Alimentare centrala telefonica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • moscra1
    Membru
    • 25.sep.2007
    • 142

    Alimentare centrala telefonica

    Vreau sa alimentez o centrala telefonica, asa cum este in schema (A - Sursa in comutatie 48 V cc / 5 A, B - CTf, C - baterie de acumulatori) şi am urmatoarea problema: am incercat alimentarea dupa cum este aratat in schema, dar fara acea dioda 60 V şi a intrat în blocaj sursa din cauza acumulatorilor (in loc de CTf am pus nişte becuri pentru a nu avea surprize cand fac proba). Credeti ca daca pun acea dioda este OK?
    Avand in vedere ca acei acumulatori trebuie sa se incarce cand este tensiune in retea am reglat sursa la 53 V, pentru a nu fi tensiunea prea mare pe CTf cineva mi-a spus sa pun un grup de diode in serie inainte de intrarea in CTf, in felul acesta pierzand 0,6 V pentru fiecare dioda. E corect?
    Fișiere Atașate
  • ucenicul.tanar
    Incepator
    • 25.aug.2009
    • 98

    #2
    Prima dioda, dintre sursa si acumulatori, este pusa acolo ca sa nu permita curentului sa se intoarca din acumulatori in sursa.

    Grupul de diode pentru coborarea tensiunii de la 53 Vcc la 48 Vcc ar trebui sa functioneze asa cum vreti dvs. Va trebuie vreo 7 diode cu siliciu.

    Tnsiunea la bornele centralei nu va mai fi stabilizata foarte precis, trebuie vazut daca asta deranjeaza sau nu. Caderea de tensiune pe dioda depinde de curentul prin dioda, dupa o anumita caracteristica neliniara.

    Ideal cred ca ar fi ca centrala sa nu fie conectata pe bateria de acumulatoare, ci intre acumulatoare si centrala sa mai existe o sursa in comutatie.

    De exemplu, o sursa 220 Vca => 13.5 Vcc pentru incarcarea unui acumulator deep-cycle, apoi o sursa in comutatie de la 13.5 Vcc la 48Vcc, cat este necesar pentru centrala telefonica.
    It works better if you plug it in.

    Comentariu

    • moscra1
      Membru
      • 25.sep.2007
      • 142

      #3
      Exista alta posibilitate de coborare a tensiunii de la 53 V la 48 V fara utilizarea acelui grup de diode?
      Stiu ca ar mai fi posibilitatea trecerii CTf pe acumulatori printr-un releu care sa cupleze atunci cand cade tensiunea de la reţea, dar nu stiu daca timpul de intarzaiere nu ar afecta buna functionare a CTf.

      Comentariu

      • vpreda2003
        Incepator
        • 05.feb.2012
        • 1

        #4
        Răspuns la: Alimentare centrala telefonica

        Va salut!
        Stimati colegi,
        Am instalat decurand o retea de date structurata Cat5e cu tot cu o centrala telefonica Aristel Ramcom AV20. Am nevoie ca centrala sa faca doua functii si nu stiu cum si ce parametri sa setez:
        1. detectare automata de fax, iar faxul intern preferabil sa aibe interiorul 18
        2. sa sune mai intai la terminal (interior 11), iar daca nu se raspunde sau este ocupat sa treaca mai departe, automat, la interior 12. Daca nici aici nu se raspunde sau este ocupat, apelul sa se reintoarca catre 11.
        Am tot rasfoit eu urmatoarele manuale: http://www.eurotelec...Ramcom_AV20.pdf si http://www.telephone...NSTALLATION.PDF , dar sunt cam paralel cu termenii si nici nu prea am posibilitatea sa testez pe fiecare zi setarile si decat spre finalul programului de lucru.
        Intrebarile mele sunt:
        1. Se poate folosi pentru fax interiorul 18, sau trebuie folosit portul dedicat de fax? Ce interior are portul dedicat de fax in cazul in care nu se poate face si detectare automata pe interiorul 18?
        In cazul folosirii portului dedicat de fax, secretara mai poate sa dea ton de fax pentru cineva din afara care cere ton de fax? Cum?
        2. Aici cred ca e ceva legat de CO Programming Zone 600 si 601 dar nu stiu exact ce setari sa aplic; am incercat ceva dar m-am pierdut.
        Centrala am resetat-o deja, fiind initial parolata, deci este la parametrii default.
        Va multumesc anticipat!

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Răspuns la: Alimentare centrala telefonica

          Nu cunosc aparatul, insa in masura timpului disponibil voi studia manualele din link si voi incerca sa caut o solutie. Cate linii externe ajung in centrala si cate interioare aveti?
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Răspuns la: Alimentare centrala telefonica

            Link-urile nu functioneaza, incercati eventual sa incarcati dvs. aici pe forum documentatia in format PDF.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            Procesare...