Bransament definitiv sau organizare santier

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • klupoloistu
    Incepator
    • 28.ian.2011
    • 17

    Bransament definitiv sau organizare santier

    Buna ziua,

    Am cateva nelamuriri cu privire la o bransare definitiva la enel.
    Problema este in felul urmator:
    - doresc sa incep constructia unei case in primavara acestui an si pt a beneficia de electricitate am contactat o persoana care se ocupa cu bransamentele celor de la enel
    - initial am vrut sa fac o bransare pt organizare de santier, insa persoana in cauza mi-a explicat ca poate sa-mi faca bransament definitiv la enel doar pe baza ATR si a autorizatiei de constructie.
    Acum intrebarea mea este daca acest lucru este legal si daca pot avea anumite probleme cu racordarea finala a constructiei.

    Multumesc
    do it yourself !
  • nicu78
    Living Legend
    • 25.mar.2010
    • 1191

    #2
    Bransament definitiv

    TU ia si te apuca sa faci casa,dar intre timp fa o cerere la enel, cu documentatia necesara, si cind ajungi cu casa la ROSU ,iti vine si aprobarea.
    Daca ai nevoie de curent ,ia de la vecini sau inprumuta un generator.
    Nu te complica cu organizare de santier sau cu promisiuni de la altii ca dai banii aiurea. Oricum aprobarea depinde de zona tarii , la mine o durat 3 luni ca nu aveau contoare. MULT SUCCES.

    Comentariu

    • mihaim5
      Incepator
      • 25.aug.2006
      • 79

      #3
      Re: Bransament definitiv

      eu votez petru organizare de santier, curentul mai ieftin, cand termini casa, treci pe definitiv.( eu asa am facut).
      curent luat de la vecini: nu sunt adeptul, cauzeaza multe neplaceri pentru ambele parti( eu am fost in situatia celui care a dat curent...)

      spor

      Comentariu

      • klupoloistu
        Incepator
        • 28.ian.2011
        • 17

        #4
        multumesc pentru raspunsuri.
        dar, totusi, este posibil acest bransament definitiv doar cu ATR si autorizatia de constructie?
        do it yourself !

        Comentariu

        • nicu78
          Living Legend
          • 25.mar.2010
          • 1191

          #5
          Re: Bransament definitiv

          Postat în original de mihaim5
          eu votez petru organizare de santier, curentul mai ieftin, cand termini casa, treci pe definitiv.( eu asa am facut).
          curent luat de la vecini: nu sunt adeptul, cauzeaza multe neplaceri pentru ambele parti( eu am fost in situatia celui care a dat curent...)

          spor
          ........

          Eu nu am avut nici o neplacere , pentru-ca firma de constructii care mia facut casa aveau contoar , asa ca cit au consumat atit am platit .
          Bineinteles si o mica atentie vecinului ca a fost dragut,....

          Comentariu

          • xena
            Membru Marcant
            • 05.aug.2007
            • 786

            #6
            Eu am terminat casa acum 2 ani si tot organizare de santier am.
            Ca sa trec la definitiv mai trebuie inca un set de documente ca la obtinerea bransamentului plus ceva banuti. Lenea e mare si pe "praful" asta fac altceva cu banutii pentru trecere la definitiv. La org. de santier nu se plateste taxa radio TV dar am impresia ca pretul KWh e mai mare putin ( nu sunt sigur).

            Comentariu

            • klupoloistu
              Incepator
              • 28.ian.2011
              • 17

              #7
              Mersi pentru lamuriri.
              Deci, sa inteleg ca este posibil.
              Aveti idee de unde pot cumpara un tablou cu prize pt organizare santier sau cam la ce pret ar fi
              do it yourself !

              Comentariu

              • nicu78
                Living Legend
                • 25.mar.2010
                • 1191

                #8
                Bransament definitiv

                Deci ai inteles ce a spus Xena, iti mai trebuie dupa aia un set de documente ,plus niste bani.
                Daca tu ai timp si calm astai alceva ,....eu unul cind aud de documente mi se urca singele la cap....

                Comentariu

                • klupoloistu
                  Incepator
                  • 28.ian.2011
                  • 17

                  #9
                  Ideea e ca o sa existe intotdeauna cate unul care sa se ocupe si de asa ceva.
                  Stii cum e in Romanica, dai o spaga da nu stai la coada.
                  Daca nu era birocratia care e acum mai ziceai, dar asa...
                  Mersi de sfaturi.
                  do it yourself !

                  Comentariu

                  • john25
                    Membru Marcant
                    • 10.mar.2010
                    • 329

                    #10
                    Eu am facut altfel pt ca imi trebuiau vreo 5 stalpi de la retea terenul fiind lotizat am hotarat ca toti sa punem bani si sa chemam o firma autorizata electrica pt a continua reteaua pana la ultimul lot.cam tota afacerea a ajuns 17 mil vechi de fiecare apoi 8 mil vechi deschiderea si contoarul bransament definitiv,mentionez ca nu a fost nevoie de nici o autorizatie.iar la sf dupa ce termin casa nu o sa mai fiu nevoit sa mai bat la usa electrica.
                    in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

                    Comentariu

                    • narcis75
                      Membru
                      • 05.ian.2010
                      • 112

                      #11
                      Daca iti este de folos iti explic ce mi sa intamplat mie. Eu numa in noiembrie ce am trecut pe contract definitiv , deci am fost la enel am cerut organizare de santier, am facut o gramada de acte si mi sa aprobat. Dupa care o trebuit sa caut o firma sa instaleze contorul si sa traga firele de la stalp. Am cunoscut firma printr-un electrician de la enel adica cel care mi lau racomandat vecini (toata strada)si mi-a propus o mica intelegere prin care imi spunea sa dau 400 eur si in timp de doi ani cand e casa gata imi trece pe definitiv si nu ma mai costa nimic. Si aici a inceput balamucu, cand la-m sunat sa vin sa treca curentul pe casa a inceput: ba ca nu este ingineru care a aprobat asa zisul contract de la inceput defapt o chitanta nici nu era contract am avut incredere in electrician toti vecini spuneau ca e persoana de incredere si uite asa mau pasat de la unul la altul eu nu eram in tara ca as mi-l cotonogeam de toti bani de numa numa si uite asa mau plimbat pina cand a trebuit sa dau spaga la alta (cunostinta) de la enel ca sa ma rezolve. Toata smecheria din mai pana in noiembrie acum cand voi merge acasa sper ca il intalnesc pe respectivul electrician, iti dai cu seama cu citi volti mil corentez sper ca ai tras o concluzie si sa nu patesti ca mine de rest sa auzim de bine

                      Comentariu

                      • klupoloistu
                        Incepator
                        • 28.ian.2011
                        • 17

                        #12
                        Va salut,

                        Multumesc pentru raspunsurile voastre.
                        Tocmai azi am facut bransamentul la curent.
                        Cost total 4000 de lei ( manopera si materiale ), stalpul in fata portii.
                        Am lucrat cu o firma acreditata de enel, ei se ocupa de tot, acte etc.
                        Am contract definitv, curent trifazat.
                        Dupa ce termin instalatia electrica a casei pur si simplu conectez cablul la tablou si finito ( nu mai stau dupa enel pentru aprobari, hartii si alte chestii )
                        Daca cineva din com. Berceni e interesat sa-mi dea un PM

                        Numai bine
                        Fișiere Atașate
                        do it yourself !

                        Comentariu

                        • DannaT
                          Incepator
                          • 24.iun.2011
                          • 47

                          #13
                          Postat în original de klupoloistu
                          multumesc pentru raspunsuri.
                          dar, totusi, este posibil acest bransament definitiv doar cu ATR si autorizatia de constructie?
                          Da, este posibil.

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12199

                            #14
                            Postat în original de klupoloistu
                            .......Tocmai azi am facut bransamentul la curent.
                            Dupa cum arata lucrarea , cine trece pe strada poate sa se joace la sigurante , sa va rupa un sigiliu sau sa va dea o ranga in el . De ce l-ati montat in strada si de ce la modul acela ?
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • TinSim
                              Incepator
                              • 02.apr.2021
                              • 5

                              #15
                              Postat în original de john25
                              Eu am facut altfel pt ca imi trebuiau vreo 5 stalpi de la retea terenul fiind lotizat am hotarat ca toti sa punem bani si sa chemam o firma autorizata electrica pt a continua reteaua pana la ultimul lot.cam tota afacerea a ajuns 17 mil vechi de fiecare apoi 8 mil vechi deschiderea si contoarul bransament definitiv,mentionez ca nu a fost nevoie de nici o autorizatie.iar la sf dupa ce termin casa nu o sa mai fiu nevoit sa mai bat la usa electrica.
                              Bună ziua. Aceeasi problema o am si eu se poate să-mi dati si mie nr contact de la firma cu care ați lucrat. Mulțumesc.

                              Comentariu

                              Procesare...