Alegere aparataj modular

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • georgeb
    Incepator
    • 15.nov.2006
    • 7

    Alegere aparataj modular

    Trebuie sa aleg prizele pentru o casa noua si m-am orientat spre gamele modulare. Din cate am vazut principalii producatorii sunt gewiss, vimar, bticino si eventual Schneider (Unica Allegro). Am apucat sa ma uit la Gewiss si Vimar momentan si ma intereseaza gamele Gewiss Chorus si Vimar Plana; la bticino inca nu imi dau seama ce gama imi trebuie.

    Ca cerinte inca nu ma intereseaza module exotice sau functionalitati de home automation, dar in viitor daca ma trezesc ca as vrea si nu stiu ce fel de priza as prefera sa fie. In casa vor fi aproximativ 70 de doze montate in Rigips; module: priza simpla, cu impamantare, intrerupatoare simple, cap scara, cap cruce, cu potentiometru, module UTP/FTP, module CATV, module audio (pentru boxe). Ca placi decorative cred ca voi lua ce este mai ieftin acum sa fie investitia initiala mai mica, si in timp poate mai schimb din ele.

    Va rog sa-mi spuneti din experienta cum se comporta produsele enumerate ca fiabilitate; finisaje (inca nu am apucat sa le vad pe toate); mod de lucru (intrerupatorul se misca lin, nu te lupti cu priza sa bagi/scoti ceva din priza, doza nu iese in perete, etc).
    Orice alte informatii sau recomandari care le aveti despre produsele acestea sunt binevenite.

    Va multumesc.
  • Paulorossi
    Membru
    • 24.aug.2010
    • 272

    #2
    Produsele respective sunt de calitate si nu vor fi probleme atat timp cat vor fi exploatate corespunzator iar instalatia electrica e proiectata si executata corect.Ca si aspect prefer Vimar,mi se par ca au o tenta spre lux.
    Un lucru trebuie retinu tinsa,cand scoti ceva din priza trebuie tinut de priza din toate motivele:doza e prinsa in rigips,priza are tensionare pe contacte si protectie mecanica ce face ca stecherul sa fie tras mai greu.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Orice aparate nu numai cele modulare de la producatorii enumerati sunt de calitate si sunt studiate pentru ergonomie si confort in exploatare.

      O mare importanta in fiabilitate o are si instalatia electrica si montajul acestor prize si intreruptoare. Degeaba e priza buna daca conductorul este subtire si se supraincalzeste de la consum prea ridicat.

      Combinati prizele in asa fel incat unde nu aveti nevoie la aparatele utilizate de impamantare sa aveti module subtiri de prize, nu shucko. Stecherele vor fi extrase mai usor din acestea.

      Pentru economie puteti folosi aparataj clasic mai ieftin in zonele mai putin utilizate gen un subsol, o debara, valabil evident pentru aparatajul care nu este la vedere. Cand zic mai ieftin ma refer la aparataj clasic de calitate fara rame separate din nu stiu ce material.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • komy
        Membru Marcant
        • 22.iul.2008
        • 442

        #4
        Din experienta va spun ca o data ce ati montat o priza sau un un aparat in general nu mai schimba prea curand....
        Imi place lumina!

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Corect, si este valabil si pentru improvizatii care se fac si se considera ca o sa fie provizorii si raman asa ani de zile!
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • Achim Dan
            Membru
            • 03.iun.2007
            • 157

            #6
            Re: Alegere aparataj modular

            Postat în original de georgeb
            Trebuie sa aleg prizele pentru o casa noua si m-am orientat spre gamele modulare. Din cate am vazut principalii producatorii sunt gewiss, vimar, bticino si eventual Schneider (Unica Allegro). Am apucat sa ma uit la Gewiss si Vimar momentan si ma intereseaza gamele Gewiss Chorus si Vimar Plana; la bticino inca nu imi dau seama ce gama imi trebuie.

            Ca cerinte inca nu ma intereseaza module exotice sau functionalitati de home automation, dar in viitor daca ma trezesc ca as vrea si nu stiu ce fel de priza as prefera sa fie. In casa vor fi aproximativ 70 de doze montate in Rigips; module: priza simpla, cu impamantare, intrerupatoare simple, cap scara, cap cruce, cu potentiometru, module UTP/FTP, module CATV, module audio (pentru boxe). Ca placi decorative cred ca voi lua ce este mai ieftin acum sa fie investitia initiala mai mica, si in timp poate mai schimb din ele.

            Va rog sa-mi spuneti din experienta cum se comporta produsele enumerate ca fiabilitate; finisaje (inca nu am apucat sa le vad pe toate); mod de lucru (intrerupatorul se misca lin, nu te lupti cu priza sa bagi/scoti ceva din priza, doza nu iese in perete, etc).
            Orice alte informatii sau recomandari care le aveti despre produsele acestea sunt binevenite.

            Va multumesc.
            mai este si Elmark ieftine grozav. iti recomand, daca ni ai montat inca rigipsul, sa iei nivelul si sa fixezi dozele cu gips. Macar la prize. Daca ai prize cu protectie pentru copii, care se introduc mai greu, vei avea probleme mai tz. daca faci cu gips ai probleme doar cu electricianul care va opune 'rezistenta'
            Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

            Comentariu

            • Achim Dan
              Membru
              • 03.iun.2007
              • 157

              #7
              Re: Alegere aparataj modular

              Postat în original de georgeb
              In casa vor fi aproximativ 70 de doze montate in Rigips; module: priza simpla, cu impamantare, intrerupatoare simple, cap scara, cap cruce, cu potentiometru, module UTP/FTP, module CATV, module audio (pentru boxe). Ca placi decorative

              iti recomand sa amani cumpararea cacelor decorative pana dupa montarea modulelor. ex pe doza de 3 module daca ai doar 1 intrerupator, se poete pune capac care acopera cele 2 module goale, in loc sa folosesti taste false.

              la audio, care sunt f scumpe, eu am lasat doza de 6 (priza italiana +5 module), dar am pus taste false, din care am gaurit una, fiindca e in spatele boxei de bas
              Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

              Comentariu

              • Achim Dan
                Membru
                • 03.iun.2007
                • 157

                #8
                am uitat. dupa parerea mea, iesi mult mai elegant, cu o singura priza, fir utp si un hub wireless montate cat mai in centrul casei, in loc de a trage cablu de net in toata casa. nu uita sa pui o priza de curent in acceasi doza.


                scuze pentru unele greseli garmaticale, si prentru 3 postari, dar, pentru un motiv nedeterminat, nu imi pot modifica mesajele.
                Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

                Comentariu

                • Achim Dan
                  Membru
                  • 03.iun.2007
                  • 157

                  #9
                  Re: Alegere aparataj modular

                  Postat în original de Achim Dan
                  iti recomand, daca ni ai montat inca rigipsul, sa iei nivelul si sa fixezi dozele cu gips. Macar la prize.
                  Fișiere Atașate
                  Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

                  Comentariu

                  • coretweaker
                    Membru Marcant
                    • 16.iul.2010
                    • 887

                    #10
                    Re: Alegere aparataj modular

                    Postat în original de georgeb
                    Orice alte informatii sau recomandari care le aveti despre produsele acestea sunt binevenite.
                    Va multumesc.
                    Eu mi-am pus toate prizele si intrerupatoarele din gama Plana de la Vimar, cu vreo 3 ani in urma. Sunt foarte frumoase si functioneaza ireprosabil, le recomand.

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Cred ca la aparatajul de firma, gamele mai speciale, mai calitative totul tine de gust si de potrivirea cu restul incaperii. Mai trebuie studiat si testat in showroom-uri si feeling-ul actionarii si utilizarii acestor prize si intreruptoare - unele au o cursa mai scurta altele fac un click mai puternic; fiecare cum e obisnuit si cum considera mai placut in exploatare. Nu odata am intalnit cazuri cand datorita preturilor mari de achizitie s-au ales la limita aparatele si ulterior cand a mai fost nevoie de suplimentarea comenzii dealerul nu mai avea gama respectiva in stoc si am asteptat si pana la o luna restul comenzii.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        @Achim Dan / aducerea dozelor la nivel , in cazul dvs , se putea face cu acelasi tip de distantieri ca la rigips . Munca mai putina ...sau fixarea lor PE rigips , mai firesc .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • Achim Dan
                          Membru
                          • 03.iun.2007
                          • 157

                          #13
                          Postat în original de Mircea G
                          @Achim Dan / aducerea dozelor la nivel , in cazul dvs , se putea face cu acelasi tip de distantieri ca la rigips . Munca mai putina ...sau fixarea lor PE rigips , mai firesc .

                          Foarte adevarat. dar, la aceeasi costuri de manopera care e optiunea mai buna?
                          Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #14
                            Doze pentru gips carton.
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • Achim Dan
                              Membru
                              • 03.iun.2007
                              • 157

                              #15
                              Evident, eu am considerat dferit.
                              Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

                              Comentariu

                              Procesare...