Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GeorgeTrisina
    Membru marcant
    • 27.sep.2012
    • 748

    #76
    Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

    Referitor la combinatul RAFMETAL:
    Pai uite acum o sa iau avionu sa vad ce scrie in Italia. Spune-mi macar normativul care specifica asta.
    Probabil ca e un caz particular in cazul asta (conditii de mediu: temperatura, umiditate, vibratii, etc) Asta o fi vreo norma interna de-a lor, asa ca nu trebuie generalizata.

    Comentariu

    • bogdan1
      Membru
      • 08.mai.2013
      • 125

      #77
      Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

      Nu doresc sa fiu nepoliticos.Eu v-am dat unul di cazurile cunoscute personal de mine si nu din auzite.Eu ca executant nu am intrebat sefii daca e regula generala sau caz particular.Referitor la noul normativ este o lege pe care o puteti sau nu respecta.E decizia d.voastra ,dar ca intelectual ar trebui sa o luati mai mult in considerare decat eu ca muncitor.O seara placuta domnule.

      Comentariu

      • GeorgeTrisina
        Membru marcant
        • 27.sep.2012
        • 748

        #78
        Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

        Postat în original de bogdan1
        Nu doresc sa fiu nepoliticos.Eu v-am dat unul di cazurile cunoscute personal de mine si nu din auzite.Eu ca executant nu am intrebat sefii daca e regula generala sau caz particular.Referitor la noul normativ este o lege pe care o puteti sau nu respecta.E decizia d.voastra ,dar ca intelectual ar trebui sa o luati mai mult in considerare decat eu ca muncitor.O seara placuta domnule.
        N-ai de ce sa fii nepoliticos, ca nu ti-am facut nici un rau. Dar sa fii sigur ca e caz particular.
        In privinta normativului, respect ce consider ca e corect. Ex: partea de paratrasnete (I20) e corect, partea de calcule, la fel sunt corecte, dar.... partea de norme tehnice adica completarea la fostul I7-2002 nu-s in totalitate de acord.
        Iau in considerare doar ce consider eu ca instalatia functioneaza in siguranta deplina.
        Ex: Nu-s de acord cu utilizarea conductoarelor flexibile pt instalatii fixe (prize, iluminat). Nu-s de acord cu folosirea regletelor (morsete) cum am ami auzit la conexiunile in doze. Accept numai cositorirea legaturilor in doze si cu izolatie care se poate scoate numai prin distrugere.
        Nu-s de acord cu: Pozarea cablului direct in tencuiala fara protectie mecanica.
        Mai sunt multe neajunsuri, dar e ora tarzie, asa ca aplic numai ce e corect. In rest, SIEAR a muncit degeaba.
        Chiar as vrea sa citeasca cineva de la SIEAR ce am postat, poate s-or gandi si ei sa revizuiasca legile occidentului asta tampit.
        Ultima editare de GeorgeTrisina; 10.mai.2013, 23:09.

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          #79
          Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

          Lumea evolueaza. Ca tara, nu cred ca putem ramane in urma in ceea ce priveste executia tehnica a lucrarilor. Nefolosind materialele si modalitatile noi de lucru transformam o ramura importanta in ceva gen mestesugarit. Materiale care se folosesc de foarte mult timp in exterior in anumite tari pot fi folosite si la noi ( myf, morsete, cleme wago, Intenc - varianta de cupru, etc). Instalatia electrica se proiecteaza ptr ce anume cere beneficiarul la acel moment. Cred ca doar in blocul ex sovietic se practica "lasa ca daca vrea sa mai traga un circuit sa plece din doza asta". Una e sa ai un circuit de rezerva si alta e sa lasi toata instalatia "deschisa" pentru alte "plecari". Consider ca la acea perioada instalatia indeplineste ce anume a cerut clientul si o predau functionala acestuia. Orice modficari ulterioare se fac pe un alt proiect si cu alti bani. Implicit alte materiale. Modificarile aduse in 2011 in I7 vor fi urmate de altele. Deocamdata sunt recomandari dar in viitor...vor deveni parte a I7.
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru marcant
            • 27.sep.2012
            • 748

            #80
            Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la o casa de lemn

            Postat în original de raducu_ilie
            Lumea evolueaza. Ca tara, nu cred ca putem ramane in urma in ceea ce priveste executia tehnica a lucrarilor. Nefolosind materialele si modalitatile noi de lucru transformam o ramura importanta in ceva gen mestesugarit. Materiale care se folosesc de foarte mult timp in exterior in anumite tari pot fi folosite si la noi ( myf, morsete, cleme wago, Intenc - varianta de cupru, etc). Instalatia electrica se proiecteaza ptr ce anume cere beneficiarul la acel moment. Cred ca doar in blocul ex sovietic se practica "lasa ca daca vrea sa mai traga un circuit sa plece din doza asta". Una e sa ai un circuit de rezerva si alta e sa lasi toata instalatia "deschisa" pentru alte "plecari". Consider ca la acea perioada instalatia indeplineste ce anume a cerut clientul si o predau functionala acestuia. Orice modficari ulterioare se fac pe un alt proiect si cu alti bani. Implicit alte materiale. Modificarile aduse in 2011 in I7 vor fi urmate de altele. Deocamdata sunt recomandari dar in viitor...vor deveni parte a I7.
            De acord cu tine. Dar, cand vezi ca piata e invadata de marfa chinezeasca si turceasca de o calitate execrabila, pai iti piere cheful de a mai folosi asa ceva. Ex: Am achizitionat asa ceva de la o firma de renume (nu dau nume) cu inscriptia firmei respective la pret corespunzator brandului. Am fost incantat doar pentru scurt timp pana cand am achizitionat marfa si uitandu-ma mai atent scria foarte mic MADE IN TURKEY. Am predat marfa inapoi si cu greu am putut recupera contravaloarea.
            Cu ocazia asta m-am linistit, pt ca nu mai am incredere in piata din Romania.

            Comentariu

            • electricman
              Membru Marcant
              • 26.iul.2009
              • 691

              #81
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tub protectie plastic versus metal la

              Postat în original de GeorgeTrisina
              Daca mi-am facut prieteni sau dusmani nu e problema ta, ci a mea asa ca: punct discutiei cu tine.
              La revedere.....pe la vreun simpozion.
              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

              Comentariu

              Procesare...