Instalație electrică apartament 4 camere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • trimbita
    Incepator
    • 18.sep.2011
    • 4

    Instalație electrică apartament 4 camere

    Salutare,

    Văd că sunt o mulţime de profesionişti aici. Vă rog să mă ajutaţi cu ceva sfaturi, poate chiar oferte în ceea ce priveşte refacerea unei instalaţii electrice pentru un apartament cu 4 camere (bloc 72) în Ploieşti. Din câte am senzaţia, nu există ţevi prin perete, deci trebuie făcute canale în beton.

    Întrebările ar fi:
    1. ce să cer celor cu care voi lucra pentru a-mi asigura un nivel de calitate ridicat (e.g. cositorire legături în tablou);
    2. cam la ce preţ să mă aştept;
    3. cam cât durează o astfel de oparaţiune;
    4. între ce alte etape se derulează (sigur înainte de văruit
    5. ce mărci îmi recomandaţi pentru anumite lucruri (nu top, dar nici varză);

    Schita apartamentului este la pauzamea.ro/schita.jpg
    Mulţumesc anticipat. Numai bine.
  • coretweaker
    Membru Marcant
    • 16.iul.2010
    • 889

    #2
    Re: Instalație electrică apartament 4 camere

    Postat în original de trimbita
    Din câte am senzaţia, nu există ţevi prin perete, deci trebuie făcute canale în beton.
    Mai bine sapa santuri prin sapa, decat sa spargi peretii din beton (acolo unde este posibil).

    Comentariu

    • trimbita
      Incepator
      • 18.sep.2011
      • 4

      #3
      Mulțumesc

      Salut și mulțumesc pentru răspuns. Nu prea este aplicabil pentru că avem parchet din lemn masiv și nu vrem să-l scoatem...

      Comentariu

      • Paulorossi
        Membru
        • 24.aug.2010
        • 271

        #4
        Re: Instalație electrică apartament 4 camere

        Postat în original de trimbita
        Salutare,

        Văd că sunt o mulţime de profesionişti aici. Vă rog să mă ajutaţi cu ceva sfaturi, poate chiar oferte în ceea ce priveşte refacerea unei instalaţii electrice pentru un apartament cu 4 camere (bloc 72) în Ploieşti. Din câte am senzaţia, nu există ţevi prin perete, deci trebuie făcute canale în beton.

        Întrebările ar fi:
        1. ce să cer celor cu care voi lucra pentru a-mi asigura un nivel de calitate ridicat (e.g. cositorire legături în tablou);
        2. cam la ce preţ să mă aştept;
        3. cam cât durează o astfel de oparaţiune;
        4. între ce alte etape se derulează (sigur înainte de văruit
        5. ce mărci îmi recomandaţi pentru anumite lucruri (nu top, dar nici varză);

        Schita apartamentului este la pauzamea.ro/schita.jpg
        Mulţumesc anticipat. Numai bine.
        Salut.
        O sa incerc sa fiu cat mai scurt si sa punctez elementele cheie.
        1.In functie de conductorul folosit,unifilar sau multifilar se pot cositori sau lega in cleme.Daca conductorul este multifilar se vor sertiza cu pini de capat conductoarele la intrare in aparataj (priza, intrerupator, candelabru, etc).
        Atentie!Cel mai important lucru e dimensionarea corecta a instalatiei.Acest lucru e esential si te va scuti de eventuale defecte pe viitor,deci foloseste sigurante de :
        - 16A pt conductor de 2,5mm2
        - 20 A pt conductor de 4 mm2
        - 25 A pt conductor de 6 mm2
        Cauta un electrician autorizat pt a face lucrarea,asa beneficiezi si de garantie.Tabloul electric se va dimensiona in functie de consumatorii pe care ii detii.Recomand cu 10-20% supradimensionarea tabloului fata de consumatorii actuali,tendinta e de crestere a consumului si a aparaturii casnice.Incearca sa folosesti cat mai multe circuite si nu uita sa separi circuitele de forta si lumina.Deasemenea nu uita sa folosesti sigurante si cu functie de diferential de maxim 30 mA pe toate ciruitele.In caz de defect acestea iti pot salva viata.
        2.Pretul difera de zona si variaza intre 30 ron si pana la cca 80 de ron/aparat(priza,intrerupator).Un electrician iti va lua mai putin,o firma sau electrician autorizat iti va lua mai mult
        3.Maxim o saptamana.Aici ma refer la partea de spart si cablat(conductoarele in tub).Legaturile si montarea aparatajul se va face ulterior.
        4.Mai intai sapi traseele de cablu,tragi conductoarele pe trasee,fixezi cu adeziv toate traseele de curent (tuburi,doze) eventual faci reparatiile de rigoare,se vor face legaturile,zugravesti dupa care monteji aparatajul.
        5.Recomand producatorii consacrati: Schneider,M.Gerin,Legrand,Gewiss,Vimar,etc.De regula pretul spune calitatea.Aici nu e cazul sa te zgarcesti.E foarte important sa ai materiale de calitate.
        Succes!

        Comentariu

        • trimbita
          Incepator
          • 18.sep.2011
          • 4

          #5
          Mulțumesc

          Mulțumesc pentru răspuns. Cunoști pe cineva în Ploiești care să facă treaba?

          Comentariu

          • Paulorossi
            Membru
            • 24.aug.2010
            • 271

            #6
            Re: Mulțumesc

            Nici o sansa,sunt din Bihor.

            Comentariu

            • komy
              Membru Marcant
              • 22.iul.2008
              • 441

              #7
              Adaug cateva mentionari.
              Pentru un apartament din beton cu 4 camere va recomand o posibila varianta:
              1. 4 dormitoare x (2 prize curent, 1 priza tv, 1 corp iluminat.)
              2. 2 bai x 1 corpuri iluminat.
              3. 2 holuri x (1 comutator+1corp iluminat +1 priza)
              4. 1 bucatarie x 1 corp iluminat + 1 intrerupator(de obicei se pune pe hol) + 3 prize)
              5. sonerie.
              6. tablou(1 circuit iluminat, 2 circuit camere(unul la 2 camere), unul la bucatarie, unul la msaina spalat) total 5 circuite.

              Comentarii.
              1. Timp de executie 5-6-7 zile lucratoare(echipa de 2 oameni);
              2. pret cu tot cu materiale aproximativ 3000 lei(cu canale prin beton, tuburi bergman, conductori de Bistrita, conectori surub, sigurante Schneider).
              3. Cereti planul final al instalatiei, declaratia executantului si GARANTIE pe lucrare.

              Sfatul meu e sa nu va incurcati cu electricieni dupa program, caci acestia nu dispun de sculele necesarii realizarii unei instalatii electrice in BETON.
              Daca mai aveti intrebari, sunt convins ca veti gasi suportul solicitat.
              Numai bine!
              Imi place lumina!

              Comentariu

              • stefan1
                Membru Marcant
                • 20.sep.2009
                • 355

                #8
                De ce ,,conductori de bistrita,, sunt mai buni, si eu trebuie sa-mi procur cablul ptr instalatia electrica la casa si nu stiu nimic despre acesti conductori !

                Comentariu

                • bassu
                  Membru Marcant
                  • 25.nov.2008
                  • 475

                  #9
                  La noi acolo se fac si la Tg-Mures.

                  Comentariu

                  • raducu_ilie
                    Living Legend
                    • 10.apr.2008
                    • 1043

                    #10
                    Alternativa la noi sunt cele turcesti care sunt la exterior identice cu ale noastre dar la interior diametrul conductorului de cupru e de obicei la jumatate. De exemplu daca ati dori conductor Fy ( masiv) de 2,5 ar trebui sa cereti de 4 ca sa fiti sigur ca nimeriti cat de cat ceva apropiat de ce va trebuie. De aceia v-au recomandat colegii de mai sus conductor romanesc.
                    Sanatate maxima si efort minim!

                    Comentariu

                    • trimbita
                      Incepator
                      • 18.sep.2011
                      • 4

                      #11
                      Postat în original de komy
                      Adaug cateva mentionari.
                      Pentru un apartament din beton cu 4 camere va recomand o posibila varianta:
                      1. 4 dormitoare x (2 prize curent, 1 priza tv, 1 corp iluminat.)
                      2. 2 bai x 1 corpuri iluminat.
                      3. 2 holuri x (1 comutator+1corp iluminat +1 priza)
                      4. 1 bucatarie x 1 corp iluminat + 1 intrerupator(de obicei se pune pe hol) + 3 prize)
                      5. sonerie.
                      6. tablou(1 circuit iluminat, 2 circuit camere(unul la 2 camere), unul la bucatarie, unul la msaina spalat) total 5 circuite.

                      Comentarii.
                      1. Timp de executie 5-6-7 zile lucratoare(echipa de 2 oameni);
                      2. pret cu tot cu materiale aproximativ 3000 lei(cu canale prin beton, tuburi bergman, conductori de Bistrita, conectori surub, sigurante Schneider).
                      3. Cereti planul final al instalatiei, declaratia executantului si GARANTIE pe lucrare.

                      Sfatul meu e sa nu va incurcati cu electricieni dupa program, caci acestia nu dispun de sculele necesarii realizarii unei instalatii electrice in BETON.
                      Daca mai aveti intrebari, sunt convins ca veti gasi suportul solicitat.
                      Numai bine!
                      Mulțumesc pentru răspuns, cu siguranță voi lua în considerare sfaturile tale.

                      Comentariu

                      • stefan1
                        Membru Marcant
                        • 20.sep.2009
                        • 355

                        #12
                        Postat în original de raducu_ilie
                        Alternativa la noi sunt cele turcesti care sunt la exterior identice cu ale noastre dar la interior diametrul conductorului de cupru e de obicei la jumatate. De exemplu daca ati dori conductor Fy ( masiv) de 2,5 ar trebui sa cereti de 4 ca sa fiti sigur ca nimeriti cat de cat ceva apropiat de ce va trebuie. De aceia v-au recomandat colegii de mai sus conductor romanesc.
                        Pai atunci inseamna ca trebuie masurat cumva, ca eu vroiam sa-l cumpar de aici (spania) dintr-un depozit mare de mat. const. am gasit oferta myf 1,5*100m=11euro /2,5*100m=21euro dar ma gandesc sa nu iau teapa la grosimile cablului !!!

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1687

                          #13
                          Postat în original de stefan1
                          Postat în original de raducu_ilie
                          Alternativa la noi sunt cele turcesti care sunt la exterior identice cu ale noastre dar la interior diametrul conductorului de cupru e de obicei la jumatate. De exemplu daca ati dori conductor Fy ( masiv) de 2,5 ar trebui sa cereti de 4 ca sa fiti sigur ca nimeriti cat de cat ceva apropiat de ce va trebuie. De aceia v-au recomandat colegii de mai sus conductor romanesc.
                          Pai atunci inseamna ca trebuie masurat cumva, ca eu vroiam sa-l cumpar de aici (spania) dintr-un depozit mare de mat. const. am gasit oferta myf 1,5*100m=11euro /2,5*100m=21euro dar ma gandesc sa nu iau teapa la grosimile cablului !!!
                          Poate ca in Spania nu se incurca lumea cu "turcisme". NUmai pe la noi vajnicii nostri "intreprinzatori de tranzitie", care in anii 90 au devalizat uzinele patriei de rulmenti si panze de bomfaier pe care le-au vandut la turci, acum, cand au ajuns mari patroni, continua sa aduca numai marfa turceasca, pe care o cumpara de acolo cu tona si o vand aici cu bucata (adaos comercial minim 1000%).
                          Bineinteles ca am exagerat putin in prezentarea unui fenomen (de altfel real), cu care poate ca alte tari nu s-au confruntat, dar, lasand la o parte exagerarea si revenind "la subiect", ceea ce v-a spus colegul de forum raducu_ilie in legatura cu conductoarele turcesti subdimensionate este cat se poate de real, o stiu si eu din propria experienta.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            #14
                            Eu in principiu caut produse mai scumpe mai calitative si cand am posibilitate investesc in calitate, insa ultima oara cand am cautat un capat de prelungitor cu prize (fara cablu) am fost nevoit sa aleg unul turcesc deoarece arata mult mai bine plasticul si finisajele fata de varianta romaneasca de la Relee Medias pe care pusesem mana initial. Alegerea a fost facuta si in favoarea pretului din cauza ca era aproape dublu la varianta romaneasca. Fiind necesara piesa pentru un circuit provizoriu, am ales varianta turceasca dupa cum ziceam si am descoperit ca inauntru era chiar bine realizata, cu materiale de calitate.
                            Nu va contrazic in privinta conductoarelor, situatia fiind valabila si la multifilar si la cabluri audio etc, insa vroiam sa mentionez ca uneori chiar daca vrei sa alegi unele produse fabricate la noi este imposibil datorita pretului si a aspectului.
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1687

                              #15
                              Ceea ce spuneti se intampla si din cauza ca unele produse carora noi le spunem "romanesti" sunt de fapt imitatii, uneori identice, ale unor produse similare din Turcia. Pe langa exemplul cu capatul de prelungitor sus-pomenit, pot veni si eu cu exemple tot de capat de prelungitor, precum si de stecher ceramic cu contact de protectie (ambele de la IPEE). Sunt identice cu cele turcesti (mai putin culoarea stecherului, care este alba, fata de rosu-visiniu la cele turcesti), dar sunt de 3 ori mai scumpe decat "suratele" lor din Turcia.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              Procesare...