Cand folosim 1P+N si cand 2P

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Andrei6950
    a răspuns
    Fiindca am cautat diferenta dintre 1P+N si 2P am citit acest topic si sunt curios daca am montat corect sigurantele in panoul din casa.
    Am pus o siguranta 2P de 25A ca siguranta generala, apoi 1P+N 10A pentru iluminat si 1P+N 20A pentru prize, toate sunt montate in acesta ordine.
    Vreau sa stiu daca am montat corect 2P in combinatie cu 1P+N pentru ca am citit mai sus ca nu se monteaza 2P in TN-C, asta fiind N+PE pe acelasi fir?

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Cand folosim 1P+N si cand 2P

    Postat în original de davidb
    ...
    Incerc sa imi dau seama care ar fi cazul in care poate fi doar nulul afectat de un defect si in acest caz ar fi inutila siguranta

    Va multumesc
    Nulul este conductor activ. Asta inseamna ca se considera a fi sub tensiune. Daca este un defect pe nul este normal ca defectul sa fie eliminat. Teoretic eliminarea defectului o asigura siguranta de pe faza insa ... teoria ca teoria dar practica ne omoara...

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Cand folosim 1P+N si cand 2P

    Postat în original de davidb
    Va multumesc pentru lamuriri.
    Imi mai permit o intrebare care poate pt dvs poate parea prosteasca, dar mi-o asum

    Luam ca ex un circuit clasic de priza, pentru simplitate sa spunem ca avem faza/nul/impamantare legate la o priza si la o siguranta 1p+n de 16A si conductor clasic fy de 2.5.

    1 - introduc in priza un consumator de 20A . In acest caz siguranta trebuie sa decupleze corect ?

    2 - se produce un scurt circuit (in acceptiunea mea scurtcircuit inseamna sa se atinga faza si nulul intre ele) . Siguranta trebuie sa declanseze nu?

    Incerc sa imi dau seama care ar fi cazul in care poate fi doar nulul afectat de un defect si in acest caz ar fi inutila siguranta

    Va multumesc
    1.Siguranta trebuie sa declanseze, dar la aceasta valoare a curentului nu va declansa instantaneu, ci dupa un anumit timp, determinat de asa-numita „curba de declansare”.
    2. Da, trebuie sa declanseze instantaneu.

    Lasă un comentariu:


  • davidb
    a răspuns
    Răspuns la: Cand folosim 1P+N si cand 2P

    Iar in momentul cand face scurt cu o faza, practic faza va fi in avarie deci va declansa siguranta 1p+n, corect? asta era de fapt intrebarea

    Da, despre partea cu clasele stiu, am vazut graficele

    Multumesc

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Cand folosim 1P+N si cand 2P

    Nulul orcum e legat la pamint undeva si are acelasi potential cu pamintul si nu poate face scurt decit cu o faza. Cit despre declansare la un curent de 20A in cazul sig de 16 nu va fi pe loc ci dupa vreun min,depinde si ce clasa de sig se foloseste. De obicei sunt clasa c pt casnic. Se poate vedea din grafice.

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Cand folosim 1P+N si cand 2P

    scuze, a trecut mult de la citit la postat si am dublat raspunsul d-lui Cherubino

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Cand folosim 1P+N si cand 2P

    Da, o diferentiala lucreaza atit la scurtcircuit cit si la diferenta de circulatie de curent rezidual asta insemnind ca daca dumneata pui mina pe faza si ai cit de cit contact cu pamintul(spre ex cu cealalta mina te sprijini de perete) pe faza va exista o circulatie de curent sa zicem de 40mA iar pe nul circulatia va fi 0 deoarece circuitul nu se inchide normal intre faza si nul ci numai intre faza si pamint prin fizicul dumitale. Montajul electronic din interiorul sig.dif. simte aceasta dif. de curent intre faza si nul si da comanda de declansare.

    Lasă un comentariu:


  • davidb
    a răspuns
    Răspuns la: Cand folosim 1P+N si cand 2P

    Va multumesc pentru lamuriri.
    Imi mai permit o intrebare care poate pt dvs poate parea prosteasca, dar mi-o asum

    Luam ca ex un circuit clasic de priza, pentru simplitate sa spunem ca avem faza/nul/impamantare legate la o priza si la o siguranta 1p+n de 16A si conductor clasic fy de 2.5.

    1 - introduc in priza un consumator de 20A . In acest caz siguranta trebuie sa decupleze corect ?

    2 - se produce un scurt circuit (in acceptiunea mea scurtcircuit inseamna sa se atinga faza si nulul intre ele) . Siguranta trebuie sa declanseze nu?

    Incerc sa imi dau seama care ar fi cazul in care poate fi doar nulul afectat de un defect si in acest caz ar fi inutila siguranta

    Va multumesc

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Cand folosim 1P+N si cand 2P

    Daca atingi din greseala un punct aflat sub tensiune, asta nu se numeste scurtcircuit. Intre punctul sub tensiune atins si pamant va circula prin corpul tau un curent rezidual diferential, iar daca valoarea acestui curent va atinge pragul de declansare al întreruptorului cu protectie diferentiala (de exemplu 30 mA), dispozitivul va declansa si te va proteja de un soc electric fatal.
    Notatia 1P+N se refera la faptul ca la acest tip de sigurante este protejat la supracurenti (scurtcircuite sau suprasarcini) doar polul care de obicei nu are marcaj pe el si de aceea conductorul de faza trebuie conectat la acest pol. Polul marcat cu N nu are protectie si de aceea la cest pol se conecteaza nulul de lucru.

    Lasă un comentariu:


  • uceniculgica
    a răspuns
    Răspuns la: Cand folosim 1P+N si cand 2P

    protectia diferentiala este indiferent ca atingi faza sau nulul

    1p+n arata ca are protectie magneto-termica numai pe un pol, adica faza, cu toate acestea intrerupe si nulul la intrare-n actiune

    Lasă un comentariu:


  • davidb
    a răspuns
    Răspuns la: Cand folosim 1P+N si cand 2P

    Iertati-mi ignoranta dar ma uit la o siguranta diferentiala de la abb si scrie ca este 1p+n. Asta inseamna ca functioneaza doar atunci cand pun din greseala mana pe faza? sau protectia diferentiala e diferita de cea de scurt ?

    Va multumesc

    Lasă un comentariu:


  • cobrety
    a răspuns
    Multumim D.lor Profesionisti si D.lui Administrator pentru explicatii.. si rabdarea vizavii de cei ce nu stiu....[INCA]. Va urmaresc de mult timp si cred ca ai ce invata de pe acest forum. Cu mult respect.

    Lasă un comentariu:


  • valica29
    a răspuns
    Multumesc pentru un raspuns clar ca cristalul (scuzati cacafonia).

    Lasă un comentariu:


  • Paulorossi
    a răspuns
    Postat în original de valica29
    Sunt junior asa ca sa nu dati cu pietre in mine. Nu am inteles mare lucru cu acele prescurtari dar am sa ma documentez, pana acum singurele diferenete pe care le vedeam intre P+N si 2P este doar dimensiunea lor si protejarea unui singur pol la P+N si protejarea a 2 poli la 2P. Acum , intrebare daca nu se stie felul circuitului, se poate folosi 2P in loc de P+N, sau mai bine de ce nu se foloseste doua sigurante monopolare (care protejeaza pe doi poli) si se foloseste mai des sigurantele P+N, doar din cauza dimensiunilor mai reduse la P+N?
    In toate cazurile unde se folosesc sigurante de tipul 1P+N se pot folosi cu succes sigurantele 2P.Acest lucru nu are nici o legatura cu circuitele bifazice unde este clar ca urmeaza sa protejezi amandoi polii deoarece ambii sunt sub tensiune.Toate tablourile de sigurante fuzibile montate odinioara la consumatorii casnici protejau atat faza cat si nulul.Nu e neaparat nevoie sa protejezi nulul doar ca siguranta 2P aduce un plus de siguranta in exploatare fata de siguranta 1P+N.Intr-un caz de defect siguranta de pe circuitul respectiv(1P+N) poate sa nu lucreze corespunzator(in cazuri exceptionale raportate la calitatea sigurantei).Montand pe acel circuit o siguranta de tip 2P ai o sansa mai mare(plus de siguranta) ca in caz de defect daca nu lucreaza protectia de pe faza sa lucreze cea de pe nul si circuitul avariat sa fie deconectat de sub tensiune.Montand siguranta de tip 2P e ca si cand ai monta doua sigurante de tip 1P atat pe faza cat si pe nul.In caz de defect va deconecta siguranta pe unde pleaca cel mai repede curentul de soc.Atentie,in cazul sigurantei 2P se va deconecta tot citcuitul(atat faza cat si nulul),in cazul sigurantei 1P ,desi sa presupunem ca a deconectat nulul, siguranta de pe faza e inca activa daca s-a izolat defectul si asta cere o atentie in plus in cazul un ei interventii asupra circuitului avariat.In concluzie siguranta 2P e superioara sistemului de doua sigurante 1P deoarece in caz de defect pe oricare pol se va deconecta tot circuitul.In plus montarea de sigurante 1P atat pe faza cat si pe nul cere o atentie sporita in caz de defect(trebuie sa stii pe fiecare circuit care e siguranta de faza si care de nul).
    Nu uitati ca vorbim de curent alternativ unde notiunea de faza si nul e doar relativa pe ambii poli ai tensiune alternativ.Daca curentul de soc in caz de avrie vine pe polul de nul mai intai, daca acesta e protejat defectul va fi izolat mai repede,in caz de electrocutare e foarte important sa fii scos de sub tensiune cat mai repede.

    Lasă un comentariu:


  • da_n
    a răspuns
    Postat în original de Relu75
    Aha, am inteles.
    Atunci propun modificarea denumirii topicului in "Cand folosim, noi profesionistii, 1P+N si cand 2P" asta ca sa nu mai deranjam noi ignorantii cu intrebari stupide... Eventual, sa fie si cu parola de acces!
    2P = disjunctor bipolar, amandoi poli au protectie magnetotermica, intrerup circuitul la scurtcircuit(magnetic) si la suprasarcina(termic), este folosit in special unde este necesara protectia ambilor poli(circuite), ex. in distributia fara neutru, pe vapoare, unde se utilizeaza circuite bifazice de 110/230 V

    1P+N = doar un pol face protectie (P), celalalt pol (N) este un intrerupator care dezarmeaza solidar cu polul disjunctor (P) pentru ca sunt cuplate, sunt destinate protectiei la scurtcircuit si suprasarcina printre altele si in locuinte

    Lasă un comentariu:

Procesare...