Intrerupatoare diferentiale

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • narcis75
    Membru
    • 05.ian.2010
    • 112

    Intrerupatoare diferentiale

    as vrea sa stiu diferenta dintre cele doua intrerupatoare trebue sa cumpar idiferentialele ptr instalatia electrica si am ceva dumeriri imi spuneti daca marca este buna si care este cel mai bun va multumesc
    Fișiere Atașate
  • xena
    Membru Marcant
    • 05.aug.2007
    • 786

    #2
    Ce ai postat tu nu sunt diferentiale si dupa cum le spune si numele in italiana, banuiesc, sunt sigurante automate. Primul se foloseste in instalatiile casnice iar cel de-al doilea in instalatiile industriale, principala diferenta intre ele fiind, rezistenta de izolatie intre nul si faza.

    Hager e o firma buna pentru aparataj de joasa tensiune, ca si Merlin Gerin, Finder etc.
    De regula intrerupatoarele diferentiale au in plus un buton de test.

    Comentariu

    • narcis75
      Membru
      • 05.ian.2010
      • 112

      #3
      asa ceva ? sant bune le pot folosi
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • da_n
        Living Legend
        • 10.mai.2009
        • 1228

        #4
        Postat în original de narcis75
        asa ceva ? sant bune le pot folosi
        da, sunt bune si se pot folosi daca este aleasa valoarea corect pentru cazul tau

        Comentariu

        • xena
          Membru Marcant
          • 05.aug.2007
          • 786

          #5
          Sunt bune; acum depinde de ce fel de schema vrei sa aplici.
          1. Folosesti un singur diferential pe toata instalatia care iti asigura toata gama de protectii( diferentiala si supracurent) si poate fi folosit si ca intrerupator general - varianta ieftina cu avantaje si dezavantaje
          2. Folosesti mai multe diferentiale pe circuitele cu risc - varianta mai scumpa
          3. Folosesti numai diferentiale pe toate circuitele - varianta buna dar cu costuri mari.

          Comentariu

          • narcis75
            Membru
            • 05.ian.2010
            • 112

            #6
            cred ca a 3 varianta este mai buna ptr ca mi-au facut un pret bun sper sa fie bine ma las la parerea voastra eu nu m pricep atat de bine

            Comentariu

            • komy
              Membru Marcant
              • 22.iul.2008
              • 441

              #7
              Ce ar insemna un pret bun? Asta daca nu sunt prea indiscret?
              Imi place lumina!

              Comentariu

              • narcis75
                Membru
                • 05.ian.2010
                • 112

                #8
                Postat în original de komy
                Ce ar insemna un pret bun? Asta daca nu sunt prea indiscret?


                9 euro bucata cred ca este bun pretu cel putin asa cred! sau gresesc?

                Comentariu

                • komy
                  Membru Marcant
                  • 22.iul.2008
                  • 441

                  #9
                  50 lei pe bucata este un pret foarte bun, doar sa fie de firma(nu COMTEC) si sa nu fie piratate.
                  Imi place lumina!

                  Comentariu

                  • nicu78
                    Living Legend
                    • 25.mar.2010
                    • 1196

                    #10
                    intrerupatoare diferentiale

                    Si, cum iti dai seama ca sint de firma si nu piratate ????

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Din pacate uneori produsele de acest tip ,piratate, la exterior arata aproape identic ca cele originale si numai un ochi format isi poate da seama de diferente. In interior insa lucrurile in general stau mai prost, solutiile tehnice de realizare, tolerantele si caracteristicile fiind departe de cele ale produselor originale. Sfatul meu e sa achizitionati intotdeauna marfa de la dealeri autorizati ai producatorilor respectivi.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • narcis75
                        Membru
                        • 05.ian.2010
                        • 112

                        #12
                        Postat în original de komy
                        50 lei pe bucata este un pret foarte bun, doar sa fie de firma(nu COMTEC) si sa nu fie piratate.


                        dupa ce pot sa-mi dau seama dupa ce se poate recunoaste originalul?
                        eu le iau de la o firma de electrice si pare serioasa dar

                        Comentariu

                        • Habib
                          Membru
                          • 23.mai.2007
                          • 195

                          #13
                          Salut.Uitate pe pagina lor de internet si vezi acolo ca pe fiecare judet in parte hager au distriibuitor si cam numai ei au exclusivitate la mine de pilda gasesc hager doar intr-un singur loc si am vazut ca ei sunt reprezentanti pe judetul meu si mi-au spus ca imi ofera garantie la produsele respective de 5 ani de zile,nu e o garantie aparte e bonul fiscal sa-l pastrez si vin cu el si nu am nici o probleme mi-l schimba,pentru ca numai ei distribuie,acum nu stiu la tine cum e dar imi e greu sa cred ca produsele astea sa fie piratate pt ca nu prea am vazut dar totul e posibil in ziua de astazi,uite eu de exemplu am luat o siguranta bipolara de 16A 1p+n de la hager cu 30lei,mi sa parut cam mult dar nu am avut timp sa alerg si la alt magazi si am cumparat-o.O diferential ca de 25A/30ma cred ca ajunge probabil pana la 150leiTe salut

                          Comentariu

                          • da_n
                            Living Legend
                            • 10.mai.2009
                            • 1228

                            #14
                            Postat în original de narcis75
                            9 euro bucata cred ca este bun pretu cel putin asa cred! sau gresesc?
                            asta-i afacerea anului, eu am dat pe un diferential de la Schneider Domae 25 A, 30 mA 55,50 de euro, facut in Spania

                            Comentariu

                            • bassu
                              Membru Marcant
                              • 25.nov.2008
                              • 475

                              #15
                              La pretul ala le iau si ei de la un distribuitor din afara si la noi le vand cum pot. Pretul este foarte bun. Acelasi produs la noi este cca 120 de lei.

                              Comentariu

                              Procesare...