Cand folosim 1P+N si cand 2P

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • PowerMC
    a răspuns
    Sa discutam ceva mai calm si sa ne respectam. Astept de la cei mai vechi pe forum putin sprijin, daca este cazul putem ajuta si indruma colegii noi de forum. Aceeasi atitudine mai prietenoasa o cer si de la cei mai noi, sa pastram un ton prietenos pentru discutii.
    Multumesc.

    Lasă un comentariu:


  • liviu2004
    a răspuns
    @Relu75: nu e nimeni obligat sa-ti explice nimic asa ca ia acest topic ca atare, intelegi, bine, nu, lumea e larga. Nu vii aici cu 4 postari si cu gura mare.

    Lasă un comentariu:


  • valica29
    a răspuns
    Sunt junior asa ca sa nu dati cu pietre in mine. Nu am inteles mare lucru cu acele prescurtari dar am sa ma documentez, pana acum singurele diferenete pe care le vedeam intre P+N si 2P este doar dimensiunea lor si protejarea unui singur pol la P+N si protejarea a 2 poli la 2P. Acum , intrebare daca nu se stie felul circuitului, se poate folosi 2P in loc de P+N, sau mai bine de ce nu se foloseste doua sigurante monopolare (care protejeaza pe doi poli) si se foloseste mai des sigurantele P+N, doar din cauza dimensiunilor mai reduse la P+N?
    Ultima editare de valica29; 02.mar.2012, 15:07.

    Lasă un comentariu:


  • Relu75
    a răspuns
    Aha, am inteles.
    Atunci propun modificarea denumirii topicului in "Cand folosim, noi profesionistii, 1P+N si cand 2P" asta ca sa nu mai deranjam noi ignorantii cu intrebari stupide... Eventual, sa fie si cu parola de acces!

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Postat în original de liviu2004
    A zis cineva ca sigurantele automate sunt pentru amatori?
    Bravo! Ai pus punctul pe i.

    Lasă un comentariu:


  • liviu2004
    a răspuns
    A zis cineva ca sigurantele automate sunt pentru amatori?

    Lasă un comentariu:


  • Relu75
    a răspuns
    Asta-i o discutie intre si pt profesionisti? Eu unul nu am inteles nimic. Puteti spune si ce reprezinta prescurtarile si initialele?

    Lasă un comentariu:


  • liviu2004
    a răspuns
    Am scris eu asa ceva? Daca da, am memoria scurta, daca nu, va rog nu-mi puneti vorbe in gura.

    Lasă un comentariu:


  • Berciu
    a răspuns
    Postat în original de liviu2004
    Buna ziua! Ma puteti ajuta si pe mine cu schema monofilara de alimentare a unui UPS!?

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Va rog sa nu mai postati link-uri active!

    Lasă un comentariu:


  • vimp
    a răspuns
    Vedeti moeller.ro/cataloage_moeller/catalog_xpole_moeller_2009.pdf
    La pagina 55, categoria a II-a, probabil alea sunt.

    Lasă un comentariu:


  • vimp
    a răspuns
    Erau de la Moeller si era cat pe ce sa le bag in cos, cand uitandu-ma mai atent pe "schema" m-am lamurit si m-am mirat.
    Discutand cu cineva mai in domeniu sa lamuresc problema acesta a emis ipoteza ca probabil sunt 1P+N de 2 module pentru compatibilitate la pieptene, daca ai in tablou alte 2P (!?)
    Imi pare rau ca nu am facut poza...

    Lasă un comentariu:


  • komy
    a răspuns
    Cod:
    Atentie la 2P, am avut surpriza sa gasesc sigurante de doua module care de fapt sunt 1P+N.
    Pai nu e schema pe ele? Dati un exemplu sa ne ferim daca nu e specificat clar.

    Lasă un comentariu:


  • vimp
    a răspuns
    Atentie la 2P, am avut surpriza sa gasesc sigurante de doua module care de fapt sunt 1P+N.

    Lasă un comentariu:


  • razvyyc
    a răspuns
    Re: Cand folosim 1P+N si cand 2P

    Postat în original de liviu2004
    Cand putem folosi una sau cealalta:

    La TN-C nu se poate folosi deoarece in caz de defect se intrerupe si PE(N) iar acest lucru nu e permis. Cu o mica exceptie, la consumatorii finali atat timp cat conductorul PE e dus separat la tablou si bara PEN, nu e nici o problema.
    Pai acea "exceptie" transforma schema din TN-C in TN-S.

    Lasă un comentariu:

Procesare...