singur fir de azbest in plamani si gata canceru e aranjat.
                          Acuma sa nu exageram, cred ca trebuiesc cam multe scamulete in plamani ca sa se produca asa un dezastru.
                          Sa nu uitam ca azbestul s-a folosit pe scara foarte larga in urma cu cateva zeci de ani si totusi rata bolnavilor de cancer era atunci infima fata de minunatiile alimentatiei moderne (fast-food) si cola, E-uri si intensificatori de gust si de miros etc.
                          Si fructele e interzis sa fie mancate nespalate si totusi bunica-mea a murit la 93 de ani fara sa apele un mar sau un strugure in viata ei. Ia incercati acu asa ceva.
                          Azbestul e daunator sanatatii, fara echivoc, dar pentru asta trebuie sa ai contact prelungit cu el, adica sa lucrezi efectiv cu el zi de zi, dar nici atunci nu e musai sa faci cancer sau silicoza. Depinde si de noroc.
                          De la azbest nu faci silicoza, ci o forma foarte grava de cancer pulmonar numit mezoteliom. Este corecta afirmatia ca in urma cu cateva zeci de ani , pe vremea cand azbestul se folosea "la greu" nu erau prea multe cazuri de cancer deoarece perfidia mezoteliomului consta in faptul ca boala apare dupa cca. 20-25 de ani de la inhalarea UNEI SINGURE MICROPARTICULE DE AZBEST.
                          Cu alte cuvinte, omul sta 20 de ani cu firisorul de azbest in plamani fara niciun simptom si fara sa banuiasca nimic iar cand se declanseaza boala evolutia sa este atat de galopanta incat nu exista nicio sansa de ameliorare.
                          In tarile nordice, unde "materialul-minune"azbest s-a folosit pe scara larga in perioada imediat urmatoare inventarii sale, a aparut o avalansa de cazuri de mezoteliom dupa vreo 2 decenii de la acel moment.
                          Intrucat inca de la acea vreme nordicii aveau un sistem foarte bine pus la punct al dosarelor medicale ale angajatilor (care la noi nu prea functioneaza) a fost destul de usor sa se faca legatura intre locurile de munca si riscurile specifice pentru oamenii care s-au imbolnavit de mezoteliom, descoperindu-se astfel ca toti intrasera la un moment dat in contact cu materialul ucigas.
                          Din cate stiu, au fost chiar cazuri in care cladiri intregi care aveau azbest sau azbociment in componenta au fost rase integral de pe fata pamantului.
                          In acest context v-as ruga sa nu mai ganditi atat de superficial pericolul pe care-l reprezinta azbestul.
                          O astfel de gandire gen "merge si asa, ca doar n-o sa murim de un pic de azbest" face din nou diferenta(din pacate) dintre noi si lumea civilizata, unde azbestul a fost catalogat demult drept ceea ce este in realitate, respectiv "cel mai periculos material de constructiii inventat vreodata", fiind cu desavarsire interzis.
                          Exista si o veste buna : azbestul este periculos atunci cand este supus unor prelucrari mecanice gen taiere, gaurire, slefuire,strivire,etc. Daca exista de exemplu o placa de azbociment in structura unei constructii ea nu prezinta niciun pericol daca suprafata ei nu este supusa in niciun fel la astfel de interventii de natura mecanica.

                          Cu stima.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • bassu
                            Membru Marcant
                            • 25.nov.2008
                            • 475

                            #14
                            De ce nu folositi cabluri siliconate rezistente la temperaturi ridicate? Sunt cateva firme care comercializeaza asa ceva la noi.

                            Comentariu

                            • da_n
                              Living Legend
                              • 10.mai.2009
                              • 1228

                              #15
                              Postat în original de romelian
                              Postat în original de liviu2004
                              credeam ca de azbest trebuie sa fugim ca dracu. Un singur fir de azbest in plamani si gata canceru e aranjat.
                              Acuma sa nu exageram, cred ca trebuiesc cam multe scamulete in plamani ca sa se produca asa un dezastru.
                              Sa nu uitam ca azbestul s-a folosit pe scara foarte larga in urma cu cateva zeci de ani si totusi rata bolnavilor de cancer era atunci infima fata de minunatiile alimentatiei moderne (fast-food) si cola, E-uri si intensificatori de gust si de miros etc.
                              Si fructele e interzis sa fie mancate nespalate si totusi bunica-mea a murit la 93 de ani fara sa apele un mar sau un strugure in viata ei. Ia incercati acu asa ceva.
                              Azbestul e daunator sanatatii, fara echivoc, dar pentru asta trebuie sa ai contact prelungit cu el, adica sa lucrezi efectiv cu el zi de zi, dar nici atunci nu e musai sa faci cancer sau silicoza. Depinde si de noroc.
                              De acord cu romelian, liviu2004 si florin muresan-grecu scriu ce au citit/auzit, de ce spun asta, pentru ca am lucrat 10 ani cu motoare diesel mari, unde esapamentele erau izolate cu azbest, firul de azbestul se
                              folosea in mod curent la etansari apa/aer/ulei.

                              De atunci au trecut mai bine de 20 de ani, tin legatura cu fosti colegi, nu am auzit sa fi avut boala invocata.

                              Comentariu

                              Procesare...