Diferential general

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • SilvaDark
    Incepator
    • 10.sep.2011
    • 5

    Diferential general

    Salutare!

    Vreau sa-mi refac instalatia electrica la apartament (3 camere) si as avea nevoie de un sfat din partea forumistilor cu experienta in acest domeniu.

    Din cate am inteles, e recomandat ca pentru prize sa se foloseasca disjunctoare diferentiale dar costul lor e mult mai mare decat cele fara protectie diferentiala. Nu vreau sa fac rabat la bani in detrimentul sigurantei instalatiei dar nici nu pot sa spun ca ma dau banii afara din casa.
    Instalatia va avea 7 circuite din care 6 pentru prize (consumatori: masina spalat, aer conditionat, centrala termica, PC, TV, fier calcat s.a.m.d.).
    E vreo diferenta intre utilizarea unui singur disjunctor diferential "general" si utilizarea diferentialelor pe fiecare circuit de priza? Care ar fi diferenta/implicatiile? (in afara de pret)
  • da_n
    Living Legend
    • 10.mai.2009
    • 1228

    #2
    Re: Diferential general?

    Postat în original de SilvaDark
    E vreo diferenta intre utilizarea unui singur disjunctor diferential "general" si utilizarea diferentialelor pe fiecare circuit de priza? Care ar fi diferenta/implicatiile? (in afara de pret)
    daca-i general, intrerupe alimentarea tuturor circuitelor alimentate din el, daca-i pe circuit va intrerupe doar circuitul respectiv

    eu n-am vazut tablouri cu disjunctor diferential pe fiecare circuit pentru ca avariile sunt rare iar daca se declanseaza prin atingere accidentala a conductorilor sau alte parti aflate sub tensiune, se rearmeaza

    se poate monta disjunctor diferential pe post de intrerupator general

    eu am protectie diferentiala doar pe circuitele de prize, circuitul de iluminat, respectiv disjunctorul de 10 A fiind alimentat direct din intrerupatorul general, considerand ca riscul de electrocutare este mai mic, iar in caz de avarie sa nu raman si fara lumina

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1683

      #3
      Re: Diferential general

      Postat în original de SilvaDark
      Salutare!

      Vreau sa-mi refac instalatia electrica la apartament (3 camere) si as avea nevoie de un sfat din partea forumistilor cu experienta in acest domeniu.

      Din cate am inteles, e recomandat ca pentru prize sa se foloseasca disjunctoare diferentiale dar costul lor e mult mai mare decat cele fara protectie diferentiala. Nu vreau sa fac rabat la bani in detrimentul sigurantei instalatiei dar nici nu pot sa spun ca ma dau banii afara din casa.
      Instalatia va avea 7 circuite din care 6 pentru prize (consumatori: masina spalat, aer conditionat, centrala termica, PC, TV, fier calcat s.a.m.d.).
      E vreo diferenta intre utilizarea unui singur disjunctor diferential "general" si utilizarea diferentialelor pe fiecare circuit de priza? Care ar fi diferenta/implicatiile? (in afara de pret)
      Este "comod" sa ai diferentiale pe toate circuitele, dar dupa parerea mea este importanta doar existenta protectiei diferentiale, indiferent de locul de montare al dispozitivului. Carcotasii vor spune ca daca pui un singur diferential, in caz de declansare ramane toata casa in bezna,s.a.m.d..., dar sunt convins ca, daca cineva drag din familie atinge faza si declanseaza protectia generala, nu mai conteaza daca ramane chiar si tot cartierul fara curent, este important ca acea persoana draga este in continuare in viata, teafara si nevatamata. Restul chiar nu mai are nicio importanta.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Valorile curentului diferential sunt alese in functie de plasarea ca intreruptor general sau ca intreruptor cu protectie diferentiala pe un anume circuit.
        Diferentiala va protejeaza contra incendiilor care pot fi provocate de defectele de izolatie cat si contra atingerilor accidentale a elementelor instalatiei aflate sub tensiune.
        Pentru protectie contra electrocutarii alegeti un dispozitiv care reactioneaza la un curent diferential de 30mA. Daca nu vreti sa faceti rabat la bani in detrimentul sigurantei (ceea ce este f. corect) montati neaparat o diferentiala generala cu 30mA sau cel mai bine cate una pe fiecare circuit principal de prize, lumini, cazi cu hidromasaj sau instalatii electrice pentru bai.


        Sunt multe discutii pe aceasta tema, vizionati si link-urile de mai jos sau folositi functia "Cautare"!


        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • SilvaDark
          Incepator
          • 10.sep.2011
          • 5

          #5
          Multumesc frumos de raspunsuri!

          Comentariu

          • liviu2004
            Membru marcant
            • 03.ian.2007
            • 508

            #6
            Re: Diferential general?

            Postat în original de da_n

            eu n-am vazut tablouri cu disjunctor diferential pe fiecare circuit
            Am vazut eu la mine in casa, se pune?

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6450

              #7
              Da... dar doar dacă postezi şi o poză relevantă.

              Dacă preţul nu ar fi un impediment, sînt sigur că toată lumea aşa ar avea în tabloul electric.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1683

                #8
                Re: Diferential general?

                Postat în original de liviu2004
                Postat în original de da_n

                eu n-am vazut tablouri cu disjunctor diferential pe fiecare circuit
                Am vazut eu la mine in casa, se pune?
                la mine e si mai "tragica" situatia. Bloc din plansee de beton, instalatie facuta cu intenc, nulul de lucru amestecat pe undeva (n-am reusit sa depistez unde) cu nulul de protectie = imposibilitatea montarii unui diferential general, precum si a diferentialelor dedicate pe circuite, asa ca am fost nevoit sa apelez la cea mai scumpa dintre variante : diferentiale "locale" la prizele folosite mai des. In foto, un exemplu din camera fetitei.
                Fișiere Atașate
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • da_n
                  Living Legend
                  • 10.mai.2009
                  • 1228

                  #9
                  Re: Diferential general?

                  Postat în original de liviu2004
                  Postat în original de da_n

                  eu n-am vazut tablouri cu disjunctor diferential pe fiecare circuit
                  Am vazut eu la mine in casa, se pune?
                  am scris ca n-am vazut, nu ca nu se poate pune, daca ai bani si vrei sa pui, poti pune pe fiecare priza-n parte, doar ca nu vad rostul

                  Comentariu

                  • RaspoElectric
                    Membru Marcant
                    • 17.feb.2009
                    • 702

                    #10
                    Cateva poze dintr-un birou facut intr-un container din placi prefabricate si finisaj cu pal....
                    Rostul protectiei diferentiale pe fiecare circuit e doar pt selectivitate.Sa nu ramana fara curent pe circuitul X daca problema e pe circuitul Y.
                    Si avand in vedere ca sunt 6 birouri fiecare cu un desktop,3 multifunctionale in retea,frigider,aparat dozat apa 2 kW,automat cafea2,2 kW,plita 3,5 kW,boiler 2 kW,2 cuptoare cu microunde,aer conditionat 2,5 kW,un hidrofor de 1,5 kw.Bine`nteles exista si coeficient de nesimultaneitate.Protectia la supratensiune (DPST) o are in BMPT.
                    Cu respect ... Ovi
                    Fișiere Atașate
                    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1040

                      #11
                      Frumos realizat. Si banuiesc ca l-a dus mai putin decat in cazul constructiilor clasice dpdv al constructiei.
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • RaspoElectric
                        Membru Marcant
                        • 17.feb.2009
                        • 702

                        #12
                        Postat în original de raducu_ilie
                        Frumos realizat. Si banuiesc ca l-a dus mai putin decat in cazul constructiilor clasice dpdv al constructiei.
                        Multumesc.
                        A iesit mult mai ieftin,avand in vedere ca nu ai nevoie de autorizatie de constructie pt container.Pe langa faptul ca e din prefabricate(cu spuma poliuretanica),l-a imbracat si cu polistiren de 10 cm,iar incalzirea va fi realizata cu 2 panouri radiante aplicate pe perete de 1,2 kw fiecare si suplimentata in tipul programului de lucru cu AC daca e cazul.
                        Cu respect ... Ovi
                        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                        Comentariu

                        Procesare...