Prize si intrerupatoare romanesti

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • PetEr99_ro
    Membru
    • 04.ian.2008
    • 168

    Prize si intrerupatoare romanesti

    buna ziua,

    imi cer scuze daca mai exista un astfel de topic, dar promit o intrebare scurta si la obiect: merita sa cumpar la o casa prize, intrerupatoare etc de la producatori romani ? (pe ceramica ?) intreb pentru ca electricienii mi-au recomandat acest lucru argumentandu-mi si ca prize ceramice de la producatori mari (Schneider, Legrand) sunt de aprozimativ 5 ori mai scumpe

    daca da, va rog sa-mi recomandati 1-2 producatori romani (unul din ei il stiu si este Relee Medias)

    mentionez ca am consumatori destul de mari (pe circuite direct din tablou):
    - plita electrica: 4-5KW
    - cuptor electric: 4-5KW
    - masina spalat
    - masina spalat vase
    etc

    multumesc anticipat pentru orice ajutor
  • cosmintr
    Membru Marcant
    • 30.iul.2006
    • 567

    #2
    Buna, este suficient sa instalati Legrand de plastic cu circuite si sigurante adecvate, nu ve-ti avea probleme. Cele de ceramica au obiceiul sa se crape in interior si mai fac scurt. Recomand de plastic cu incredere, si eu folosesc la case mea de 4 ani, cand am modernizat instalatia electrica, am toate cele mentionate inclusiv altele( sudura etc) nu am avut prob cu nici una. La munca avem des prob cu prizele de ceramica fiindca crapa in interior, le inlocuim cu de plastic(de marca).
    salutare!

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Nu inteleg de unde atata recomandare cu ceramica asta. Exista materiale plastice in ziua de azi care au stabilitate mare in timp, sunt solutii mai compacte si mai elegante. Relee Medias face aparataj bun insa design-ul si calitatea finisajelor lasa de dorit. Verificati cu atentie preturile si cautati la mai multi furnizori ca si Schneider sau Legrand au game cu preturi competitive iar calitatea este asigurata.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • musu
        Membru Marcant
        • 09.oct.2009
        • 414

        #4
        Schneider DA, Legrand NU, asta din povesti cu electricieni, si eu facand o astfel de lucrare la o casa intreaga. Dupa spusele lor, de Legrand doar numele mai e. Eu am ales o clasa de mijloc si anume Promod si de acolo, de asemeni o gama medie. Arata bine, electricianul multumit cum se lucreaza cu ele. Cat despre cele din ceremica, e totusi sfarsitul lui 2011...

        Comentariu

        • da_n
          Living Legend
          • 10.mai.2009
          • 1228

          #5
          Postat în original de musu
          Legrand NU
          eu am Legrand si n-am probleme

          Comentariu

          • cosmintr
            Membru Marcant
            • 30.iul.2006
            • 567

            #6
            Subscriu, si ma repet sunt foarte bune Legrand.
            Si acum am un stoc si cand se strica la job cu de astea inlocuim.
            Si cele de Relee Medias sunt bunicele, si de alea am folosit.
            Nu celor din piata si chinezismelor. Astea de marca(stiu ca poate is facute tot in China) dar sunt mai bune ca cele universale.

            Comentariu

            • musu
              Membru Marcant
              • 09.oct.2009
              • 414

              #7
              nu ma indoiesc ca nu ar fi bune, dar, cei doi electricieni ce or lucrat la mine (si chiar nu is carpaci) or zis ca nu e nimic special la ele, inclusiv la montare. Am facut anterior o eroare, cu ocazia acestui topic am aflat si eu cautand: de fapt Promod este doar un mare comerciant de instalatii electrice, ce are spre comercializare f multe branduri de traditie, printre care chiar si produsele Legrand. Asa ca firma producatoare de prize/intrerupatoare pe care am mers in casa este Quatric, dristribuite de Promod.

              Comentariu

              • komy
                Membru Marcant
                • 22.iul.2008
                • 441

                #8
                Cuptorul, plita electrica se leaga direct, fara priza. Sau daca doriti NEAPARAT sa puneti priza, incercati cu ceva industrial.
                Cat despre Legrand, a aparut recent o gama economica de Legrand cu preturi de 5-6 lei priza dubla cu CP. Aceste prize sunt estetice, se monteaza usor, dar nu sunt recomandate consumatorilor mari. Daca veti folosi Legrand de 20-25 lei per aparat se schimba si calitatea.
                Ca si producator roman, azi am montat niste comtec mai bun, luat de prin dedeman, cu 5-6-7 lei per aparat. Foarte multumit de ele. De obicei eu puneam Schneider gama Anya dar dupa ce am montat azi, sigur trec pe comtec. De la relee medias folosesc prizele aparente de care sunt foarte multumit. Ca si aparataj mie nu mi-a placut, si mie imi par cam prost lucrate.
                De la Elbi, doar gama superioara, caci gama de baza este jale.
                Ceramica nu o recomand la nimeni, doar daca vrea ceava bataie de cap.
                Toate bune.
                Imi place lumina!

                Comentariu

                • musu
                  Membru Marcant
                  • 09.oct.2009
                  • 414

                  #9
                  2 remarci:
                  1) comtec, din cate stiu eu, nu e producator, ci importator si distribuitor
                  2) obiectele (prize, intrerupatoare, etc) sunt de clasa LOW si nu sunt romanesti, ci chinezesti cat e ziua de mare

                  Comentariu

                  • da_n
                    Living Legend
                    • 10.mai.2009
                    • 1228

                    #10
                    Postat în original de musu
                    obiectele (prize, intrerupatoare, etc) sunt de clasa LOW si nu sunt romanesti, ci chinezesti cat e ziua de mare
                    daca-si indeplinesc rolul pentru care au fost construite nu prea conteaza unde-s facute

                    Comentariu

                    • komy
                      Membru Marcant
                      • 22.iul.2008
                      • 441

                      #11
                      mmm... Daca va uitati un pic pe situl comtec vedeati in drepul sectiunii de aparataj de camera ca exista trei categorii. Eu nu am alesc categoria low, ci cea de top, care are preturi de 5-6-7 lei/aparat. Gama montata de mine se numeste "anemon". Cat priveste gama de low-price de la comtec, si eu sunt de parere ca sunt cam "indoielnice" sa ma exprim politicos.
                      Imi place lumina!

                      Comentariu

                      • komy
                        Membru Marcant
                        • 22.iul.2008
                        • 441

                        #12
                        Cat despre "chinezarii" cam 80% din sculele makita si hitachi pe care le am eu(scule profesionale) sunt fabricate in PRC. Merg de rup. Nu pot sa le reprosez nimic.
                        Imi place lumina!

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1685

                          #13
                          Din pacate aparatajul de la Medias seamana foarte mult cu niste "turcisme", desi sunt "olecuta" mai de calitate decat acestea. Tare mi-e teama ca si de aceasta firma a ramas doar renumele de "romaneasca", dupa cum arata aparatajul, nu m-as mira ca actionariatul si tehnologia sa fie de pe malul Bosforului.
                          Pun si eu o intrebare retorica: oare cand o sa terminam o data cu "mitul" asta al ceramicii ? Oare chiar nu mai exista in tara asta cetateni trecuti de 30-40 de ani care sa-si aminteasca de celebrele prize "schuko" fabricate in Romania in anii 60-70, care nu aveau niciun strop de ceramica in ele, dar cu toate astea au fost poate cele mai bune prize fabricate vreodata la noi (chiar daca licenta era de la nemti). Le-am adus in discutie intrucat toata "descreierarea" asta generala cu ceramica s-a iscat dupa "deranjul" din decembrie 1989, si vad ca persista in continuare.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • DanielF_67
                            Membru Marcant
                            • 22.mar.2007
                            • 335

                            #14
                            Postat în original de Cherubino
                            Din pacate aparatajul de la Medias seamana foarte mult cu niste "turcisme", desi sunt "olecuta" mai de calitate decat acestea. Tare mi-e teama ca si de aceasta firma a ramas doar renumele de "romaneasca", dupa cum arata aparatajul, nu m-as mira ca actionariatul si tehnologia sa fie de pe malul Bosforului.
                            Pun si eu o intrebare retorica: oare cand o sa terminam o data cu "mitul" asta al ceramicii ? Oare chiar nu mai exista in tara asta cetateni trecuti de 30-40 de ani care sa-si aminteasca de celebrele prize "schuko" fabricate in Romania in anii 60-70, care nu aveau niciun strop de ceramica in ele, dar cu toate astea au fost poate cele mai bune prize fabricate vreodata la noi (chiar daca licenta era de la nemti). Le-am adus in discutie intrucat toata "descreierarea" asta generala cu ceramica s-a iscat dupa "deranjul" din decembrie 1989, si vad ca persista in continuare.
                            Aparatajul de la Medias este la fel de prost ca cel turcesc,si cel de la comtec [low cost de care spunea komy]la fel.Mitul ceramicii va dispare atunci cand nu nu se vor mai fabrica aparate din astea in china turcia si romania.

                            Comentariu

                            • rotinel231
                              Incepator
                              • 26.mar.2012
                              • 15

                              #15
                              Răspuns la: Prize si intrerupatoare romanesti

                              O remarca , desi tardiva ,cred ca e utila pt. cei ce cauta o priza buna : prizele de la relee Medias nu mai sunt ce-au fost . Acum vreo 4ani am avut pb. cu priza m.de spalat si am gasit in brico.. prize de la ei cu ceramica ok si cu niste cleme de sarma de otel pe contacte , care functioneaza ca niste arcuri; acum am cumparat aceiasi priza (aparent) si dupa ce i-am desfacut capacul am gasit sub el o priza de cea mai slaba calitate ...apasand cu surubelnita pe contacte am trecut cu ea prin ceramica !
                              In afara de capac n-are nimic in comun cu vechea priza, care functioneaza impecabil de vreo 4 ani...

                              Comentariu

                              Procesare...