Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • PetEr99_ro
    Membru
    • 04.ian.2008
    • 168

    Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

    buna ziua

    construiesc o casa pe structura de lemn si am ajuns la instalatia electrica; intrebarea este daca este neaparat nevoie sa merg pe tub de protectie de metal sau pe tub de plastic ignifugat ?
    Aceeasi intrebare si pentru dozele de metal vs cele de plastic

    multumesc mult
  • Habib
    Membru
    • 23.mai.2007
    • 195

    #2
    Amndoua sunt la fel de eficiente daca folosesti materiale de calitate,dar ca sa stai linistit foloseste metalul e mult mai sigur.Ca sa-ti dau un exemplu copexul metalic e expus razotorilor,daca ai nenorocul sa iti roada un circuit prin pod pe undeva se produce un scurt si adio...pe cand cel metalic e mult mai sigur in plus o instalatie electrica facuta pe lemn cu,copex metalic se poate lega orice copex la impamntare deci o masura in plus de protectie.Daca totusi ai posibilitate foloseste metalic din punctul meu de vedere.Te salut

    Comentariu

    • PetEr99_ro
      Membru
      • 04.ian.2008
      • 168

      #3
      - mersi pentru raspuns, la prima varianta cred ca ai vrut sa zici copexul de plastic este expus rozatorilor
      - dar despre doze, are cineva vreo idee daca sa fie tot metalice ?

      Comentariu

      • raduclapa
        Incepator
        • 06.iul.2011
        • 9

        #4
        Răspuns la: Plastic versus metal la o casa de lemn

        Salutare, am și eu două întrebări (dacă mai urmărește cineva topicul ăsta)

        1. copexul metalic la tăiere are muchii ascuțite care pot foarte ușor străpunge izolația conductoarelor. Cum se poate evita acest lucru?
        2. cum legi copexul metalic la împământare? lipești un conductor de el, sau îl legi pur și simplu prin răsucire?

        Mulțumesc
        Nu uitați de reciclare!

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          #5
          Răspuns la: Plastic versus metal la o casa de lemn

          1. dupa decupare la dimensiunea dorita se infasoara acel capat cu doua trei spire de banda izoliera;
          2. folosesti o regleta de pamantare si bagi capatul lui in gaura respectiva (una din ele). Regleta de pamantare este o bara cu mai multe gauri filetate si cu suruburi (de 6 sau de 10) care se foloseste in tablouri ptr a lega toate conductoarele de pamantare la un loc.
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

            1. La montarea copexului metalic va folositi de o piatra abraziva conica mica montata in bormasina. Introdusa in copex va debavura marginea acestuia, eventual o puteti folosi si pentru bavurile exterioare. Banda izolatoare poate fi si ea strapunsa de bavurile pronuntate.
            2. Barele de impamantare au diametre mici ale gaurilor. Eu as folosi bride metalice pentru fixat copexul la care as veni cu conductor de impamantare cu papuc pe surubul de prindere. Evident brida stransa bine pe copex sa nu joace si verificata rezistenta conexiunii.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #7
              Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

              Postat în original de raducu_ilie
              [...] folosesti o regleta de pamantare si bagi capatul lui in gaura respectiva (una din ele). [...]
              Postat în original de Consultant electrice
              [...] Eu as folosi bride metalice pentru fixat copexul la care as veni cu conductor de impamantare cu papuc pe surubul de prindere. [...]
              Nu aţi putea posta poze cu soluţiile folosite de fiecare dintre Dvs.? Mulţumesc anticipat.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1688

                #8
                Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                Ca sa scapati de toata tevatura asta cu impamantarea tubului, precum si de ruginirea copexului metalic, care se va produce garantat, mergeti cu toata increderea pe copex din plastic ignifugat, dar sa fie de calitate, nu din acela gri de pe tarabe care poate fi strivit cu 2 degete.
                Din cate stiu, nu exista interdictia folosirii copexului de plastic. Mai mult, pot sa va spun ca in zona de unde sunt eu, am aflat de la patronul unei firme autorizate ANRE ca furnizorul de electricitate nu mai accepta folosirea copexului metalic la niciun fel de lucrari, din cauza ruginirii si a faptului ca permite umezelii sa se infiltreze la interior.
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                  Daca este vorba de un mediu supus coroziunii solutia cu bride care strang copexul va avea de suferit in timp in materie de legatura electrica, insa sunt convins ca se gasesc solutii specializate in acest sens.

                  Daca dorim sa ne protejam contra coroziunii dar sa folosim totusi copex metalic exista varianta cauciucata.
                  Fișiere Atașate
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • bmcatalin
                    Incepator
                    • 29.apr.2012
                    • 29

                    #10
                    Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                    conform I7 instalatia electrica este indicat sa se monteze intre placa dinspre interior a peretelui si bariera de vapori; daca s-a deteriorat bariera de vapori, aceasta se va reface. asa se rezolva problema umiditatii.
                    tuburile flexibile din pvc omologate se folosesc numai pe trasee scurte, dificil de realizat cu tub rigid. la trecerea prin elemente combustibile cablul se protejeaza in tub metalic.
                    protectia diferentiala este obligatorie. si, bineinteles, instalatia trebuie sa fie din cupru.
                    mai sunt si alte aspecte, se gasesc in I7/2011, cap. 7.20.
                    spor!

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1043

                      #11
                      Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                      1. Cand se taie acea bucata de copex metalic ramane doar o mica portiune de cca 2-3mm. Dac se acopera choar si cu 2-3 spire de banda nu va mai taia.
                      2. ANRE accepta folosirea copexului metalic si nu exista pana acuma niciun motiv legal pentru care nu ar face acest lucru. Asta am aflat azi dimineata direct de la ANRE.
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • electricman1
                        Incepator
                        • 14.mai.2012
                        • 21

                        #12
                        Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                        Postat în original de Cherubino
                        Ca sa scapati de toata tevatura asta cu impamantarea tubului, precum si de ruginirea copexului metalic, care se va p am aflat de la patronul unei firme autorizate ANRE ca furnizorul de electricitate nu mai accepta folosirea copexului metalic la niciun fel de lucrari
                        Spune prostii,asta este prima solutie de luat in seama atunci cand se proiectaza instalatii electrice pentru case din lemn.

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          #13
                          Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                          Poate fi prima solutie, intr-adevar, dar nu este unica.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • bmcatalin
                            Incepator
                            • 29.apr.2012
                            • 29

                            #14
                            Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                            se pot folosi tuburi metalice sau din materiale plastice omologate pentru montaj in constructii din lemn, in conformitate cu I7.
                            avantajul tubului metalic este ca asigura o protectie mecanica si impotriva flacarii mai buna. dezavantajul este ca in caz de defect se poate pune o faza din cablul / conductorul defect la masa, prin intermediul tubului metalic.
                            este obligatoriu a se folosi o protectie diferentiala pe orice circuit.
                            asa cum am mai spus, apar doua restrictii:
                            - se admit tuburi flexibile doar pe trasee scurte, imposibil de realizat cu tub rigid;
                            - la trecerea prin elemente combustibile cablul se protejeaza in tub metalic.
                            aceste prevederi sunt in mod expres prevazute de I7.
                            ca o alta masura de protectie/prevenire, incarcarea cablului/conductorului se face la 85% din curentul maxim admisibil. acasta insa este o recomandare.

                            Comentariu

                            • raduclapa
                              Incepator
                              • 06.iul.2011
                              • 9

                              #15
                              Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

                              Postat în original de raducu_ilie
                              1. dupa decupare la dimensiunea dorita se infasoara acel capat cu doua trei spire de banda izoliera;
                              2. folosesti o regleta de pamantare si bagi capatul lui in gaura respectiva (una din ele).
                              1.Mulțumesc, această metodă am gândit-o și eu, dar voiam să întreb să văd dacă este și alta.
                              2.Treaba cu rigletele e bună, dar mă gândesc, în cazul ăsta, că nu mai poți pune banda izoler pe toată secțiunea copexului, plus că e desul de incomod să lucrezi cu tabla aia de la copex...e foarte ușor să destrami toată „spirala”

                              Postat în original de Consultant electrice
                              1. La montarea copexului metalic va folositi de o piatra abraziva conica mica montata in bormasina. Introdusa in copex va debavura marginea acestuia, eventual o puteti folosi si pentru bavurile exterioare. Banda izolatoare poate fi si ea strapunsa de bavurile pronuntate.
                              2. Barele de impamantare au diametre mici ale gaurilor. Eu as folosi bride metalice pentru fixat copexul la care as veni cu conductor de impamantare cu papuc pe surubul de prindere. Evident brida stransa bine pe copex sa nu joace si verificata rezistenta conexiunii.
                              1. Foarte bună ideea. Drept vă spun că nu m-am gândit la asta. Sincer să fiu, mă gândeam că este o metodă de tăiere care nu lasă bavuri, și mă așteptam să primesc răspunsuri care să-mi dea de înțeles că nu tai eu bine...dar se pare că nu era asta. Într-adevăr, și banda poate fi străpunsă
                              2. Bună ideea cu bridele, dar cum spuneau câțiva forumiști, ce facem cu problema coroziunii? Dacă folosim copex cauciucat atunci pică din start metoda asta cu bridele metalice.

                              Postat în original de bmcatalin
                              conform I7 instalatia electrica este indicat sa se monteze intre placa dinspre interior a peretelui si bariera de vapori; daca s-a deteriorat bariera de vapori, aceasta se va reface. asa se rezolva problema umiditatii.
                              Am găsit că așa scrie în I7 dar, cum să rezolvi problema umidității dacă tubul stă între rigips și barieră? În primul rând eu nu înțeleg cum ar încăpea, fiindcă bariera de vapori știam că se pune imediat sub rigips (de fapt plăcile de rigips se pun imediat peste barieră) rolul acesteia fiind de a împiedica umezeală să treacă în izolație. Altfel spus toți vaporii se opresc pe barieră. Dacă tubulatura ar fi înainte de barieră, atunci s-ar afla exact în zona vaporilor, nu? Sau ce anume nu am înțeles eu?

                              Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri.
                              Nu uitați de reciclare!

                              Comentariu

                              Procesare...