Lustra cu ventilator

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adi_adrian
    Incepator
    • 12.ian.2013
    • 10

    #31
    Răspuns la: Lustra cu ventilator

    Buna seara si bine v-am gasit, ba da ventilatorul are mai multe trepte. Am realizat montajul de mai sus, in sensul ca am separat circuitul becurilor de circuitul ventilatorului, insa am problema cu ventilatorul, l-am legat cumva si merge dar am senzatia ca se incalzeste si nu cred ca e normal si asa nu sunt multumit de el. Am incercat sa descifrez schema de culori postata mai in spate dar eu am alte culori la unele fire, in sensul ca difera cateva. La condensator am albastru si galben intr-o parte si gri pe cealalta parte, la motor am rosu , negru , galben si mov. Nu reusesc sa-mi dau seama cum sa le leg sa functioneze corect atat vitezele cat si sensul de rotatie.

    Comentariu

    • adi_adrian
      Incepator
      • 12.ian.2013
      • 10

      #32
      Răspuns la: Lustra cu ventilator

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170819_170739.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	237,3 KB 
ID:	628999Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170819_170739.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	237,3 KB 
ID:	628999
      Am atasat si o poza cu acel condensator, poate va ajuta cu ceva schema de pe el. Iar schimbatorul de turatie se vede si el in poze , are 4 pozitii notate 1,2,3 si L.
      Poate ar fi de ajutor si sa ma ajutati sa identific infasurarile motorului, adica cele 4 fire ce vin din el.
      Ultima editare de adi_adrian; 27.sep.2017, 01:08.

      Comentariu

      • adi_adrian
        Incepator
        • 12.ian.2013
        • 10

        #33
        Răspuns la: Lustra cu ventilator

        Raspunsul il dau tot eu, am rezolvat pana la urma cu ore intregi de gandire si chiar unele deplasari la magazinele de specialitate din oras in speranta ca voi gasi unul identic si fie v-a avea o schema electrica sau prin amabilitatea vanzatorului sa ma lase sa ma uit la legaturile din interior , dar spre ghinionul meu, n-am gasit, asa ca mi-am pus capul la contributie si cu toate ca ,culorile unor fire difera , unele sunt la fel , folosind informatia gasita pe acest topic , in special schema postata de domnul romelian la pagina 2 din acest topic, coroborat cu un alt topic pe aceeasi tema http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...ntilator/page3, dar in special schema de la pagian 2 , am rezolvat totul, imi functioneaza vitezele si schimbarea sensului de rotatie , doar ca aici s-a cam sfarmat comutatorul datorita vechimii/varstei, probabil si s-a cam rupt plasticul carcasei lui si a trebui sa-i fac ceva improvizatii pt al putea prinde la locul lui, dar daca il actionez cu atentie functioneaza corect, oricum am sa caut altul pt a-l inlocui si ma gandesc sa mntez si o telecomanda la el , ca am vazut ca sunt si dedicate pt asa ceva. Stima si respect , in special domnului romelian pt schema postata, chiar nu se gaseste informatie pe net despre acest tip de lustra.

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #34
          Răspuns la: Lustra cu ventilator

          Comutator cu mai multe pozitii cu snur nu gasiti. Am cautat eu si studiat multa vreme piata si diverse cataloage. Un sistem de telecomanda cu 3 canale insa se poate adapta pentru o automatizare in acest sens.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          Procesare...