Probleme neon

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • adrian_emil
    a răspuns
    Am fost la magazin asa cum am zis. Tipul de acolo mi-a facut inca o data proba la balastul meu si a zis ca e perfect functional. Na ..la 6,5 lei .. da ..este perfect functional..dar nu vezi sa fierbi o tzuica la aragaz ...asa slab lumineaza neonul. Tipul zice....poate o fi "consumat" ... ei ash zic eu..am pus balastul clasic din nou si este lumina..foarte buna in bucatarie..
    Pan' la urma ramane cum am stabilit. Mi-am luat inapoi "minunea" de 6,5 lei (ISILDAR sau cam asa ceva)...si o sa o pastrez pentru proiecte viitoare.
    Totusi mai am o intrebare...daca iau un neon de 36 w ..tot circular...este posibil sa lumineze mai bine ?

    numai bine..

    Lasă un comentariu:


  • adrian_emil
    a răspuns
    Postat în original de Consultant electrice
    Probabil ca balastul respectiv nu are puterea necesara
    Balastul avea o eticheta din hartie lipita pe el dar am jupuit-o pt ca sa nu ia foc eventual ca se incalzeste in zona.
    Retin ca avea trecute pe eticheta mai multe puteri inclusiv 32 w cat are neonul circular.

    O sa ma duc la magazinul de unde am luat balastul si o sa clarific problema. Mie mi s-a parut suspect ca era prea ieftin....da' om vedea.

    Lasă un comentariu:


  • papi
    a răspuns
    categoric sint mai fiabile ,le am de ceva timp si nici o problema (eu le vazusem la o cunostinta si el era foarte multumit de ele)

    Postat în original de Consultant electrice
    Si cele in diametru mai mare sunt mai fiabile sau momentan inca le testati?

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Probabil ca balastul respectiv nu are puterea necesara sau este gandit pentru alta aplicatie? Ce scrie pe balast, ce scrie pe tub?

    Lasă un comentariu:


  • adrian_emil
    a răspuns
    Postat în original de adrian_emil
    dar daca pun un balast electronic as putea sa imbunatatesc aprinderea ?
    Am pus balast electronic...unu ieftin de 6,5 lei ca asa mi-a recomandat vanzatorul si surpriza mare este ca nu mai lumineaza asa cum a luminat mai inainte.
    Se aprinde in 2 trepte fara sa deranjeze dar nu stiu de ce nu se aprinde neonul la intensitatea de dinainte...o fi normal asa ?
    Se aprinde mult prea slab !!!

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Si cele in diametru mai mare sunt mai fiabile sau momentan inca le testati?

    Lasă un comentariu:


  • papi
    a răspuns
    ele incep prin a se aprinde din ce in ce mai greu iar la un moment dat le vezi la capete inegrite ,trist dar adevarat (chiar nu de mult sau schimbat modelele vechi (putin mai mici )cu modele mai noi (putin mai mari in diametru )
    o zi buna la toti

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Care este motivul pentru care le inlocuiti periodic? Se aprind mai greu sau scad simtitor in intensitate si se inegresc capetele?
    Eu ma orientez la astfel de achizitii spre produsele cele mai utilizate, care se fabrica in serii foarte mari unde exista experienta mare din partea producatorilor.

    Lasă un comentariu:


  • papi
    a răspuns
    in scurt timp trebuie sa schimbi becul, dinastea avem si noi si mai mereu trebuiesc schimbate

    Lasă un comentariu:


  • adrian_emil
    a răspuns
    Postat în original de Consultant electrice
    Chiar daca este circular se va aprinde, clipind, ca un tub cu neon clasic
    dar daca pun un balast electronic as putea sa imbunatatesc aprinderea ?

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Lungimea mai mare a tubului necesita o initializare. Chiar daca este circular se va aprinde, clipind, ca un tub cu neon clasic. Nu comparati cu becurile economice care se aprind instant mai slab si dupa ajung la intensitatea de regim intr-un timp mai lung sau mai scurt. Lampa cu neon este destinata locurilor unde odata aprinsa sta asa o perioada mai lunga. Pentru spatiile de trecere sau diverse locuri unde aprinzi lumina intri sa iei ceva si iesi, nu este indicata aceasta solutie. La garantie nu se va schimba in mod cert, sau vi se va dovedi ca toate fac la fel.

    Lasă un comentariu:


  • da_n
    a răspuns
    Postat în original de adrian_emil
    Am cumparat de curand din acelasi magazin o lampa ATRA si un neon LOHUIS de 32 w (circular). Toate bune dar neonul se aprinde in 3-4 reprize...adica palpaie urat si deranjant pentru ochi .. si mai apoi se aprinde si lumineaza frumos.
    Nu stiu ce sa fie de vina .. lampa sau neonul ?
    eu am unul in baie de 22 W, Osram, face exact cum spui tu, deja-i batran, eu il stiu de 4 ani, este aprins de multe ori pe zi, cred ca daca era un defect nu rezista atata timp

    Lasă un comentariu:


  • adrian_emil
    a răspuns
    Slutare tuturor,
    Am cumparat de curand din acelasi magazin o lampa ATRA si un neon LOHUIS de 32 w (circular). Toate bune dar neonul se aprinde in 3-4 reprize...adica palpaie urat si deranjant pentru ochi .. si mai apoi se aprinde si lumineaza frumos.
    Nu stiu ce sa fie de vina .. lampa sau neonul ? Sa ma duc la garantie si sa zic ca palpaie urat ..nu am cum ca se aprinde totusi.
    Eu ma asteptam sa stea 2-3 secunde in asteptare sau semilumina..si apoi sa se aprinda.
    Nici lampa nici neonul nu sant supercalitate dar atasez poze cu ele.

    multumesc pt sfaturi !
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • flocampean
    a răspuns
    Cu acelasi produs, oricum daca nu mergea din a doua incercare luam banii si incarcam cu unul de firma sa zic asa.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    L-ati schimbat cu alt produs similar sau ati gasit pana la urma un brand cunoscut?

    Lasă un comentariu:

Procesare...