Cand folosim 1P+N si cand 2P

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • uceniculgica
    Membru Marcant
    • 10.ian.2013
    • 572

    #31
    Răspuns la: Cand folosim 1P+N si cand 2P

    protectia diferentiala este indiferent ca atingi faza sau nulul

    1p+n arata ca are protectie magneto-termica numai pe un pol, adica faza, cu toate acestea intrerupe si nulul la intrare-n actiune

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      #32
      Răspuns la: Cand folosim 1P+N si cand 2P

      Daca atingi din greseala un punct aflat sub tensiune, asta nu se numeste scurtcircuit. Intre punctul sub tensiune atins si pamant va circula prin corpul tau un curent rezidual diferential, iar daca valoarea acestui curent va atinge pragul de declansare al întreruptorului cu protectie diferentiala (de exemplu 30 mA), dispozitivul va declansa si te va proteja de un soc electric fatal.
      Notatia 1P+N se refera la faptul ca la acest tip de sigurante este protejat la supracurenti (scurtcircuite sau suprasarcini) doar polul care de obicei nu are marcaj pe el si de aceea conductorul de faza trebuie conectat la acest pol. Polul marcat cu N nu are protectie si de aceea la cest pol se conecteaza nulul de lucru.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • davidb
        Membru
        • 03.dec.2012
        • 205

        #33
        Răspuns la: Cand folosim 1P+N si cand 2P

        Va multumesc pentru lamuriri.
        Imi mai permit o intrebare care poate pt dvs poate parea prosteasca, dar mi-o asum

        Luam ca ex un circuit clasic de priza, pentru simplitate sa spunem ca avem faza/nul/impamantare legate la o priza si la o siguranta 1p+n de 16A si conductor clasic fy de 2.5.

        1 - introduc in priza un consumator de 20A . In acest caz siguranta trebuie sa decupleze corect ?

        2 - se produce un scurt circuit (in acceptiunea mea scurtcircuit inseamna sa se atinga faza si nulul intre ele) . Siguranta trebuie sa declanseze nu?

        Incerc sa imi dau seama care ar fi cazul in care poate fi doar nulul afectat de un defect si in acest caz ar fi inutila siguranta

        Va multumesc

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1387

          #34
          Răspuns la: Cand folosim 1P+N si cand 2P

          Da, o diferentiala lucreaza atit la scurtcircuit cit si la diferenta de circulatie de curent rezidual asta insemnind ca daca dumneata pui mina pe faza si ai cit de cit contact cu pamintul(spre ex cu cealalta mina te sprijini de perete) pe faza va exista o circulatie de curent sa zicem de 40mA iar pe nul circulatia va fi 0 deoarece circuitul nu se inchide normal intre faza si nul ci numai intre faza si pamint prin fizicul dumitale. Montajul electronic din interiorul sig.dif. simte aceasta dif. de curent intre faza si nul si da comanda de declansare.
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1387

            #35
            Răspuns la: Răspuns la: Cand folosim 1P+N si cand 2P

            scuze, a trecut mult de la citit la postat si am dublat raspunsul d-lui Cherubino
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1387

              #36
              Răspuns la: Răspuns la: Cand folosim 1P+N si cand 2P

              Nulul orcum e legat la pamint undeva si are acelasi potential cu pamintul si nu poate face scurt decit cu o faza. Cit despre declansare la un curent de 20A in cazul sig de 16 nu va fi pe loc ci dupa vreun min,depinde si ce clasa de sig se foloseste. De obicei sunt clasa c pt casnic. Se poate vedea din grafice.
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • davidb
                Membru
                • 03.dec.2012
                • 205

                #37
                Răspuns la: Cand folosim 1P+N si cand 2P

                Iar in momentul cand face scurt cu o faza, practic faza va fi in avarie deci va declansa siguranta 1p+n, corect? asta era de fapt intrebarea

                Da, despre partea cu clasele stiu, am vazut graficele

                Multumesc

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  #38
                  Răspuns la: Cand folosim 1P+N si cand 2P

                  Postat în original de davidb
                  Va multumesc pentru lamuriri.
                  Imi mai permit o intrebare care poate pt dvs poate parea prosteasca, dar mi-o asum

                  Luam ca ex un circuit clasic de priza, pentru simplitate sa spunem ca avem faza/nul/impamantare legate la o priza si la o siguranta 1p+n de 16A si conductor clasic fy de 2.5.

                  1 - introduc in priza un consumator de 20A . In acest caz siguranta trebuie sa decupleze corect ?

                  2 - se produce un scurt circuit (in acceptiunea mea scurtcircuit inseamna sa se atinga faza si nulul intre ele) . Siguranta trebuie sa declanseze nu?

                  Incerc sa imi dau seama care ar fi cazul in care poate fi doar nulul afectat de un defect si in acest caz ar fi inutila siguranta

                  Va multumesc
                  1.Siguranta trebuie sa declanseze, dar la aceasta valoare a curentului nu va declansa instantaneu, ci dupa un anumit timp, determinat de asa-numita „curba de declansare”.
                  2. Da, trebuie sa declanseze instantaneu.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • mbostangiu
                    Membru marcant
                    • 31.dec.2011
                    • 595

                    #39
                    Răspuns la: Cand folosim 1P+N si cand 2P

                    Postat în original de davidb
                    ...
                    Incerc sa imi dau seama care ar fi cazul in care poate fi doar nulul afectat de un defect si in acest caz ar fi inutila siguranta

                    Va multumesc
                    Nulul este conductor activ. Asta inseamna ca se considera a fi sub tensiune. Daca este un defect pe nul este normal ca defectul sa fie eliminat. Teoretic eliminarea defectului o asigura siguranta de pe faza insa ... teoria ca teoria dar practica ne omoara...
                    “Quality means doing it right when no one is looking.”

                    Comentariu

                    • Andrei6950
                      Incepator
                      • 15.apr.2019
                      • 1

                      #40
                      Fiindca am cautat diferenta dintre 1P+N si 2P am citit acest topic si sunt curios daca am montat corect sigurantele in panoul din casa.
                      Am pus o siguranta 2P de 25A ca siguranta generala, apoi 1P+N 10A pentru iluminat si 1P+N 20A pentru prize, toate sunt montate in acesta ordine.
                      Vreau sa stiu daca am montat corect 2P in combinatie cu 1P+N pentru ca am citit mai sus ca nu se monteaza 2P in TN-C, asta fiind N+PE pe acelasi fir?

                      Comentariu

                      Procesare...