Montare senzor miscare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • IancuMIC
    Membru
    • 27.ian.2013
    • 276

    #61
    Răspuns la: Montare senzor miscare

    Postat în original de Dany18
    Buna ziua,am si eu un senzor de miscare..si chiar nu ma descurc..de la bec am doar doua fire,faza si nulul si nu am idee cum se conecteaza. Nu inteleg ce este cu acel fir cu x..
    Multumesc Anticipat.
    [ATTACH=CONFIG]75421[/ATTACH]
    Senzorul are iesire pe releu care se activeaza la detectarea miscarii; la borna notata cu rosu puteti conecta un proiector, sonerie sau ambele, dar sa nu depasiti curentul suportat de releu. Faza o puteti lua din conectorul senzorului; cel notata cu L.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #62
      Răspuns la: Montare senzor miscare

      Senzorul pentru a functiona are nevoie de o alimentare permanenta, chiar daca becul este stins. Electronica lui trebuie sa functioneze ca sa poata detecta miscarea, iar atunci cand o detecteaza aprinde mai departe si becul.

      Daca doriti ca senzorul sa fie intercalat pe un circuit existent de lumina, intreruptorul care il aveti acum in anumite conditii nu va mai aprinde lumina in sensul ca dvs. veti alimenta odata cu actionarea lui senzorul, iar daca acesta considera ca este lumina ambientala peste pragul setat nu va aprinde in continuare becul, la fel si pe intuneric, posibil initial sa aprinda lumina odata cu alimentarea dar sa o stinga in timpul setat daca nu mai detecteaza miscare. Daca situatia asta va convine este simplu de montat, daca doriti sa comandati separat si becul peste comanda senzorului se complica un pic lucrurile.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      Procesare...