Instalatie TV apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Vivio
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie TV apartament

    Mersi mult și pentru recomandarea la cealaltă discuție.

    La partea cu amplasamentul mufelor aș fi mers cu ideea la semiînalțime, dar mi-a venit ideea creață că poate mai apare un TV tuner și alte lucruri asemenea.
    Uff, când ai o foaie albă și pereți la dispoziție parcă e păcat să nu îi tapetezi cu minuni

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie TV apartament

    Spliter dupa spliter inseamna atenuare maricica. Este mai greu de realizat dar ar trebuie un splitter cu mai multe iesiri de la inceput insa in situatia ta ca sa te imparti catre doua prize in aceeasi camera e problematic. Te-as sfatui sa faci un test cu aceasta configuratie ca sa sti sigur ca imaginea de la TV e ok si in varianta splitterelor inseriate sau sa te gandesti bine de la inceput unde este locul cel mai potrivit pentru amplasarea prizei in camera si sa nu mai complici instalatia inutil.

    La cablu bunicel (nu cel mai scump) pot sa iti spun din proprie experienta ca in paralel cu alimentare electrica pe lungimea de 10m nu se influenteaza receptia TV.

    Lasă un comentariu:


  • Vivio
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie TV apartament

    Sper ca nu deturnez thread-ul si poate ca initiatorul isi poate imparti experienta.

    Doresc sa pun printre altele sub tencuiala si cablurile TV/net. Si ma gandeam sa fac astfel:

    1. La intarea in apartament sa fie o doza de 120x120 prin care sa fie o teava ce protejeaza cablurile ce vin de la furnizor.
    2. Plec cu 3m de cablu intr-o zona unde pun spliter cu 3 cai.
    3. Ma gandeam pentru situatia in care se prefera un alt aranjament al mobilerului sa pun in dormitor/sufragerie cate 2 prize TV.

    Schema ar fi urmatoarea:

    Furnizor--doza--cablu 3m--spliter---10m cablu-TV
    ---spliter 2 cai -- TV & TV
    ---spliter 2 cai -- TV & TV

    Cablul l-as piti intr-un tub PVC de 16mm, cam la ce distanta ar tb sa il pun de liniile de alimentare 220V.

    Mersi mult!

    Lasă un comentariu:


  • statator
    a răspuns
    ce de lume atotstiutoare. adevaru' e ca o instalatie de curentie slabi o poate face orice electrician ca na, tot "cable este". pe orice coaxial scrie 75 ohmi impedanta caracteristica (realitatea e alta, dar nu asta e important). cablul tre' sa foarte bun din punct de vedere calitativ asa cum spunea cineva mai sus de commscope tripu ecranat. problemele cauzate pe UIF pot fi cauzate de calitatea cablului. daca este un RG 59 folosit strict la CCTV si nu CATV e evident. centralul e mai subtire si nu face contact ferm cu lamele spliterului/distribuitorului (in concluzie sunt afectate frecventele de sus). filtru pentru tensiune la intrarea de semnal iarasi mi se pare o idiotenie. exista intr-adevar o tensiune pe cablul coaxial, dar acea nu vine niciodata de la provider ci din casa abonatului (foarte putine televizoare au impamantare).
    am vazut cazuri cand un nivel de 55db, tilt de -4 CN 45 jos si 48 sus pe mufa care intra in tv este arhi super suficient pana la 851.25 mhz. mai sus nu am vazut vreodata sa fie vreun canal.
    cel mai important este, cu riscul de a ma repeta, cablul. nu tre' sa fie strangulat, ciupit sau mai stiu eu cum. daca se tine cont de asta si conectica este bine facuta, nu va exista niciun fel de problema.
    putem calcula astfel: lungimea sa zicem ca este neglijabila din cauza ca ori ca vorbim de 1 sau de 4 televizoare lungimea este aceeasi. singura pierdere de semnal o va da splitterul de 4 adica maxim 11-12 db, depinde de atenuarile pe fiecare iesire. deci daca adunam 55 + 12 = 67 db. operatorul de cablu este obligat sa furnizeze un minim de 65 db. deci nu este nevoie de amplificator. cine va zice asa ceva vrea doar sa scoata bani de la client.
    receiverul de obicei are nevoie de nivel mai mic pentru a functiona.
    am vazut cazuri cand nivelul de semnal era 90 cu 91 pe mufa care intra in tv. ce e mare nu intotdeauna e si bun.
    pentru orice nelamuriri sau contraziceri (ca sunt convins ca o sa existe) nu ezitati sa intrebati.

    Lasă un comentariu:


  • komy
    a răspuns
    Poate am gresit cu folosirea amplificatorului dar va rog sa imi spuneti unde anume caci eu nu stiu.
    Pe manualul(cartea de instalare) a amplificatorelor am asa 1 mufa care sa baga in priza, 1 mufa semnal intrare si eventual 3(5 etc) iesiri semnal iesire. Acest amplificator il folosesc in loc de splitter. Care este greseala?

    Lasă un comentariu:


  • ady_doom
    a răspuns
    Multumesc frumos pentru sfaturi!

    @cosmintr: imi poti da un nume de producator sau un tip de spliter bun? ( in privat daca aici nu e voie ).

    @cosmintr, Consultant: ce parere aveti de atenuatorul de zgomot? se merita la un apartament sa montez si asa ceva? Chiar aseara vb cu cineva care e in domeniu si mi-a zis ca nu se prea merita.

    Multumesc inca o data!

    Lasă un comentariu:


  • cosmintr
    a răspuns
    Buna, este ok cum a-ti gandit, f bine ca a-ti tras cabluri in fiecare loc unde doriti tv.
    Aparatul, care se baga in priza la intrare scoate in mod normal 82 db. Daca scoate atat si puneti amplificator numai ve-ti strica semnalul. Un spliter taie cum au zis colegii intre 8 si 10 cu ceva pierderi pe retea ve-ti avea semnal lacrima.
    Din experienta am stat si la bloc, acum stau la casa, am avut si varianta cu cablu si amplificator si acum am fibra. Daca spliterul e prost, sau unele iesiri sunt proaste, se poate masura de cei de la cablu cu ap special care au la ei, pot sa fie semnalul bun si sa taie aiurea din splitter( am patit si cu splittere bune). Tocmai am patit cu un splitter scump pus de vreo 6 luni la mine. Daca semnalul la instalare la intrare in splitterul dvs. este peste 80 e ok. Hai de la 74 in sus. Daca nu trebuie un amplif reglabil. Acum mie mi-au montat fibra optica, am un gpon(un fel de media convertor modern) adica transforma smnalul din fibra in iesiri de net, telefonie si o iesire cablu. Eu am 5 tv in momentul de fata, am masurat si scoate 82 la iesire, si merg lacrima toate tv. La doua din ele am si doua aparate digitale care fac sa am mai multe posturi inclusiv hd. Astea se pun sub tv respectiv. La cate tv doresti multe canale si hd, la fiecare trebuie un aparat(astea se inchiriaza de la operatorii de cablu). Rugatii sa va masoare la instalare semnalul si in functie de ce aveti, ve-ti apela la varianta optima, fie cu amplif fie fara. Amplifu se pune, daca e cazul, inainte de splitterul dvs.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    La blocul in care este firma unde lucrez sunt 4 sisteme de la 4 companii diferite din ce am observat eu:
    Exista astfel instalatie de cablu clasic coaxial care vine de pe bloc pana la fiecare etaj, si care ulterior montarii cu ani in urma a fost acoperita si cu un canal de cablu metalic si cutii metalice cu cheie pe fiecare palier pentru a elimina conexiunile neautorizate.
    Mai exista un switch cred care este alimentat pe direct din distributia electrica catre apartamente printr-o siguranta automata de 2 lei care se tine doar in fire. Asta e opera celor de la RDS RCS care dupa renovarea blocului si-au construit infrastructura lor si au spart peretii fara sa mai repare la loc.
    Ulterior a mai aparut o cutie de plastic gen doza de dimensiuni mari cu IP67 care la fel este alimentata improvizat si plasata langa panoul cu sigurante generale de pe scara blocului.
    Ultima solutie si cea mai elegant realizata este a Romtelecomului care a instalat in locul cutiilor vechi de conexiuni pentru telefoane un aparataj modern care include partea de fibra optica, internet telefoane si ce mai au ei. Totul este integrat perfect, usa acestui panou este un mare radiator elegant. Dupa terminarea montajului au fost singura firma care a venit cu echipa proprie si a efectuat si reparatiile necesare unde s-au dat gauri si s-a spart peretele si au si zugravit respectivele zone!

    Lasă un comentariu:


  • ady_doom
    a răspuns
    Re: Instalatie TV apartament

    Postat în original de mihaim5
    Postat în original de ady_doom
    Pana acum am: fir principal - filtru zgomot - spliter - 4 fire catre cele 4 camere. Nu stiu unde ar veni montat amplificatorul.
    Multumesc pentru sfaturi!
    daca este necesar sa folositi amplificatorul, atunci el trebuie montat la intrarea in apartament( in mod normal, nu ar trebui sa fie nevoie - o persoana de la service cablu va poate raspunde la aceasta intrebare dupa masurarea semnalului)
    Postat în original de ady_doom
    Se poate deschide cutia aceea sau tb intrebat cineva de la "cablu" care se ocupa de zona?
    nu incercati sa deschideti acea cutie, este proprietatea privata a firmei de cablu, cel mai bine mergeti la centrul cel mai apropiat de dumneavoiastra a furnizorului de telecomunicatii si discutati cu ei despre ce servicii doriti si solutiile tehnice va sunt oferite - era indicat sa faceti acest pas de la inceput
    O sa iau legatura cu cineva de la cablu.
    Ar fi trebuit de la inceput dar nu stiu daca ei au timp de dat sfaturi.
    Banuiesc ca nu e gresit ceea ce am facut, doar sunt trase firele.

    O seara placuta!

    Lasă un comentariu:


  • mihaim5
    a răspuns
    Re: Instalatie TV apartament

    Postat în original de ady_doom
    Pana acum am: fir principal - filtru zgomot - spliter - 4 fire catre cele 4 camere. Nu stiu unde ar veni montat amplificatorul.
    Multumesc pentru sfaturi!
    daca este necesar sa folositi amplificatorul, atunci el trebuie montat la intrarea in apartament( in mod normal, nu ar trebui sa fie nevoie - o persoana de la service cablu va poate raspunde la aceasta intrebare dupa masurarea semnalului)
    Postat în original de ady_doom
    Se poate deschide cutia aceea sau tb intrebat cineva de la "cablu" care se ocupa de zona?
    nu incercati sa deschideti acea cutie, este proprietatea privata a firmei de cablu, cel mai bine mergeti la centrul cel mai apropiat de dumneavoiastra a furnizorului de telecomunicatii si discutati cu ei despre ce servicii doriti si solutiile tehnice va sunt oferite - era indicat sa faceti acest pas de la inceput

    Lasă un comentariu:


  • ady_doom
    a răspuns
    Postat în original de Consultant electrice
    Nu cumva de pe palier vine vreo fibra optica si cei de la "cablu" va ofera si posibilitatea de internet si telefonie din aceea "cutie" alimentata?
    Na belea, ca la asta nu m-am gandit.
    Se poate deschide cutia aceea sau tb intrebat cineva de la "cablu" care se ocupa de zona?

    Multumesc frumos!

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Nu cumva de pe palier vine vreo fibra optica si cei de la "cablu" va ofera si posibilitatea de internet si telefonie din aceea "cutie" alimentata?

    Lasă un comentariu:


  • ady_doom
    a răspuns
    Re: Instalatie TV apartament

    Postat în original de mihaim5
    pt analogic: nivelul minim la intrarea intr-un tv trebuie sa fie 60-80dBuV. presupunem ca la intrare aveti 70 dBuV, prin respectivul splitter veti pierde 8 dB pe frecventele superioare pentru toate iesirile(860MHz). la acestea mai adaugati si pierderile pe cablul( 20dB la 100m, adica 2dB pe 860MHz). teoretic ajungeti cu un semnal optim la tv daca la intrare aveti 70dbuV
    .
    sfat: la intrarea in spliter, adaugati un filtru de zgomot(filtru "trece sus" cu pragul de trecere 80MHz), pierdeti 1dB insa in felul acesta, va veti feri de eventualele socuri accidentale de tensiune care ajung pe cablu.
    verificati atent ce spliter ati folosit precum si marca de cablu folosita. luati in calcul si eventuala folosire a unui amplificator catv in cazul in care nivelul nu este optim.( amplificatorul nu se foloseste asa cum crede colegul komy)

    (daca semnalul il primiti prin satelit, atunci e alta discutie)
    numai bine
    Am inteles faza cu filtrul de zgomot. O sa ma interesez cat costa si daca e compatibil cu ce cablu am eu deja montat. O sa va cer (iar) parerea.

    In eventualitatea folosirii unui amplificator, acesta unde s-ar monta?

    Pana acum am: fir principal - filtru zgomot - spliter - 4 fire catre cele 4 camere. Nu stiu unde ar veni montat amplificatorul.

    Multumesc pentru sfaturi!

    Lasă un comentariu:


  • mihaim5
    a răspuns
    Re: Instalatie TV apartament

    pt analogic: nivelul minim la intrarea intr-un tv trebuie sa fie 60-80dBuV. presupunem ca la intrare aveti 70 dBuV, prin respectivul splitter veti pierde 8 dB pe frecventele superioare pentru toate iesirile(860MHz). la acestea mai adaugati si pierderile pe cablul( 20dB la 100m, adica 2dB pe 860MHz). teoretic ajungeti cu un semnal optim la tv daca la intrare aveti 70dbuV
    .
    sfat: la intrarea in spliter, adaugati un filtru de zgomot(filtru "trece sus" cu pragul de trecere 80MHz), pierdeti 1dB insa in felul acesta, va veti feri de eventualele socuri accidentale de tensiune care ajung pe cablu.
    verificati atent ce spliter ati folosit precum si marca de cablu folosita. luati in calcul si eventuala folosire a unui amplificator catv in cazul in care nivelul nu este optim.( amplificatorul nu se foloseste asa cum crede colegul komy)

    (daca semnalul il primiti prin satelit, atunci e alta discutie)
    numai bine

    Lasă un comentariu:


  • ady_doom
    a răspuns
    Postat în original de ozzyboy
    Reciverul respectiv poate fi folosit pe mai multe tv-uri? NU cumva fiecare tv are nevoie de reciver-ul lui? Aftel daca imi ziceti ca pe un reciver vor merge toate cele 4 tv-uri, cum schimbati canalul tv?
    Nu stiu daca ii zice receiver!

    Eu ma refeream la cutia de la intrarea in apartament.
    Stiu ca receiver e pt. televizor si se cupleaza la tv.

    O zi buna!

    PS: eu acasa am doar un receiver la unul din tv (pe care prind mai multe posturi), la celelalte tv-uri ( doua ) nu am receiver si se vad ce programe doresti, nu e conditionat de tv-ul cu receiver.

    Lasă un comentariu:

Procesare...