Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • raduclapa
    Incepator
    • 06.iul.2011
    • 9

    #16
    Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

    Având în vedere topicul, și anume faptul că vorbim despre o casă din lemn, am auzit (citit) de multe ori ideea că tubul (copexul) metalic e mai bun datorită proprietăților mecanice (corect) mai exact pentru că nu este deteriorat de rozătoare. Sunt de acord, dar întrebarea mea ar fi: țeava de PVC (ignifugat) este la fel de expusă rozătoarelor cum este copexul? Știm cu toții că sunt tuburi copex atât de proaste că și o furnică le-ar găuri, dar mă refer la ceva mai calitativ.

    Altfel spus: șoarecii rod țevile PVC? Dacă da, nu sunt în pericol și instalațiile de apă/canalizare?? Sau nu e tot PVC? Are alt gust ? Pexalul nu e și el expus rozătoarelor? Țevile de polietilena nu au aceleași probleme?

    Dacă da, daunele sunt tot aceleași, ba poate mai mari. Pe partea electrică... sare siguranța (mai ales dacă e diferențială) dar la apă... faci o ditamai inundația. În ambele cazuri ai de stricat pereți pentru a repara.

    Unde voiam să ajung cu asta? Voiam să spun că am putea folosi, la instalațiile caselor din lemn, tuburi PVC (cum le spun unii Bergman) și nu neapărat copex metalic (și așa nu mai e pericolul ca în caz de probleme să ajungă faza pe tub)
    Postat în original de bmcatalin
    se pot folosi tuburi metalice sau din materiale plastice omologate pentru montaj in constructii din lemn, in conformitate cu I7.
    avantajul tubului metalic este ca asigura o protectie mecanica si impotriva flacarii mai buna. dezavantajul este ca in caz de defect se poate pune o faza din cablul / conductorul defect la masa, prin intermediul tubului metalic.
    este obligatoriu a se folosi o protectie diferentiala pe orice circuit.
    asa cum am mai spus, apar doua restrictii:
    - se admit tuburi flexibile doar pe trasee scurte, imposibil de realizat cu tub rigid;
    - la trecerea prin elemente combustibile cablul se protejeaza in tub metalic.
    aceste prevederi sunt in mod expres prevazute de I7.
    ca o alta masura de protectie/prevenire, incarcarea cablului/conductorului se face la 85% din curentul maxim admisibil. acasta insa este o recomandare.
    Având în vedere ce spunea domnul Cătălin mai sus, ce scrie în I7, și ce discutam legat de capetele copexului metalic, eu vin cu următoarea idee (și aștept părerile dumneavoastră):
    Facem trasele cu țeavă PVC omologată și toate trecerile prin lemn și în toate locurile în care e nevoie de flexibil folosim copex metalic puțin mai mare decât țeava, astfel încât aceasta din urmă să intre în tubul flexibil, deci muchiile tăioase să nu mai fie o problemă. Bineînțeles, înfășurăm cu bandă îmbinarea dintre țeavă și copex.
    Astfel, zic eu, câștigăm la bani, deoarece folosim mult mai puțin copex metalic, care e mai scump decât țeava PVC.

    Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri! Nu sunt electrician încă, dar învăț ...
    Nu uitați de reciclare!

    Comentariu

    • Paulorossi
      Membru
      • 24.aug.2010
      • 271

      #17
      Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

      Postat în original de raduclapa
      Având în vedere topicul, și anume faptul că vorbim despre o casă din lemn, am auzit (citit) de multe ori ideea că tubul (copexul) metalic e mai bun datorită proprietăților mecanice (corect) mai exact pentru că nu este deteriorat de rozătoare. Sunt de acord, dar întrebarea mea ar fi: țeava de PVC (ignifugat) este la fel de expusă rozătoarelor cum este copexul? Știm cu toții că sunt tuburi copex atât de proaste că și o furnică le-ar găuri, dar mă refer la ceva mai calitativ.

      Altfel spus: șoarecii rod țevile PVC? Dacă da, nu sunt în pericol și instalațiile de apă/canalizare?? Sau nu e tot PVC? Are alt gust ? Pexalul nu e și el expus rozătoarelor? Țevile de polietilena nu au aceleași probleme?

      Dacă da, daunele sunt tot aceleași, ba poate mai mari. Pe partea electrică... sare siguranța (mai ales dacă e diferențială) dar la apă... faci o ditamai inundația. În ambele cazuri ai de stricat pereți pentru a repara.
      La apa poti fi inudat dar nu exista pericol de moarte.
      La instalatiea electrica daca ai noroc sare siguranta daca nu ajungi clientul popii...
      In concluzie: de ce sa risti?
      Postat în original de raduclapa
      Unde voiam să ajung cu asta? Voiam să spun că am putea folosi, la instalațiile caselor din lemn, tuburi PVC (cum le spun unii Bergman) și nu neapărat copex metalic (și așa nu mai e pericolul ca în caz de probleme să ajungă faza pe tub)
      Tubul Bergman e cu totul altceva,e de mult la muzeu,nu are nici cea mai mica treaba cu tubul PVC,care evident e cu mult inferior.
      Observ ca tendinta e in continuare de specializare spre calificativul "Dorel"
      Spune destul de clar in normativ ca se foloseste tub metalic pt constructii din lemn.Solutia cea mai sigura ar fi folosirea tubului metalic izolat pe interior cu manta iar in loc de conductori sa folosesti cablu.Asa o sa ai o dubla izolatie(manta tub+izolatie cablu).
      Toate acestea sunt pararei proprii.Daca tineti la familie recomand solutiile propuse de normativ si deci respectarea legii.
      Mult succes!

      Comentariu

      • ghimarcat
        Membru Marcant
        • 19.feb.2006
        • 412

        #18
        Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

        Am decis ca acolo unde firele trebuie sa le pozez pe lemn (prin pod), sa folosesc copex metalic de 20, cu protectie de plastic pe exterior si cablu CYY (cu intarziere la propagarea flacarii). Sper ca pot sa trag un cyy 3*2,5 prin acest tub. E bine?

        Cineva imi spunea ca a folosit copex metalic fara protectie din plastic, in care a bagat copex ignifug, si apoi in acesta conductorii.
        e mai bine asa?

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1685

          #19
          Răspuns la: Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

          Postat în original de ghimarcat
          Am decis ca acolo unde firele trebuie sa le pozez pe lemn (prin pod), sa folosesc copex metalic de 20, cu protectie de plastic pe exterior si cablu CYY (cu intarziere la propagarea flacarii). Sper ca pot sa trag un cyy 3*2,5 prin acest tub. E bine?

          Cineva imi spunea ca a folosit copex metalic fara protectie din plastic, in care a bagat copex ignifug, si apoi in acesta conductorii.
          e mai bine asa?
          N-am prea inteles de ce vreti neaparat sa lucrati cu CYY? Ma gandesc ca, pentru a putea trage prin tub, si eventual schimba acel CYY in caz de nevoie, va trebui sa supradimensionati diametrul copexului.In caz contrar, va trebui sa introduceti cablul in copexul tinut drept, inainte de pozare, ceea ce inseamna ca nu-l veti mai putea inlocui niciodata decat prin spargerea peretilor si scoaterea lui cu tot cu copex.
          Pe de alta parte, conductoarele FY de calitate care se gasesc prin magazinele de profil au izolatia din PVC cu intarziere la propagarea flacarii si sunt admise pentru utilizari la instalatii pe lemn, deci le puteti utiliza fara nicio problema. In ce priveste tubulatura, varianta a doua este mai ieftina, dar e ceva de munca la introducerea copexului in alt copex.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • ghimarcat
            Membru Marcant
            • 19.feb.2006
            • 412

            #20
            Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

            Am o problema la care nu am gasit solutia corecta:

            Doza de ramificatie intr-o camera am amplasat-o la 40 cm de podea. Trebuie sa duc din doza spre intrerupator si apoi spre becul din tavan, firele. Camera este la mansarda, deci firele trec pozate pe lemn (pe tavan). De aici rezulta ca trebuie sa folosesc copex metalic. Acesta va trebui trecut si printr-un sant (pe perete, partea de la doza in sus). Copexul are manta de plastic.
            Intrebari:
            1. Este corect sa se tencuiasca acest copex? (Alta solutie nu vad!)
            2. Este obligatoriu sa folosesc 3 fire spre bec, daca lustra sau ce o fi acolo are parti metalice?
            As avea nevoie de un raspuns cat mai rapid dela cei ce lucreaza in domeniu !!!

            Comentariu

            • electricman
              Membru Marcant
              • 26.iul.2009
              • 690

              #21
              Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

              Raspunsul este:
              1-da
              2-da
              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1685

                #22
                Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                Postat în original de electricman
                Raspunsul este:
                1-da
                2-da
                In completare la raspunsurile de mai sus (corecte), I7 prevede in mod expres obligativitatea conductorului de protectie in toate circuitele la instalatii pe lemn (inclusiv circuitele de iluminat).
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12204

                  #23
                  Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                  Postat în original de Cherubino
                  In completare la raspunsurile de mai sus (corecte), I7 prevede in mod expres obligativitatea conductorului de protectie in toate circuitele la instalatii pe lemn (inclusiv circuitele de iluminat
                  Logic , citind asa ceva iti , lasa impresia ( falsa ) ca avind conductor de protectie , scapi de incendiu ! Nici pe departe , formularea este total eronata . Nu conductorul de protectie te fereste de incendiu ci -protectia- copex ignifug , metalic , teava metalica ...nu conteaza .
                  Pe de alta parte , se ajunge la alta problema , nu poti garanta pe niste fire amarite , bagate intr-un " ceva " metalic , nu vor da la masa , din diferite motive ... Deci nici asa nu este corect sau cel putin sigur .
                  Ce putem face ? Sigur ar fi niste conductor cu o izolatie mai buna , nu cunosc denumirea , dar se gaseste , sau conductor obisnuit , bagat in copex ignifug apoi in metalic ! Costisitor , greu , dar sigur .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • Paulorossi
                    Membru
                    • 24.aug.2010
                    • 271

                    #24
                    Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                    Exista in comert tub flexibil din metal cu manta din cauciuc sau pvc.Desigur este mai scump ca si cel din pvc sau metal dar este varianta cea mai sigura daca se vor folosi conductoare.
                    Ca si alternativa,daca se foloseste tub metal din copex,atunci recomand folosirea cablului in detrimentul conductoarelor.Diferenta de pret este destul de mica.Cablul aduce un plus de siguranta avand in vedere ca intre conductoare si copex exista deja izolatia cablului.
                    Indiferent de solutia aleasa,toate circuitele vor fi protejate de o siguranta diferentiala,curent defect de maxim 30 mA.In acest fel eviti defectele de izolatie,defecte de scurgere curent sau in cazul cel mai nefericit eviti efectele electrocutarii reusind sa scapi doar cu o sperietura.Ca si sigurante diferentiala le recomand doar pe cele ale producatorilor consacrati.Oricum acestea trebuiesc verificate lunar.De regula beneficiarii uita sa faca acest lucru,montant o siguranta slaba calitativ cresi si mai mult sansele ca siguranta sa nu deconecteze in caz de defect.

                    Comentariu

                    • electricman
                      Membru Marcant
                      • 26.iul.2009
                      • 690

                      #25
                      Răspuns la: Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                      Postat în original de Mircea G
                      Logic , citind asa ceva iti , lasa impresia ( falsa ) ca avind conductor de protectie , scapi de incendiu ! Nici pe departe , formularea este total eronata .
                      Nu este deloc eronata ,trebuie sa intelegi ce scrie acolo,,I7 prevede in mod expres obligativitatea conductorului de protectie in toate circuitele la instalatii pe lemn (inclusiv circuitele de iluminat). " atata tot si nimic mai mult,iar conductorul de nul de protectie face parte din ansamblul de materiale care sunt dedicate impotriva incidentelor nedorite.
                      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1685

                        #26
                        Răspuns la: Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                        Postat în original de Mircea G
                        Logic , citind asa ceva iti , lasa impresia ( falsa ) ca avind conductor de protectie , scapi de incendiu ! Nici pe departe , formularea este total eronata . Nu conductorul de protectie te fereste de incendiu ci -protectia- copex ignifug , metalic , teava metalica ...nu conteaza .
                        Pe de alta parte , se ajunge la alta problema , nu poti garanta pe niste fire amarite , bagate intr-un " ceva " metalic , nu vor da la masa , din diferite motive ... Deci nici asa nu este corect sau cel putin sigur .
                        Ce putem face ? Sigur ar fi niste conductor cu o izolatie mai buna , nu cunosc denumirea , dar se gaseste , sau conductor obisnuit , bagat in copex ignifug apoi in metalic ! Costisitor , greu , dar sigur .
                        Imi permit sa va contrazic putin, domnu' Mircea (sper sa nu fie cu suparare). Protectia impotriva incendiilor pe care o ofera dispozitivele diferentiale (obligatorii si ele la instalatii pe lemn) se bazeaza tocmai pe existenta conductorului de protectie, intrucat doar asa diferentialul va declansa la aparitia curentilor de scurgere de valori mici care pot sa apara in momentul topirii izolatiilor datorita unei supraincalziri, putand (cel putin teoretic) sa scoata de sub tensiune portiunea defecta inainte de declansarea incendiului). Daca nu exista conductorul de protectie prin care sa apara curentul de scurgere, va declansa protectia la scurtcircuit, dar in acest caz s-ar putea sa fie prea tarziu (incendiul sa fie initiat deja- bineinteles ma refer la un incendiu datorat unei defectiuni in instalatia electrica).
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12204

                          #27
                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de l

                          Postat în original de electricman
                          Nu este deloc eronata ,trebuie sa intelegi ce scrie acolo,,I7 prevede in mod expres obligativitatea conductorului de protectie in toate circuitele la instalatii pe lemn (inclusiv circuitele de iluminat). " atata tot si nimic mai mult,iar conductorul de nul de protectie face parte din ansamblul de materiale care sunt dedicate impotriva incidentelor nedorite.
                          Daca citesc ceva fara sa inteleg , mai bine iau o carte de colorat ....
                          Eu am citit si am facut deductia logica si nu vad nimic rau in asta ! Stiu ca cei ce fac normele tehnice nu sint membrii ai Academiei dar cei ce citesc ....poate !
                          Asa cum este facuta formularea se lasa impresia ca DOAR conductorul de protectie asigura protectia la foc ! Gresit .
                          Scopul interventiei nu era sa fac " comentarii literare " ci doar sa avertizez .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • electricman
                            Membru Marcant
                            • 26.iul.2009
                            • 690

                            #28
                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de l

                            Postat în original de Mircea G
                            Daca citesc ceva fara sa inteleg , mai bine iau o carte de colorat ....
                            Eu am citit si am facut deductia logica si nu vad nimic rau in asta ! Stiu ca cei ce fac normele tehnice nu sint membrii ai Academiei dar cei ce citesc ....poate !
                            Asa cum este facuta formularea se lasa impresia ca DOAR conductorul de protectie asigura protectia la foc !
                            Lasa impresia asta celor care nu au legatura cu domeniul,normativul se adreseaza`persoanelor calificate in proiectarea si executia instalatiilor electrice ,persoane care stiu precis cum sa aplice fiecare paragraf.
                            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12204

                              #29
                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de l

                              Postat în original de electricman
                              Lasa impresia asta celor care nu au legatura cu domeniul,normativul se adreseaza`persoanelor calificate in proiectarea si executia instalatiilor electrice ,persoane care stiu precis cum sa aplice fiecare paragraf.
                              ....atunci , cu toata parerea de rau , se adreseaza persoanelor fara gindire proprie .
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • electricman
                                Membru Marcant
                                • 26.iul.2009
                                • 690

                                #30
                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de l

                                Postat în original de Mircea G
                                ....atunci , cu toata parerea de rau , se adreseaza persoanelor fara gindire proprie .
                                Gandirea proprie in domeniile tehnice,fara a avea o pregatire corespunzatoare inseamna concluzii si decizii gresite,iar aplicarea lor ,dezastru.
                                Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                                Comentariu

                                Procesare...