Probleme neon

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #16
    Care este motivul pentru care le inlocuiti periodic? Se aprind mai greu sau scad simtitor in intensitate si se inegresc capetele?
    Eu ma orientez la astfel de achizitii spre produsele cele mai utilizate, care se fabrica in serii foarte mari unde exista experienta mare din partea producatorilor.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • papi
      Membru
      • 30.mar.2008
      • 292

      #17
      ele incep prin a se aprinde din ce in ce mai greu iar la un moment dat le vezi la capete inegrite ,trist dar adevarat (chiar nu de mult sau schimbat modelele vechi (putin mai mici )cu modele mai noi (putin mai mari in diametru )
      o zi buna la toti
      salutare la toti

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #18
        Si cele in diametru mai mare sunt mai fiabile sau momentan inca le testati?
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • adrian_emil
          Incepator
          • 28.mar.2011
          • 55

          #19
          Postat în original de adrian_emil
          dar daca pun un balast electronic as putea sa imbunatatesc aprinderea ?
          Am pus balast electronic...unu ieftin de 6,5 lei ca asa mi-a recomandat vanzatorul si surpriza mare este ca nu mai lumineaza asa cum a luminat mai inainte.
          Se aprinde in 2 trepte fara sa deranjeze dar nu stiu de ce nu se aprinde neonul la intensitatea de dinainte...o fi normal asa ?
          Se aprinde mult prea slab !!!
          Omul cat traieste invata.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #20
            Probabil ca balastul respectiv nu are puterea necesara sau este gandit pentru alta aplicatie? Ce scrie pe balast, ce scrie pe tub?
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • papi
              Membru
              • 30.mar.2008
              • 292

              #21
              categoric sint mai fiabile ,le am de ceva timp si nici o problema (eu le vazusem la o cunostinta si el era foarte multumit de ele)

              Postat în original de Consultant electrice
              Si cele in diametru mai mare sunt mai fiabile sau momentan inca le testati?
              salutare la toti

              Comentariu

              • adrian_emil
                Incepator
                • 28.mar.2011
                • 55

                #22
                Postat în original de Consultant electrice
                Probabil ca balastul respectiv nu are puterea necesara
                Balastul avea o eticheta din hartie lipita pe el dar am jupuit-o pt ca sa nu ia foc eventual ca se incalzeste in zona.
                Retin ca avea trecute pe eticheta mai multe puteri inclusiv 32 w cat are neonul circular.

                O sa ma duc la magazinul de unde am luat balastul si o sa clarific problema. Mie mi s-a parut suspect ca era prea ieftin....da' om vedea.
                Omul cat traieste invata.

                Comentariu

                • adrian_emil
                  Incepator
                  • 28.mar.2011
                  • 55

                  #23
                  Am fost la magazin asa cum am zis. Tipul de acolo mi-a facut inca o data proba la balastul meu si a zis ca e perfect functional. Na ..la 6,5 lei .. da ..este perfect functional..dar nu vezi sa fierbi o tzuica la aragaz ...asa slab lumineaza neonul. Tipul zice....poate o fi "consumat" ... ei ash zic eu..am pus balastul clasic din nou si este lumina..foarte buna in bucatarie..
                  Pan' la urma ramane cum am stabilit. Mi-am luat inapoi "minunea" de 6,5 lei (ISILDAR sau cam asa ceva)...si o sa o pastrez pentru proiecte viitoare.
                  Totusi mai am o intrebare...daca iau un neon de 36 w ..tot circular...este posibil sa lumineze mai bine ?

                  numai bine..
                  Omul cat traieste invata.

                  Comentariu

                  Procesare...