Cand folosim 1P+N si cand 2P

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #16
    Va rog sa nu mai postati link-uri active!
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Berciu
      Incepator
      • 01.iun.2011
      • 1

      #17
      Postat în original de liviu2004
      Buna ziua! Ma puteti ajuta si pe mine cu schema monofilara de alimentare a unui UPS!?

      Comentariu

      • liviu2004
        Membru marcant
        • 03.ian.2007
        • 508

        #18
        Am scris eu asa ceva? Daca da, am memoria scurta, daca nu, va rog nu-mi puneti vorbe in gura.

        Comentariu

        • Relu75
          Incepator
          • 27.oct.2010
          • 17

          #19
          Asta-i o discutie intre si pt profesionisti? Eu unul nu am inteles nimic. Puteti spune si ce reprezinta prescurtarile si initialele?

          Comentariu

          • liviu2004
            Membru marcant
            • 03.ian.2007
            • 508

            #20
            A zis cineva ca sigurantele automate sunt pentru amatori?

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1687

              #21
              Postat în original de liviu2004
              A zis cineva ca sigurantele automate sunt pentru amatori?
              Bravo! Ai pus punctul pe i.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • Relu75
                Incepator
                • 27.oct.2010
                • 17

                #22
                Aha, am inteles.
                Atunci propun modificarea denumirii topicului in "Cand folosim, noi profesionistii, 1P+N si cand 2P" asta ca sa nu mai deranjam noi ignorantii cu intrebari stupide... Eventual, sa fie si cu parola de acces!

                Comentariu

                • valica29
                  Incepator
                  • 04.nov.2011
                  • 33

                  #23
                  Sunt junior asa ca sa nu dati cu pietre in mine. Nu am inteles mare lucru cu acele prescurtari dar am sa ma documentez, pana acum singurele diferenete pe care le vedeam intre P+N si 2P este doar dimensiunea lor si protejarea unui singur pol la P+N si protejarea a 2 poli la 2P. Acum , intrebare daca nu se stie felul circuitului, se poate folosi 2P in loc de P+N, sau mai bine de ce nu se foloseste doua sigurante monopolare (care protejeaza pe doi poli) si se foloseste mai des sigurantele P+N, doar din cauza dimensiunilor mai reduse la P+N?
                  Ultima editare de valica29; 02.mar.2012, 15:07.

                  Comentariu

                  • liviu2004
                    Membru marcant
                    • 03.ian.2007
                    • 508

                    #24
                    @Relu75: nu e nimeni obligat sa-ti explice nimic asa ca ia acest topic ca atare, intelegi, bine, nu, lumea e larga. Nu vii aici cu 4 postari si cu gura mare.

                    Comentariu

                    • PowerMC
                      Administrator
                      • 02.mai.2007
                      • 2237

                      #25
                      Sa discutam ceva mai calm si sa ne respectam. Astept de la cei mai vechi pe forum putin sprijin, daca este cazul putem ajuta si indruma colegii noi de forum. Aceeasi atitudine mai prietenoasa o cer si de la cei mai noi, sa pastram un ton prietenos pentru discutii.
                      Multumesc.
                      Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                      Community Manager MC

                      Comentariu

                      • da_n
                        Banned
                        - Exclus de pe forum -
                        • 10.mai.2009
                        • 1228

                        #26
                        Postat în original de Relu75
                        Aha, am inteles.
                        Atunci propun modificarea denumirii topicului in "Cand folosim, noi profesionistii, 1P+N si cand 2P" asta ca sa nu mai deranjam noi ignorantii cu intrebari stupide... Eventual, sa fie si cu parola de acces!
                        2P = disjunctor bipolar, amandoi poli au protectie magnetotermica, intrerup circuitul la scurtcircuit(magnetic) si la suprasarcina(termic), este folosit in special unde este necesara protectia ambilor poli(circuite), ex. in distributia fara neutru, pe vapoare, unde se utilizeaza circuite bifazice de 110/230 V

                        1P+N = doar un pol face protectie (P), celalalt pol (N) este un intrerupator care dezarmeaza solidar cu polul disjunctor (P) pentru ca sunt cuplate, sunt destinate protectiei la scurtcircuit si suprasarcina printre altele si in locuinte

                        Comentariu

                        • Paulorossi
                          Membru
                          • 24.aug.2010
                          • 271

                          #27
                          Postat în original de valica29
                          Sunt junior asa ca sa nu dati cu pietre in mine. Nu am inteles mare lucru cu acele prescurtari dar am sa ma documentez, pana acum singurele diferenete pe care le vedeam intre P+N si 2P este doar dimensiunea lor si protejarea unui singur pol la P+N si protejarea a 2 poli la 2P. Acum , intrebare daca nu se stie felul circuitului, se poate folosi 2P in loc de P+N, sau mai bine de ce nu se foloseste doua sigurante monopolare (care protejeaza pe doi poli) si se foloseste mai des sigurantele P+N, doar din cauza dimensiunilor mai reduse la P+N?
                          In toate cazurile unde se folosesc sigurante de tipul 1P+N se pot folosi cu succes sigurantele 2P.Acest lucru nu are nici o legatura cu circuitele bifazice unde este clar ca urmeaza sa protejezi amandoi polii deoarece ambii sunt sub tensiune.Toate tablourile de sigurante fuzibile montate odinioara la consumatorii casnici protejau atat faza cat si nulul.Nu e neaparat nevoie sa protejezi nulul doar ca siguranta 2P aduce un plus de siguranta in exploatare fata de siguranta 1P+N.Intr-un caz de defect siguranta de pe circuitul respectiv(1P+N) poate sa nu lucreze corespunzator(in cazuri exceptionale raportate la calitatea sigurantei).Montand pe acel circuit o siguranta de tip 2P ai o sansa mai mare(plus de siguranta) ca in caz de defect daca nu lucreaza protectia de pe faza sa lucreze cea de pe nul si circuitul avariat sa fie deconectat de sub tensiune.Montand siguranta de tip 2P e ca si cand ai monta doua sigurante de tip 1P atat pe faza cat si pe nul.In caz de defect va deconecta siguranta pe unde pleaca cel mai repede curentul de soc.Atentie,in cazul sigurantei 2P se va deconecta tot citcuitul(atat faza cat si nulul),in cazul sigurantei 1P ,desi sa presupunem ca a deconectat nulul, siguranta de pe faza e inca activa daca s-a izolat defectul si asta cere o atentie in plus in cazul un ei interventii asupra circuitului avariat.In concluzie siguranta 2P e superioara sistemului de doua sigurante 1P deoarece in caz de defect pe oricare pol se va deconecta tot circuitul.In plus montarea de sigurante 1P atat pe faza cat si pe nul cere o atentie sporita in caz de defect(trebuie sa stii pe fiecare circuit care e siguranta de faza si care de nul).
                          Nu uitati ca vorbim de curent alternativ unde notiunea de faza si nul e doar relativa pe ambii poli ai tensiune alternativ.Daca curentul de soc in caz de avrie vine pe polul de nul mai intai, daca acesta e protejat defectul va fi izolat mai repede,in caz de electrocutare e foarte important sa fii scos de sub tensiune cat mai repede.

                          Comentariu

                          • valica29
                            Incepator
                            • 04.nov.2011
                            • 33

                            #28
                            Multumesc pentru un raspuns clar ca cristalul (scuzati cacafonia).

                            Comentariu

                            • cobrety
                              Incepator
                              • 15.ian.2012
                              • 5

                              #29
                              Multumim D.lor Profesionisti si D.lui Administrator pentru explicatii.. si rabdarea vizavii de cei ce nu stiu....[INCA]. Va urmaresc de mult timp si cred ca ai ce invata de pe acest forum. Cu mult respect.

                              Comentariu

                              • davidb
                                Membru
                                • 03.dec.2012
                                • 205

                                #30
                                Răspuns la: Cand folosim 1P+N si cand 2P

                                Iertati-mi ignoranta dar ma uit la o siguranta diferentiala de la abb si scrie ca este 1p+n. Asta inseamna ca functioneaza doar atunci cand pun din greseala mana pe faza? sau protectia diferentiala e diferita de cea de scurt ?

                                Va multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...