Copex special pentru sapa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ghimarcat
    Membru Marcant
    • 19.feb.2006
    • 412

    Copex special pentru sapa

    Am vazut in magazine copex (tub flexibil) special pentru executarea instalatiilor electrice prin sapa. A folosit cineva asa ceva sau mai bine trag firele prin tub pvc, prin sapa.
    Ma gandeam ca daca cel flexibil, special pentru sapa e bun scap de facut coturi la tuburi
  • coretweaker
    Membru Marcant
    • 16.iul.2010
    • 889

    #2
    Re: Copex special pentru sapa

    Postat în original de ghimarcat
    Am vazut in magazine copex (tub flexibil) special pentru executarea instalatiilor electrice prin sapa. A folosit cineva asa ceva sau mai bine trag firele prin tub pvc, prin sapa.
    Ma gandeam ca daca cel flexibil, special pentru sapa e bun scap de facut coturi la tuburi
    Poti sa-l folosesti fara probleme, dar trebuie sa ai in vedere ca o schimbare ulterioara a conductorilor care trec prin el este practic imposibila.

    Comentariu

    • ghimarcat
      Membru Marcant
      • 19.feb.2006
      • 412

      #3
      Poti sa-l folosesti fara probleme, dar trebuie sa ai in vedere ca o schimbare ulterioara a conductorilor care trec prin el este practic imposibila.
      De ce ar fi imposibila schimbarea, daca aleg o dimensiune corespunzatoare?

      Comentariu

      • coretweaker
        Membru Marcant
        • 16.iul.2010
        • 889

        #4
        Prin copex firele introduse aluneca foarte greu, chiar si atunci cand copexul nu este inca in perete si deci este flexibil. Odata ce este rigidizat in tencuiala nu vei mai reusi sa introduci fire prin el, decat eventual pe lungimi foarte mici. Totusi, parerea mea este ca acest lucru nu are prea mare importanta daca instalatia electrica este bine gandita de prima data si calibrata corespunzator. Este putin probabil ca vei avea nevoie vreodata sa schimbi fire.

        Comentariu

        • ghimarcat
          Membru Marcant
          • 19.feb.2006
          • 412

          #5
          Multumesc!

          Sa inteleg ca e mai bine cu tub Bergman (PVC)??

          Am citit normativele si am ales un tub superior ca dimensiune pentru numarul de fire specificat in normativ. De exemplu, as alege un tub de 2,5 pentru 3 fire de 2,5. Cred ca e mai mult decat suficient. In plus am gandit instalatia sa am maxim 2-3 coturi.

          Ce imi recomanzi? Sa folosesc PVC (mai multa munca: coturi, taierea mai grea) sau copex (flexibilitate, taiere rapida cu un cutit)

          Comentariu

          • Paulorossi
            Membru
            • 24.aug.2010
            • 271

            #6
            Pana acum am folosit copex de la gewiss special pt sapa.Daca alegi o dimensiune potrivita ,cum ai spus tub de 25 pt 3 fire de 2,5,il intinzi dupa aceea iar coturile vor fi mai largi,deci eviti unghiurile de 90 grade mici, atunci o sa poti schimba firele cu sarpele de tras,eventual folosesti un lubrefiant.
            Tubul Bergman a fost odata,nu prea mai exista,eventual tub PVC, acesta chiar daca este mai greu de lucrat,chiar folosind o sectiune inferioara copexului, iti va asigura in viitor certitudinea ca le poti schimba daca va fi cazul.Acesta se poate monta in sapa dar daca nu esti atent la turnarea sapei risti sa-l spargi,e mult mai fragil ca si copexul de sapa.
            Cum spunea coretweaker,important va fi ca circuitele sa fie bine dimensionate.Acest lucru va face ca durata de exploatare a instalatiei sa fie destul de mara iar la o eventuala renovare a acasei peste 50 de ani,necesitatile in domeniul electric-casnic vor fi probabil altele deci pana la urma se va modifica si instalatia,eventual va fi alta topologie.

            Comentariu

            • coretweaker
              Membru Marcant
              • 16.iul.2010
              • 889

              #7
              Postat în original de ghimarcat
              Ce imi recomanzi? Sa folosesc PVC (mai multa munca: coturi, taierea mai grea) sau copex (flexibilitate, taiere rapida cu un cutit)
              Eu iti recomand copex-ul, si eu l-am folosit la mine. Atentie mare in alegerea traseelor prin sapa, sa nu ai surpriza ca dupa ce ai terminat toate finisajele si vrei sa dai o gaura in podea (de exemplu pentru montarea unui opritor de usa, etc.), s-o dai exact in fire.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12203

                #8
                In principiu lucrez cu copex dar la ultima lucrare am folosit tub pvc cu coturi .
                Pot sa spun ca se lucreaza mai greu dar este net superior si ai certitudinea ca poti schimba circuitele . Am fost nevoit sa schimb circuite inca din perioada de " tragere " si daca trebuia sa faca asta pe copex ...ma vedea
                Daca se respecta nr de circuite pe tub , un numar maxim de 3 coturi ( in caz de circuite lungi cu coturi multe se pot pune doze de trecere ) nu sint probleme zeci de ani sau poate sute . Peste o suta garantat ! Explicatia ? La aceasta ultima lucrare , bucata de tuburi din placi , la tavane , a fost folosita pentru noua instalatie . Cum casa are de deja 80 de ani ...tuburile respective vor depasi 100 de ani functionale . Nu cred ca la copex se poate asta .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Paulorossi
                  Membru
                  • 24.aug.2010
                  • 271

                  #9
                  Cu ce crezi ca e mai special tubul ca si copexul dpdv al calitatii materialului?Ce te face sa crezi ca copexul nu va rezista 100 ani?Eu am schimbat fire si din copex,important e, cum am spus, sa fie diametru mai mare,bine intins si cu unghiuri cat mai largi,restu e poveste

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #10
                    Din pct. de vedere mecanic banuiesc ca toata lumea este de acord ca tubul rigid este mai rezistent ca un copex normal din plastic. Poate de aceea in timp este perceput ca solutie mai rezistenta.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • ghimarcat
                      Membru Marcant
                      • 19.feb.2006
                      • 412

                      #11
                      Dar aici era vorba de copex special pentru sapa. Am vazut ca e mai dur, deci mai rezistent ca un copex normal...

                      Comentariu

                      • urduban
                        Incepator
                        • 08.sep.2008
                        • 37

                        #12
                        de obicei cei ce lucreaza cu tub pvc folosesc la conductorul de 1.5 tub de 16 mm si la sectiuni de 2.5 in unele cazuri tot 16mm dar mai mult 20 de mm

                        copexul de 16mm are diametrul interior mai mic decat tubul de 16mm poate de aici provine frica multor electriceni de a lucra cu copex

                        eu recent am facut o casa unde am pozat copexul (gewiss special pt. sapa scrie pe el forta de apasare sau ceva de genu) inaintea tencuielii si a sapei si am cablat dupa ce s-a tencuit.... singurele probleme le-am avut in locurile unde nu am pus dopuri la copex si au intrat ceva pietricele si m-am chinuit pana au iesit...


                        si cu tub pvc se lucreaza frumos mai recomandat pt instaltiile aparente sau in rigips sau la apartamente unde la iluminat poti folosi si tub de 13 mm ca sa faci santul mai puin adanc....

                        la tub pvc e mai nasol cu coturile... cele prefabricate sunt cat decat bune dar in multe se opreste capatul la sarpe in buza lor....

                        daca aveti rabdare cu un foen industrial se pot face niste coturi super...

                        Comentariu

                        • raducu_ilie
                          Living Legend
                          • 10.apr.2008
                          • 1043

                          #13
                          Am folosit la o lucrare un copex albastru care era special proiectat pentru sapa si care era ptr trasee de 20 ml pe sub sapa.. Desi nu era in conformitate cu normativele noastre ( I7/2002 ) la respectiva lucrare l-am folosit ptr ca deja era cumparat si nu avea rost sa cumpere omul tuburi pvc. Personal prefer tubul pvc si la capetele acestuia pun o bucata de copex ca sa le fie usor celor care tencuiesc ( asta in cazul instalatiilor facute la casele pe rosu). Cat despre coturi nu am avut probleme la tragerea traseelor.
                          Sanatate maxima si efort minim!

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12203

                            #14
                            Postat în original de urduban
                            .....la tub pvc e mai nasol cu coturile... cele prefabricate sunt cat decat bune dar in multe se opreste capatul la sarpe in buza lor....
                            ........
                            Daca la tub va deranjaza buza unui cot ..de copex ce puteti zice ? Cite sute de " buze " are ?????
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            Procesare...