Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GeorgeTrisina
    Membru marcant
    • 27.sep.2012
    • 748

    #61
    Răspuns la: Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

    Postat în original de electricman
    Iar gresesti,normativele trecute tot de ei erau facute,si inainte de a jigni pe cine nu trebuie,vezi cine au fost tartorii promovarii acestui ghiveci care in esenta permite folosirea unor materiale ,,moderne de neimaginat in trecut,la fel ca si procedurile de sa fie bine ca sa nu fie rau.
    Vad ca e bine de nu mai poate. In afara de cablul asta nenorocit, mai are atatea articole care se contrazic unul pe altul. Pai daca tot s-a tradus dupa normativele lor, atunci de ce nu le-au scos pe cele vechi care sunt in contradictie? Acum nu mai sunt profesorii universitari de vina?

    Comentariu

    • electricman
      Membru Marcant
      • 26.iul.2009
      • 691

      #62
      Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

      Mda,vad ca nu intelegi,dar ca sa o luam de la capat I7 2002 e alcatuit de acei profesori,in I7 2011 s-au adaugat traducerile de la altii,vezi vreun nume de profesor,consultant etc,nu vezi sub egida cui a fost preluat, editat, aprobat,normativul .Polemica ta este fara obiect,aplica regulile din normativ care sunt valabile,in rest asteapta modificarea cativa ani.,
      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

      Comentariu

      • GeorgeTrisina
        Membru marcant
        • 27.sep.2012
        • 748

        #63
        Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

        Postat în original de electricman
        Mda,vad ca nu intelegi,dar ca sa o luam de la capat I7 2002 e alcatuit de acei profesori,in I7 2011 s-au adaugat traducerile de la altii,vezi vreun nume de profesor,consultant etc,nu vezi sub egida cui a fost preluat, editat, aprobat,normativul .Polemica ta este fara obiect,aplica regulile din normativ care sunt valabile,in rest asteapta modificarea cativa ani.,
        Pai eu ce tot vorbesc aci? N-am spus de la inceput ca e 3 in 1? peste care s-au adaugat cateva tampenii care se contrazic cu cele vechi?
        Dar culmea e ca si cele vechi sunt scrise in actualul normativ. Intrebare: De ce n-au scos articolele care se contrazic?
        Bineinteles ca ai ce replica sa-mi dai: Poate n-au observat,... poate din neatentie,... poate din nepasare... etc, etc sunt milioane de motive. Asa ca nu mai am ce discuta despre acest subiect de 2 lei, decat daca aflu raspunsul la intrebarea pusa.

        Comentariu

        • electricman
          Membru Marcant
          • 26.iul.2009
          • 691

          #64
          Răspuns la: Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

          Nu-ti este nimeni dator cu un raspuns, intreaba pe aia de la ministerul sub egida cui a fost alcatuit.
          Sunt sigur ca-ti vor raspunde.
          Ultima editare de electricman; 09.mai.2013, 18:41.
          Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru marcant
            • 27.sep.2012
            • 748

            #65
            Răspuns la: Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

            Postat în original de electricman
            Nu-ti este nimeni dator cu un raspuns, intreaba pe aia de la ministerul sub egida cui a fost alcatuit.
            Sunt sigur ca-ti vor raspunde.
            Nu am impus nimanui sa-mi raspunda. Dar eu stiu ca atunci cand contrazic o idee mai dau si argumente in masura in care stiu. Vad ca te-ai opus categoric dar, fara argumente. Zi mai bine ca nu stii si nu mai face atata pe "cocosu".
            La revedere.
            Ultima editare de GeorgeTrisina; 09.mai.2013, 21:16.

            Comentariu

            • electricman
              Membru Marcant
              • 26.iul.2009
              • 691

              #66
              Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

              Tu ai o idee fixa in cap, SIEAR e de vina,nu stii cum ce si in ce fel dar SIEAR e de vina.Stiu eu de unde se trage asta ...
              Ai grija cum te exprimi la adresa mea,foloseste expresii din astea cu cine iti permiti.Nu mai doresc sa avem discutii pe forum,nu ma intereseaza`opiniile tale,deci gata.
              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

              Comentariu

              • GeorgeTrisina
                Membru marcant
                • 27.sep.2012
                • 748

                #67
                Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                Postat în original de electricman
                Tu ai o idee fixa in cap, SIEAR e de vina,nu stii cum ce si in ce fel dar SIEAR e de vina.Stiu eu de unde se trage asta ...
                Ai grija cum te exprimi la adresa mea,foloseste expresii din astea cu cine iti permiti.Nu mai doresc sa avem discutii pe forum,nu ma intereseaza`opiniile tale,deci gata.
                Nu te obliga nimeni sa-mi asculti opiniile si in plus forumul nu se limiteaza numai la tine.
                In sfarsit te-ai gandit si tu sa inchidem subiectul.

                Comentariu

                • electricman
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2009
                  • 691

                  #68
                  Răspuns la: Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                  Postat în original de GeorgeTrisina
                  Nu te obliga nimeni sa-mi asculti opiniile si in plus forumul nu se limiteaza numai la tine.
                  In sfarsit te-ai gandit si tu sa inchidem subiectul.
                  Opiniile sunt una ,jignirile alta,au fost si altii de la SIEAR care au citit ,ti-ai facut ,,prieteni.
                  Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                  Comentariu

                  • bogdan1
                    Membru
                    • 08.mai.2013
                    • 125

                    #69
                    Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                    Bun,Rau normativul este dupa legislatia U.E.[De multe ori lucram mai corect o instalatie decat iei.],Referitor la conductori,prb.este ca in occident durata medie de utilizare a conductorilor este de 5 ani[instalatii industriale],dupa care se inlocuieste.Normativul SEAR,va permite folosirea cablului ingropat in tencuiala,dar eu ca electrician ai explic beneficiarului diferentele intre cablul ingropat si cel pozat prin tub sau copex.CU RESPECT.

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1688

                      #70
                      Răspuns la: Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                      Postat în original de electricman
                      Nici eu nu agreez acest tip de executie,deoarece pe langa faptul ca nu se poate inlocui ,pozarea nu respecta de cele mai multe ori proiectul,si de aici problemele.Un lucru e sigur,in proiectele mele nu vor exista cabluri ingropate.iar la executii voi schimba solutia cu ajutorul beneficiarului.
                      Subscriu !
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • bogdan1
                        Membru
                        • 08.mai.2013
                        • 125

                        #71
                        Răspuns la: Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                        Postat în original de GeorgeTrisina
                        Ok. Si unde scrie despre disjunctoare?
                        In primul rand: FY1,5mmp are curentul maxim admisibil de 13A
                        13A*0,85=11A.
                        Cum poate sa recomande asa ceva cand disjunctorul este de 10A.
                        Sa nu crezi ca am ceva cu tine, eu am cu incapabilii de la SIEAR ca au redactat normativul asta cu picioarele.
                        O zi buna.
                        fy 1,5 are maximul admisibil de 13A,dar trebuie folosit disjunctor de 10 A,pt a limita curentul maxim admisibil si pentru a realiza incarcarea de 85\ din puterea maxima a circuitului.Rolul disjunctorului este tocmai de a proteja circuitul si consumatorul utilizat.

                        Comentariu

                        • GeorgeTrisina
                          Membru marcant
                          • 27.sep.2012
                          • 748

                          #72
                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de l

                          Postat în original de electricman
                          Opiniile sunt una ,jignirile alta,au fost si altii de la SIEAR care au citit ,ti-ai facut ,,prieteni.
                          Daca mi-am facut prieteni sau dusmani nu e problema ta, ci a mea asa ca: punct discutiei cu tine.

                          Comentariu

                          • GeorgeTrisina
                            Membru marcant
                            • 27.sep.2012
                            • 748

                            #73
                            Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                            Postat în original de bogdan1
                            Bun,Rau normativul este dupa legislatia U.E.[De multe ori lucram mai corect o instalatie decat iei.],Referitor la conductori,prb.este ca in occident durata medie de utilizare a conductorilor este de 5 ani[instalatii industriale],dupa care se inlocuieste.Normativul SEAR,va permite folosirea cablului ingropat in tencuiala,dar eu ca electrician ai explic beneficiarului diferentele intre cablul ingropat si cel pozat prin tub sau copex.CU RESPECT.
                            ???
                            Bine ca n-ai spus ca si constructiile trebuie daramate dupa 5 ani. Unde scrie asta frate?
                            Spuneti-mi si mie macar sa nu mor prost.

                            Comentariu

                            • bogdan1
                              Membru
                              • 08.mai.2013
                              • 125

                              #74
                              Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                              In occident.Mai precis in incinta complexului siderurgic RAFMETAL.Vrei si numele tarii?ITALIA.MULTUMIT?

                              Comentariu

                              • GeorgeTrisina
                                Membru marcant
                                • 27.sep.2012
                                • 748

                                #75
                                Răspuns la: Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                                Postat în original de bogdan1
                                fy 1,5 are maximul admisibil de 13A,dar trebuie folosit disjunctor de 10 A,pt a limita curentul maxim admisibil si pentru a realiza incarcarea de 85\ din puterea maxima a circuitului.Rolul disjunctorului este tocmai de a proteja circuitul si consumatorul utilizat.
                                Eu te cred pe cuvant ca e vorba despre curentul nominal al disjunctoarelor, dar nu e specificat nicaieri ca ar fi vorba de disjunctoare sau nu. Asa ca altcineva poate sa inteleaga altceva. Vezi tu ca legile astea sunt interpretate de jos pana sus, dupa cum ii convine fiecaruia. Aici era o alta problema: nu este ceva clar, este un normativ facut intr-un stil haotic.

                                Comentariu

                                Procesare...