Instalatie electrica casa de lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • StefanSabin
    Incepator
    • 26.ian.2018
    • 5

    #76
    Răspuns la: Instalatie electrica casa de lemn

    Buna ziua. Construiesc o casuta din lemn. Atat pe exterior cat si pe interior am lambriu, iar izolatia e din vata bazaltica. Am tras cabluri ignifugate bagate prin copex si urmeaza sa fac legaturile.

    Am inteles ca trebuie sa folosesc doar prize si intrerupatoare aplicate, insa sunt foarte mari si vin destul de urat intr-o casuta atat de mica si plina de lemn. Ar mai exista o alta varianta? Am inteles ca exista un fel de doze metalice pentru prize si intrerupatoare, dar nu am gasit prin magazinele prin care am umblat.

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      #77
      Răspuns la: Instalatie electrica casa de lemn

      Incercati sa luati legatura cu colegul Raspo Electric. El a facut o instalatie foarte frumoasa la o cabana din lemn (gasiti fotografii si pe site-ul firmei sale).
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • RaspoElectric
        Membru Marcant
        • 17.feb.2009
        • 707

        #78
        Răspuns la: Instalatie electrica casa de lemn

        Multumesc #Cherubino pentru apreciere !!!
        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Doza modulara metalica.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	595,7 KB 
ID:	629529
        Vedeti http://www.cef.co.uk/catalogue/produ...nting-box-42mm De aici puteti comanda asa ceva.Mie mi le-a adus clientul comandate de pe Amazon parca.Doze 3-4 module.Sau google search "modular metal box" si comandati online.Daca e pe Europa in maxim 7-10 zile e in posesia dvs coletul.Am comandat de pe Amazon,e-bay.com,e-bay.com.uk,alliexpress si multe alte site-uri de la echipamente electrice/electronice pana la calculatorul cutiei de viteza la masina.Nu am avut niciodata surprize neplacute.
        Cu respect ... Ovi
        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          #79
          Răspuns la: Instalatie electrica casa de lemn

          Ovi, cu plăcere!
          Legat de dozele de mai sus, vreau să te întreb dacă sunt compatibile cu suporturile de 3 și 4 module de la Gewiss System?
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • RaspoElectric
            Membru Marcant
            • 17.feb.2009
            • 707

            #80
            Răspuns la: Instalatie electrica casa de lemn

            La instalatia de la cabana de pe site-ul meu,cablurile folosite au fost cyaby de 3x1,5 mmp,3x2,5mmp prize/cuptor/boiler/masina spalat/masina spalat vase, 5x4 mmp plita.Au fost pozate pe imbinarile dintre busteni si mascate cu funie ( ca aia de spanzurat ) prinsa cu cuite,si in unele locuri cu sipci.Vedeti poze in galerie.
            Locul dozelor a fost facut cu burghiu pt lemn si dalta pt lemn (munca de chinez batran).
            Din doze gaura cu burghiu pt lemn de 45-60 cm lungime pana la traseul de cabluri.
            In rest pentru multe alte situatii m-am folosit de imaginatie in limita normativului.
            Cu respect ... Ovi
            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

            Comentariu

            • RaspoElectric
              Membru Marcant
              • 17.feb.2009
              • 707

              #81
              Răspuns la: Instalatie electrica casa de lemn

              Ce e pt 2-3 e una iar pt 4 e alta.
              Pt cea de 6 module,am taiat 2 doze de 4 module si am facut mici modificari cu urechiusele pt fixarea suportului modular.
              Nu a gasit de 6 module metalice si desi am fost nevoit sa rezolv problema eu nu folosesc expresia "Nu se poate ".Nu am vrut nici sa montez 2 doze una langa alta sa rezolv asa.
              Am "confectionat" 2 doze de 6 module din 2 de 4 module,cateva autoforante pt profile rigips pt interconectarea jumatatilor de doza si prinderea urechiuselor de fixare pt suportul modular.Iar pt asta am si primit o prima substantiala de ïngeniozitate.
              Cu respect ... Ovi
              Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

              Comentariu

              • RaspoElectric
                Membru Marcant
                • 17.feb.2009
                • 707

                #82
                Răspuns la: Instalatie electrica casa de lemn

                La suportul de 6 module sunt 4 urechi pe lateral(2 pe o parte 2 pe cealalta parte),nu pe capete ca la cele de 2-4 module.
                Cu respect ... Ovi
                Ultima editare de RaspoElectric; 14.feb.2018, 19:43. Motiv: Completare
                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                Comentariu

                • RaspoElectric
                  Membru Marcant
                  • 17.feb.2009
                  • 707

                  #83
                  Răspuns la: Instalatie electrica casa de lemn

                  In ce priveste conexiunile,cleme morsete cu surub sau cositorit.Pt WAGO am cele mai spurcate sentimente(din experienta).
                  Cu respect ... Ovi
                  Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                  Comentariu

                  • StefanSabin
                    Incepator
                    • 26.ian.2018
                    • 5

                    #84
                    Răspuns la: Instalatie electrica casa de lemn

                    Buna ziua.
                    N-am fost pe frecventa în ultima perioada. Va multumesc pentru recomandari.
                    Am găsit in București la un magazin de electrice un vânzător suficient de amabil încât să-mi caute acest tip de doze. A găsit ceva la niste furnizori si sper sa fie ce trebuie.

                    Comentariu

                    Procesare...