Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • GeorgeTrisina
    Membru Marcant
    • 27.sep.2012
    • 747

    #46
    Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

    Postat în original de bmcatalin
    "7.20.3. Se recomanda utilizarea conductoarelor si cablurilor incarcate cu circa 85% din curentul maxim admisibil."
    am pus toate virgulele, fiecare sa priceapa ce vrea.
    Ok. Si unde scrie despre disjunctoare?
    In primul rand: FY1,5mmp are curentul maxim admisibil de 13A
    13A*0,85=11A.
    Cum poate sa recomande asa ceva cand disjunctorul este de 10A.
    Sa nu crezi ca am ceva cu tine, eu am cu incapabilii de la SIEAR ca au redactat normativul asta cu picioarele.
    O zi buna.

    Comentariu

    • electricman
      Membru Marcant
      • 26.iul.2009
      • 690

      #47
      Răspuns la: Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

      Postat în original de GeorgeTrisina
      Ok. Si unde scrie despre disjunctoare?
      In primul rand: FY1,5mmp are curentul maxim admisibil de 13A
      13A*0,85=11A.
      Cum poate sa recomande asa ceva cand disjunctorul este de 10A.
      Sa nu crezi ca am ceva cu tine, eu am cu incapabilii de la SIEAR ca au redactat normativul asta cu picioarele.
      O zi buna.
      Normativul are mai multe neconcordante,provocate de dorinta de armonizare cu legislatia UE,a iesit ce-a iesit,lucrurile se vor remedia.
      @La Siear nu sunt incapabili.
      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

      Comentariu

      • GeorgeTrisina
        Membru Marcant
        • 27.sep.2012
        • 747

        #48
        Răspuns la: Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

        Postat în original de electricman
        Normativul are mai multe neconcordante,provocate de dorinta de armonizare cu legislatia UE,a iesit ce-a iesit,lucrurile se vor remedia.
        @La Siear nu sunt incapabili.
        Te cred ca nu sunt. D'aia a iesit ce a iesit.
        Eu zic sa inchidem subiectul ca deja e deviat si ar trebui mutat la alta sectiune.

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          #49
          Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

          Asa cum spuneam mai sus: noul I7 o sa fie cu alte modificari. "Nasterea" lui e mai greoaie. Oamenii aia se pricep la ce fac dar trebuie sa tina cont si de legislatia celorlalte tari in domeniu si cum cu traducerile si adaptarile suntem mandri o sa mai fie si alte subiecte.
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru Marcant
            • 27.sep.2012
            • 747

            #50
            Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

            Postat în original de raducu_ilie
            Asa cum spuneam mai sus: noul I7 o sa fie cu alte modificari. "Nasterea" lui e mai greoaie. Oamenii aia se pricep la ce fac dar trebuie sa tina cont si de legislatia celorlalte tari in domeniu si cum cu traducerile si adaptarile suntem mandri o sa mai fie si alte subiecte.
            Saracii de ei, i-au apucat durerile facerii si nu poate sa-l nasca, probabil prin cezariana.
            Daca ei cred ca un cablu se poate poza direct in tencuiala fara nici un tub de protectie asa cum spune noul si faimosul I7, pai sa stii ca ori a fost gresala de traducere, ori au baut prea mult cu o seara inainte.
            Toate cele bune si sa ne fereasca Dumnezeu de mai rau ca cine stie ce inventii mai fac astia.

            Comentariu

            • electricman
              Membru Marcant
              • 26.iul.2009
              • 690

              #51
              Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

              Postat în original de raducu_ilie
              Asa cum spuneam mai sus: noul I7 o sa fie cu alte modificari. "Nasterea" lui e mai greoaie. Oamenii aia se pricep la ce fac dar trebuie sa tina cont si de legislatia celorlalte tari in domeniu si cum cu traducerile si adaptarile suntem mandri o sa mai fie si alte subiecte.
              Noul normativ nu o sa apara mai curand de 3ani.
              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

              Comentariu

              • electricman
                Membru Marcant
                • 26.iul.2009
                • 690

                #52
                Răspuns la: Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                Postat în original de GeorgeTrisina
                Saracii de ei, i-au apucat durerile facerii si nu poate sa-l nasca, probabil prin cezariana.
                Daca ei cred ca un cablu se poate poza direct in tencuiala fara nici un tub de protectie asa cum spune noul si faimosul I7, pai sa stii ca ori a fost gresala de traducere, ori au baut prea mult cu o seara inainte.
                Toate cele bune si sa ne fereasca Dumnezeu de mai rau ca cine stie ce inventii mai fac astia.
                Vezi ca prevederea aia cu cablul e preluata din normativul european,iar sarcasmul tau la adresa SIEAR nu-si are rostul si locul.
                Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru Marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 747

                  #53
                  Răspuns la: Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                  Postat în original de electricman
                  Vezi ca prevederea aia cu cablul e preluata din normativul european,iar sarcasmul tau la adresa SIEAR nu-si are rostul si locul.
                  Te-o fi apucat mila de ei. Rog moderatorul sa inchida subiectul ca deja devine enervant.

                  Comentariu

                  • electricman
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2009
                    • 690

                    #54
                    Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                    Profesorii universitari de acolo nu au nevoie de mila,subiectul nu se va inchide deoarece tema lui este alta.
                    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1685

                      #55
                      Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                      Domnu' George Trisina,
                      O sa fiu si eu putin "off-topic" (si sper ca moderatorii sa ma scuze), dar eu nu-ti inteleg inversunarea asta relativ la ingroparea directa a cablurilor in perete. N-o spun cu rautate si te rog sa nu te superi pe mine, dar si in alte parti ale acestui forum, cat si pe softpedia ai fost foarte vehement relativ la acest subiect. Atata vreme cat exista producatori care specifica faptul ca anumite tipuri de cabluri produse de ei se pot monta ingropate direct, atata vreme cat I7-2011 (care, apropos, contine pasaje vaste traduse din normative europene) permite acest lucru, care este problema? Aaa, ca nu prea este indicata o astfel de pozare din cauza imposibilitatii inlocuirii ulterioare? Asa este, dar asta e alta discutie si pana una alta nu cred ca vreun beneficiar care solicita in mod expres aceasta montare ingropata direct, sau cel care executa lucrarea, ar trebui sa aiba "oaresce" sentimente de vinovatie fata de acest lucru.
                      Inca o data, imi cer scuze pentru mesajul complet in afara subiectului de fata.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • bogdan1
                        Membru
                        • 08.mai.2013
                        • 125

                        #56
                        Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                        E periculos si neadecvat cablul direct ingropat.Daca cineva vine dupa electrician si da o gaura in zid cu strapungerea cablului respectiv,propietarul ar avea din nou de gaurit tot apartamentul pt a-l inlocui,daca izolatia conductorului sufera o degradare termica iar faza se atinge accidental pe armatura metalica a zidului sa vezi atunci''bucurie''pe capul bietului om.

                        Comentariu

                        • electricman
                          Membru Marcant
                          • 26.iul.2009
                          • 690

                          #57
                          Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                          Postat în original de Cherubino
                          Domnu' George Trisina,
                          O sa fiu si eu putin "off-topic" (si sper ca moderatorii sa ma scuze), dar eu nu-ti inteleg inversunarea asta relativ la ingroparea directa a cablurilor in perete. N-o spun cu rautate si te rog sa nu te superi pe mine, dar si in alte parti ale acestui forum, cat si pe softpedia ai fost foarte vehement relativ la acest subiect. Atata vreme cat exista producatori care specifica faptul ca anumite tipuri de cabluri produse de ei se pot monta ingropate direct, atata vreme cat I7-2011 (care, apropos, contine pasaje vaste traduse din normative europene) permite acest lucru, care este problema? Aaa, ca nu prea este indicata o astfel de pozare din cauza imposibilitatii inlocuirii ulterioare? Asa este, dar asta e alta discutie si pana una alta nu cred ca vreun beneficiar care solicita in mod expres aceasta montare ingropata direct, sau cel care executa lucrarea, ar trebui sa aiba "oaresce" sentimente de vinovatie fata de acest lucru.
                          Nici eu nu agreez acest tip de executie,deoarece pe langa faptul ca nu se poate inlocui ,pozarea nu respecta de cele mai multe ori proiectul,si de aici problemele.Un lucru e sigur,in proiectele mele nu vor exista cabluri ingropate.iar la executii voi schimba solutia cu ajutorul beneficiarului.
                          Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                          Comentariu

                          • GeorgeTrisina
                            Membru Marcant
                            • 27.sep.2012
                            • 747

                            #58
                            Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                            Postat în original de bogdan1
                            E periculos si neadecvat cablul direct ingropat.Daca cineva vine dupa electrician si da o gaura in zid cu strapungerea cablului respectiv,propietarul ar avea din nou de gaurit tot apartamentul pt a-l inlocui,daca izolatia conductorului sufera o degradare termica iar faza se atinge accidental pe armatura metalica a zidului sa vezi atunci''bucurie''pe capul bietului om.
                            Pai d'aia spun si eu. Dar, degeaba vorbesc daca asa vrea occidentul. D'aia merge tara bine ca facem ca papagalii dupa tampeniile occidentului. Oricum eu nu mai comentez nimic, as vrea sa vad daca vreunul de la SIEAR ar face asa ceva in casa la el.

                            Comentariu

                            • GeorgeTrisina
                              Membru Marcant
                              • 27.sep.2012
                              • 747

                              #59
                              Răspuns la: Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                              Postat în original de electricman
                              Nici eu nu agreez acest tip de executie,deoarece pe langa faptul ca nu se poate inlocui ,pozarea nu respecta de cele mai multe ori proiectul,si de aici problemele.Un lucru e sigur,in proiectele mele nu vor exista cabluri ingropate.iar la executii voi schimba solutia cu ajutorul beneficiarului.
                              Pai si daca nu agreezi, ce tot ii tii in brate pe profesorii aia universitari care n-au pus in viata lor mana pe o surubelnita?
                              Hai sa fim putin cu picioarele pe pamant ca adevaru supara.

                              Comentariu

                              • electricman
                                Membru Marcant
                                • 26.iul.2009
                                • 690

                                #60
                                Răspuns la: Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                                Postat în original de GeorgeTrisina
                                Pai si daca nu agreezi, ce tot ii tii in brate pe profesorii aia universitari care n-au pus in viata lor mana pe o surubelnita?
                                Hai sa fim putin cu picioarele pe pamant ca adevaru supara.
                                Iar gresesti,normativele trecute tot de ei erau facute,si inainte de a jigni pe cine nu trebuie,vezi cine au fost tartorii promovarii acestui ghiveci care in esenta permite folosirea unor materiale ,,moderne de neimaginat in trecut,la fel ca si procedurile de sa fie bine ca sa nu fie rau.
                                Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                                Comentariu

                                Procesare...