Identificare circuit priza

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vdingo11
    Membru Marcant
    • 07.iul.2006
    • 619

    Identificare circuit priza

    Buna ziua.
    De curand a trebuit sa montez o priza aplicata la servici. Singura posibilitate era sa ma leg la doza cea mai apropiata.
    Deoarece nici eu nu ma pricep foarte bine, am luat un muncitor, care nu este electrician, dar mai face cate una alta pentru a lega firele in doza.
    A cautat el faza, a gasit si un nul si totul era ok.
    Ulterior am observat ca daca stingem becul de pe hol nu se mai alimenteaza acea priza aplicata: concluzia simpla a fost ca a legat la intrerupator acea priza.
    Intrebarea mea este urmatoarea: cum imi pot da seama intr-o doza care sunt dfirele pentru priza si care pentru becuri? (am multimetru, daca ajuta la ceva).
    In acea doza sunt multe fire si nu stim care si unde se duc.

    Multumesc anticipat.
  • Paulorossi
    Membru
    • 24.aug.2010
    • 271

    #2
    Sunt profund revoltat de ceea ce vad...
    Ce treaba ai tu cu instalatia electrica daca nu esti electrician si mai ales muncitorul care face"una alta",in nici un caz electrica?
    Ti s-a impus acest lucru la servici?
    Spun asta deoarece mai presus de toate a monta o priza nu inseamna doar a lega 2 fire.Trebuie cunoscut puterea consumatorului ce urmeaza a fi alimentat si vazut daca instalatia unde vine conectata priza suporta acest curent.Sunt multe alte detalii pe care trebuie sa le stii,pt asta recomand sa soliciti ajutorul unui electrician calificat.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Noi putem sa iti explicam aici cam ce ar trebui sa faci pentru identificarea circuitului insa interventia unei persoane care citeste pe forum si incearca sa umble prin doze poate avea rezultate nedorite - electrocutare sau supraincalzire si incendiu.

      In alta ordine de idei, in doza respectiva pot fi doar circuite de lumini, unde chiar daca ai gasi o faza permanenta inainte de intreruptor tot nu e corect sa legi priza si sa amesteci circuitele.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • vdingo11
        Membru Marcant
        • 07.iul.2006
        • 619

        #4
        Postat în original de Paulorossi
        Sunt profund revoltat de ceea ce vad...
        Ce treaba ai tu cu instalatia electrica daca nu esti electrician si mai ales muncitorul care face"una alta",in nici un caz electrica?
        Ti s-a impus acest lucru la servici?
        Spun asta deoarece mai presus de toate a monta o priza nu inseamna doar a lega 2 fire.Trebuie cunoscut puterea consumatorului ce urmeaza a fi alimentat si vazut daca instalatia unde vine conectata priza suporta acest curent.Sunt multe alte detalii pe care trebuie sa le stii,pt asta recomand sa soliciti ajutorul unui electrician calificat.
        Stiu ca fiecare trebuie sa-si vada de meseria lui, dar cate o data mai facem si lucruri care nu ne apartin, chiar daca nu ni se impun.
        Ideea este ca doresc sa pun un AP wireless care se afla la 95 m de router si trebuie alimentat.

        Comentariu

        • vdingo11
          Membru Marcant
          • 07.iul.2006
          • 619

          #5
          Postat în original de Consultant electrice
          Noi putem sa iti explicam aici cam ce ar trebui sa faci pentru identificarea circuitului insa interventia unei persoane care citeste pe forum si incearca sa umble prin doze poate avea rezultate nedorite - electrocutare sau supraincalzire si incendiu.

          In alta ordine de idei, in doza respectiva pot fi doar circuite de lumini, unde chiar daca ai gasi o faza permanenta inainte de intreruptor tot nu e corect sa legi priza si sa amesteci circuitele.
          Va inteleg perfect, punctele de vedere, dar totusi si acel electrician are o metoda logica prin care depisteaza daca un circuit este pentru lumini sau prize. Sau are aparate speciale care ii indica acest lucru?

          Comentariu

          • Adamescu Ion
            Living Legend
            • 21.sep.2008
            • 1104

            #6
            Scoateti sigurantele de pe circuitele de iluminat si daca nu a umblat prin circuite un omolog al dumneavoastra, in doza vor ramine doar fazele prizelor.
            Daca instalatia este facuta corect, se pot identifica si circuitele prizelor prin aceeasi metoda academicadabranta.

            Comentariu

            • Bill
              Membru Marcant
              • 05.dec.2006
              • 421

              #7
              Postat în original de vdingo11
              Va inteleg perfect, punctele de vedere, dar totusi si acel electrician are o metoda logica prin care depisteaza daca un circuit este pentru lumini sau prize. Sau are aparate speciale care ii indica acest lucru?
              Firele pt priza au diametru mai mare. Sare in ochi. De regula se respecta culorile rosu, albastru, negru.
              Dezizolezi legaturile (bineinteles dupa ce scoti toate sigurantele) si masori tensiunea, cupland pe rand sigurantele. Te prinzi repede.

              P.S. Pe prize nu o sa mai gasesti intrerupatoare.

              Comentariu

              • SilvaDark
                Incepator
                • 10.sep.2011
                • 5

                #8
                Re: Identificare circuit priza

                Salutare!
                Postat în original de vdingo11
                A cautat el faza, a gasit si un nul si totul era ok.
                Am o intrebare vis-a-vis de modul de identificare a conductorilor unui circuit.
                Trecand peste culorile conductorilor (cod al culorilor care nu este respectat uneori), cum pot face diferenta intre nulul de lucru si nulul de protectie cu ajutorul unui multimetru sau a altei scule? Presupun ca pe circuit am o siguranta bipolara, care cand e decuplata taie si faza si nulul de lucru.

                Comentariu

                • Adamescu Ion
                  Living Legend
                  • 21.sep.2008
                  • 1104

                  #9
                  Faceti punte pe faza, peste siguranta si intrerupeti doar nulul de lucru din siguranta. Restul se masoara cu instrumentul sau lampa de control.

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #10
                    Eu as desuruba un contact de la siguranta bipolara (iesirea pe partea de nul), ca sa ramana faza totusi prin siguranta.

                    Alta solutie, daca instalatia este corect realizata ar fi ca dupa deconectarea alimentarii sa verificati continuitati cu multimetrul intre firele care doresc a fi identificate si o priza cu impamantare sau alt loc unde stiti sigur ca aveti neutru, evident daca distantele va permit.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • Adamescu Ion
                      Living Legend
                      • 21.sep.2008
                      • 1104

                      #11
                      Postat în original de Consultant electrice
                      Eu as desuruba un contact de la siguranta bipolara (iesirea pe partea de nul), ca sa ramana faza totusi prin siguranta.
                      ...
                      Solutie mai simpla si mai buna decit cea propusa de mine.
                      Este indicat sa se ramina la solutii simple.

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1687

                        #12
                        [quote="Bill"]
                        Postat în original de vdingo11

                        Firele pt priza au diametru mai mare. Sare in ochi. De regula se respecta culorile rosu, albastru, negru.
                        Asta in cazul in care instalatia este facuta de un electrician care stie ce face. Daca e facuta tot de muncitorul care nu este electrican, dar mai face si el una-alta prin firma, nu exista nicio garantie pentru respectarea acestor lucruri.
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1687

                          #13
                          Re: Identificare circuit priza

                          Postat în original de vdingo11
                          Buna ziua.
                          De curand a trebuit sa montez o priza aplicata la servici. Singura posibilitate era sa ma leg la doza cea mai apropiata.
                          Deoarece nici eu nu ma pricep foarte bine, am luat un muncitor, care nu este electrician, dar mai face cate una alta pentru a lega firele in doza.
                          A cautat el faza, a gasit si un nul si totul era ok.
                          Ulterior am observat ca daca stingem becul de pe hol nu se mai alimenteaza acea priza aplicata: concluzia simpla a fost ca a legat la intrerupator acea priza.
                          Intrebarea mea este urmatoarea: cum imi pot da seama intr-o doza care sunt dfirele pentru priza si care pentru becuri? (am multimetru, daca ajuta la ceva).
                          In acea doza sunt multe fire si nu stim care si unde se duc.

                          Multumesc anticipat.
                          Alo, institutiile statului : ITM, ISU, si care-oti mai fi. mai uitati-va si pe forumurile unde se posteaza astfel de mesaje si poate o sa va dati seama de ce stirile de la ora 5 sunt pline de accidente de munca si agenti economici care "iau foc".
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • SilvaDark
                            Incepator
                            • 10.sep.2011
                            • 5

                            #14
                            De ce? Doar romanul priceput in toate
                            Totusi, nu pot sa chem un electrician doar ca sa-mi schimb o priza, un comutator sau un bec prin casa.

                            Omul care mi-a facut instalatia a inceput bine dar spre final am observat ca pe cateva portiuni a schimbat culorile (dupa cum ii ramasese din stocul de cablu, probabil).
                            Mie-mi place sa merg pe masuratori si nu dupa culori, de asta am intrebat. Solutia cu intreruptul nulului bipolarei mi se pare cea mai la indemana.
                            Multumesc frumos de raspunsuri!

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              #15
                              Parca nu am sti toti cum e si intr-o firma, fiecare incearca sa se mai faca remarcat cu ceva poate-poate i se mareste salariul nu este "dispomibilizat" si asa mai departe. Ce-i mult strica insa si daca sa ii ducem o cafea sefului, nu e o problema, la chestii care tin de siguranta noastra sau a colegilor e mai bine sa ne gandim de doua ori si sa evaluam corect situatia daca se impune sa ne bagam sau sa cerem ajutor specializat.
                              Riscurile exista si in cazul persoanelor cat de cat avizate pentru anumite operatiuni; vezi cazul de ieri - alalteieri la exploatarea aceea unde o detonatie care se vroia a fi controlata a fost mult mai puternica decat trebuia si unde doi muncitori au avut de suferit tocmai pentru ca nu erau la adapost conform regulilor.
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              Procesare...