Alegere aparataj modular

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bubusan
    Incepator
    • 27.iul.2012
    • 52

    #16
    Răspuns la: Alegere aparataj modular

    Salut ,

    Ati folosit aparataj modular : Elmark/Esperia Julien / Klass Electric .
    Caut variante de buget redus dar care sa fie sigure.

    Multumesc pentru raspunsuri.

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru Marcant
      • 27.sep.2012
      • 747

      #17
      Răspuns la: Alegere aparataj modular

      Postat în original de Consultant electrice
      Orice aparate nu numai cele modulare de la producatorii enumerati sunt de calitate si sunt studiate pentru ergonomie si confort in exploatare.

      O mare importanta in fiabilitate o are si instalatia electrica si montajul acestor prize si intreruptoare. Degeaba e priza buna daca conductorul este subtire si se supraincalzeste de la consum prea ridicat.

      Combinati prizele in asa fel incat unde nu aveti nevoie la aparatele utilizate de impamantare sa aveti module subtiri de prize, nu shucko. Stecherele vor fi extrase mai usor din acestea.

      Pentru economie puteti folosi aparataj clasic mai ieftin in zonele mai putin utilizate gen un subsol, o debara, valabil evident pentru aparatajul care nu este la vedere. Cand zic mai ieftin ma refer la aparataj clasic de calitate fara rame separate din nu stiu ce material.
      Chiar si cele subtiri sunt shuko. Contactul de protectie este pe mijloc. Doar ca cele subtiri sunt de 10A nu de 16A. Cel putin asa am vazut la Gewiss la prizele model italian.

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1685

        #18
        Răspuns la: Alegere aparataj modular

        Cred ca cele cu contactul de protectie pe mijloc nu sunt "schuko", deoarece nu corespund standardului german. Aparatajul modular de la Gewiss se fabrica in mai multe variante, corespunzatoare diferitelor standarde.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • GeorgeTrisina
          Membru Marcant
          • 27.sep.2012
          • 747

          #19
          Răspuns la: Alegere aparataj modular

          Postat în original de Cherubino
          Cred ca cele cu contactul de protectie pe mijloc nu sunt "schuko", deoarece nu corespund standardului german. Aparatajul modular de la Gewiss se fabrica in mai multe variante, corespunzatoare diferitelor standarde.
          Am spus model italian nu german, nu sunt schuko, dar au contact de protectie.

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1685

            #20
            Răspuns la: Răspuns la: Alegere aparataj modular

            Postat în original de GeorgeTrisina
            ... nu sunt schuko, dar au contact de protectie.
            Asta asa este,dar pentru conectarea acelui contact de protectie central e nevoie si de stecherul corespunzator.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • Paulorossi
              Membru
              • 24.aug.2010
              • 271

              #21
              Răspuns la: Alegere aparataj modular

              Postat în original de bubusan
              Salut ,

              Ati folosit aparataj modular : Elmark/Esperia Julien / Klass Electric .
              Caut variante de buget redus dar care sa fie sigure.

              Multumesc pentru raspunsuri.
              Salut,

              Am folosit varianta Elmark,atat modulara cat si normala.Varianta modulara e copie fidela dupa Gewiss.Nu am sesizat probleme tehnice cu prizele dar am remarcat anumite probleme care tin de partea de fixare a lor.Intalnesc tot mai des probleme de genul : omul este nemultumit de priza deoarece in momentul in care introduce stecherul in priza,priza sare din suport si cade in doza,deci practic intra inauntru.Nu siu exact care este problema:clemele de la priza sau suportul prizei,cer e ca ambele sunt facute de elmark.Nu am incercat sa vad daca schimb suportul prizei cu un suport de la gewiss compatibil sa vad ce se intampla.
              In concluzie,din acest punct de verede,nu le recomand.
              Referitor la prizele normale de la elmark,cele care au contacte mecanice de blocare observ ca-s foarte greu accesibile cand bagi stecherul in priza.Am avut momente cand m-am chinuit destul de mult desi prizele sunt noi.
              Ultima editare de Paulorossi; 19.feb.2014, 11:31.

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #22
                Răspuns la: Alegere aparataj modular

                "Contacte mecanice de blocare" - va referiti la protectiile pentru copii contra introducerii obiectelor in priza?
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • Paulorossi
                  Membru
                  • 24.aug.2010
                  • 271

                  #23
                  Răspuns la: Alegere aparataj modular

                  Da,la acele contacte ma refer

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #24
                    Răspuns la: Alegere aparataj modular

                    Sunt la mai toti producatorii greu de utilizat. Nu le recomand decat celor care chiar au copii mici si exista pericole. In rest trebuie atentie la cumparare pentru ca si eu am cumparat fara sa fiu atent astfel de aparataj si ulterior m-am chinuit sa elimin acel sistem pentru ca imi punea probleme la introducerea stecherelor. Insa acest lucru nu este intotdeauna posibil, deci este bine daca nu avem nevoie sa nu alegem astfel de aparataj.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • luk2011
                      Membru
                      • 29.apr.2012
                      • 135

                      #25
                      Răspuns la: Alegere aparataj modular

                      La producatori din Germania, stiti ceva prize/intrerupatoare modulare , in afara de Schneider Unica Allegro ?

                      Schneider Unica Allegro


                      TEM Line


                      Ar mai fi producatorul de mai sus din Slovenia .

                      Ma refer la : Gira , Jung, Busch Jaeger etc ?

                      Sau alti producatori, din alte tari , in afara de cele deja enumerate aici pe thread-ul asta , cu prize/intrerupatoare modulare , care au un raport calitate/pret bun, si sa aiba o gama variata de culori si forme ( gen gri antracit , suprafete plane, dreptunghiulare cu un design placut, si o optica frumoasa/atragatoare )
                      Ultima editare de luk2011; 28.sep.2014, 09:37.

                      Comentariu

                      Procesare...