Montare senzor miscare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • florik
    Incepator
    • 06.aug.2006
    • 15

    Montare senzor miscare

    buna ziua.as dori si eu sa stiu cum se monteaza un senzor de miscare pentru tavan.el are decat trei fire unul maor,unul albastru si unul rosu si nu stiu care la ce se leaga ca din schema nu inteleg nimic.daca are cineva o schema mai explicita...
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2397

    #2
    Cele trei fire reprezinta:
    -2 pentru alimentare;
    -1 iesire comanda declansare.
    Daca atasati schema, poate reusim sa ne edificam asupra ordinii de conectare.

    Comentariu

    • florik
      Incepator
      • 06.aug.2006
      • 15

      #3
      rasp schema

      Postat în original de Traian Dajma
      Cele trei fire reprezinta:
      -2 pentru alimentare;
      -1 iesire comanda declansare.
      Daca atasati schema, poate reusim sa ne edificam asupra ordinii de conectare.
      voi atasa schema imediat

      Comentariu

      • florik
        Incepator
        • 06.aug.2006
        • 15

        #4
        aceasta e schema.sper sa intelegeti ceva din ea
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6878

          #5
          Schema este foarte explicita :
          -firul maro de la senzor la sursa de tensiune
          -firul rosu la bec
          -firul albastru este comun si merge la bec si la sursa de tensiune
          Cu stima.

          Comentariu

          • florik
            Incepator
            • 06.aug.2006
            • 15

            #6
            Postat în original de MaistrulMax
            Schema este foarte explicita :
            -firul maro de la senzor la sursa de tensiune
            -firul rosu la bec
            -firul albastru este comun si merge la bec si la sursa de tensiune

            VA MULTUMESC FOARTE MULT PENTRU AJUTOR.MA PRICEP LA ABSOLUT ORICE NUMAI LA ELECTRICE NU .

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2397

              #7
              Cred ca pentru legarea la sursa de tensiune conteaza care fir este pentru nul, si care pentru faza. Presupun ca iesirea pentru bec se face printr-un releu.
              Pe carcasa, in dreptul firelor de cuplare la tensiunea de alimentare, nu este marcat vreun simbol?

              Comentariu

              • leon
                Membru Marcant
                • 19.sep.2006
                • 903

                #8
                -Pe "Brown" legati faza
                -Pe "Blue" legati null - (atat ptr.senzor cat si ptr. bec)
                -De la "Red" legati un fir ptr. bec -(acesta v-a da comanda cuplare/decuplare)

                Comentariu

                • florik
                  Incepator
                  • 06.aug.2006
                  • 15

                  #9
                  eu sus la lustra am trei fire:doua faze si un nul.care cum le leg si as vrea de asemenea sa stiu daca il pot folosi pentru toate becurile nu doar pentru unul singur.adik eu vreau sa il pun la lustra,la becurile ei.senzorul este pentru tavan

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6878

                    #10
                    Pentru siguranta dumneavoastra mai bine chemati un electrician sa faca legaturile.

                    Trebuie cu un creion de tensiune sa se identifice faza retelei, desuruband becurile din dulii.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2397

                      #11
                      Postat în original de florik
                      eu sus la lustra am trei fire:doua faze si un nul.care cum le leg si as vrea de asemenea sa stiu daca il pot folosi pentru toate becurile nu doar pentru unul singur.adik eu vreau sa il pun la lustra,la becurile ei.senzorul este pentru tavan
                      Are dreptate dl. leon.
                      Cuplati nulul la blue si la soclul becurilor. Atentie, totalul puterilor becurilor nu trebuie sa depaseasca puterea inscrisa pe senzor.
                      Una dintre faze o cuplati la brown. Aceasta faza trece prin comutatorul de pe perete, acesta trebuind sa ramana pe pozitia ON.
                      Firul red va fi cuplat la lamela duliilor becurilor.
                      Daca va este mai usor, faceti un montaj experimental pe podea, dupa care treceti la montarea senzorului.
                      Mult succes!

                      Comentariu

                      • leon
                        Membru Marcant
                        • 19.sep.2006
                        • 903

                        #12
                        Se v-a folosi numai o "faza"-(din cele 2 pe care le aveti sus in tavan), cealalta trebuie izolata:deci se leaga la "brown".
                        Dupa cum am mai spus nulul se v-a lega la "blue" impreuna cu firul de nul al becurilor lustrei.
                        Celelalte 2 fire care vin din lustra se vor lega la "red".
                        Trebuie totusi sa v-a avertizez ca:
                        - senzorul nu trebuie montat in apropierea surselor de caldura - deci nu foarte aproape de lustra:
                        -pentru siguranta Dvs. apelati la un electrician autorizat.

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13008

                          #13
                          In primul rand trebuie sa te hotarasti unde montezi senzorul pentru ca sunt anumite complicatii cu pozitionarea firelor.

                          In zona lustrei e destul de aiurea sa pozitionezi senzorul fara sa strici aspectul tavanului (vezi traseul de caluri)

                          Cel mai indicat este sa montezi senzorul in apropierea dozei de unde te poti lega linistit cu minim de modificari.

                          Alta chestie: vrei sa fie suprimat intrerupatorul sau nu?
                          Pentru functionarea ambelor sisteme de comanda a apinderii becului trebuie sa le montezi in paralel.
                          Mai tine cont ca senzorul trebuie sa detecteze la un anumit interval (care se poate seta) o miscare pentru a nu iti intrerupe lumina sau mai este celalalt aspect: daca acea camera este folosita pentru somnic, miscarile nocturne ( ) vor duce la aprinderea luminii.
                          Si mai este o chestie, pe timpul zilei orice miscare iti va aprinde becul si nu cred ca iti convine sa stea aprins aiurea (problema asta o rezolva inserierea cu intrerupatorul dar apare non-sensul folosirii senzorului).

                          Parerea mea este ca senzorul se preteaza pentru spatiile de tranzit - (holuri).
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • leon
                            Membru Marcant
                            • 19.sep.2006
                            • 903

                            #14
                            "Parerea mea este ca senzorul se preteaza pentru spatiile de tranzit - (holuri)."

                            Absolut de accord cu parerea D-nului Stanculescu.

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6878

                              #15
                              si daca casa de bani este in camera ?
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              Procesare...