Metode prindere cablu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • pretender
    Incepator
    • 21.iul.2007
    • 8

    Metode prindere cablu

    Caut solutie la urmatoare problema:
    Trebuie sa prind cca 10 m cablu CA-TV de 8 mm pe cativa pereti placati cu poliestiren expandat cu grosimi intre 3-8 mm. Cablul trebuie sa treaca prin 2 camere, care au destule colturi interioare si exterioare.
    Cu clemele clasice pe baza de cui nu merge, pentru ca poliestirenul nu are o densitate suficienta incat sa tina cuiul. Am incercat si cu un cui de 3 cm, fara succes. Cuie mai lungi nu am gasit si nu stiu in ce masura as putea sa le bat in caramida, ele fiind subtiri si lungi.
    In afara de un pat de cablu din pvc, mai am alta solutie? Vreau sa fie si estetic si acceptabil ca pret.
    Spatiul este un birou format din 2 camere la demisolul unei case, iar alta alternativa decat cea de a merge cu el prin interior nu am.
  • leon
    Membru Marcant
    • 19.sep.2006
    • 905

    #2
    Canalul de cablu ar fi prima mea alegere insa s-ar putea folosi cu succes si unul dintre elementele de fixare prezentate la:
    http://ro. traconelectric.com/products/index/Category_Id/1679

    Clipsuri pentru fixat cabluri sau tuburi cu talpă autoadezivă
    Talpă autoadezivă fixare faşete
    Dibluri pentru faşete

    Comentariu

    • tanasie
      Living Legend
      • 15.oct.2008
      • 2501

      #3
      S-au poti sa le pui pe sub plinta de la parchet (daca exista).
      Cu respect.

      Comentariu

      • coretweaker
        Membru Marcant
        • 16.iul.2010
        • 890

        #4
        Mai ai si varianta sa renunti complet la cabluri, transmitand semnalul prin unde radio. Cauta pe google cu "wireless tv transmitter"

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Daca tencuiala va tine, folositi canal cablu autoadeziv.
          Am vazut si eu un transmitator din acela de curand in magazin, Philips era, insa daca tin minte costa vreo 500 ron. Cat de bine functioneaza asa ceva si ce capacitate are de a penetra cu semnalul incaperile nu stiu.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          Procesare...