Cum fac bariera de vapori la o priza montata in rigips+vata?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • i96nds
    Membru marcant
    • 03.ian.2006
    • 427

    Cum fac bariera de vapori la o priza montata in rigips+vata?

    Problema mea pare ciudata - de aceea intreb aici.

    Vreau sa izolez termic un perete exterior. Voi folosi vata de sticla(sau minerala) si placa de gips-carton deasupra. Ideea e ca zidul acesta nu are acum vreo priza si as vrea sa montez una sau doua.

    Ma gandesc ca voi fixa doza pe perete apoi pun si firele, voi veni apoi cu vata minerala. Voi decupa vata in dreptul dozei, evident. Apoi vine placa de rigips care trebuie si ea decupata acolo.

    Insa peste tot se zice ca e bine sa pui o bariera de vapori sub placa de gips-carton. Sa zicem ca punem folie. La constructia mea cu prizele nu stric bariera de vapori? Adica umiditatea ar putea intra prin priza in vata minerala si asta s-ar putea umezi.

    Deci cum fac ca bariera de vapori sa fie continua, sa nu aiba intreruperi?

    Si inca ceva... Ce fel de doze pentru priza se pun? Am vazut ca sunt unele speciale pentru rigips insa nu m-am prins care e treaba cu ele.
    Stefan
  • faraonu
    Membru
    • 23.oct.2005
    • 208

    #2
    sa o luam sistematic

    nu duceti la extrem faza cu bariera de vapori
    daca vreti puneti niste duck-tape( scotch bun sau izolir-band) peste doza ingropata si lasati cat mai putine locuri libere( doar cea pe care ies firele)

    alta problema, din cate stiu eu vata minerala nu arde(si nici nu are oxigenul necesar fiind in spatele rigipsului) dar verificati si acest aspect, prin peretele acela or sa treaca niste cabluri electrice si or sa fie niste prize.

    acum legat de prizele de rigips(aplicate). acelea sunt prize aplicate pe placa, nu necesita decupaj decat pentru cabluri.
    prizele ingropate sunt de parere ca sunt totusi mai bune decat cele aplicate.

    eu va sugerez sa luati prize ceramice( marginile care inconjoara portiunile conductoare electrice sunt din ceramica). aceste prize se pot observa usor. au inele ceramice in portiunea unde se introduce consumatorul.

    acestea sunt mult mai bune in cazul consumatorilor mari(peste 1000-2000w), in cazul unui rush-in current mare care de obicei topeste prizele normale

    spor la treaba

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Incaperea ce destinatie are?
      Priza se poate monta intr-o carcasa (doza) care este fixata de rigips. Nu cred ca aerul care poate trece prin zona cu priza va contine o cantitate mare de vapori care sa produca probleme. Problema este daca materialul izolant intretine arderea. Se va tine cont de temperatura maxima la care poate fi supusa aceea vata. Nu trebuie neaparat sa aiba mult oxigen, poate arde mocnit. Ideea este ca instalatia electrica sa nu ajunga la o temperatura la care vata respectiva sa se poata auto aprinde!
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • i96nds
        Membru marcant
        • 03.ian.2006
        • 427

        #4
        Incaperea reprezinta unul din dormitoare. Prizele alea ma gandesc sa fie folosite pentru veioze sau asa ceva. Deci nu va fi cine stie ce curent pe acolo. Oricum pun fire de 1.5mmp ca sa fie suficiente in caz ca iti mai vine vreo idee, nu?

        E buna ideea cu banda de aluminiu, mi se pare demna de luat in seama.

        Mai am o problema ca vata + placa de gips-carton vor avea 6.25 cm. Insa toate dozele din comert au 4-4.5 cm adancime si mi-e teama sa nu stea cam bleaga. Din pacate nu am gasit doze sa aiba 6 cm ca sa o prind in dibluri de peretele din spate (cel izolat) si sa nu fie fixata doar in placa de gips-carton.
        Stefan

        Comentariu

        • danhome_52
          Membru Marcant
          • 26.dec.2005
          • 751

          #5
          Salut!
          Dozele pentru rigips au sistem de prindere pe placa , nefiind necesara fixarea pe perete.Cele doua suruburi diametral opuse din corpul dozei prin infiletare scot din locasul lor bridele,care alunecand pe canale ajung in spatele placii de rigips fixand doza.Decupajul in rigips trebuie sa fie perfect circular(cu o freza de diametru 68 mm) asa incat 'gulerul' dozei sa se asaze perfect pe suprafata.Nu trebuie deci sa decupezi vata si folia fiind de ajuns o gaura prin care sa treaca firele cu tubul flexibil.In dormitor nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme din cauza umiditatii excesive.
          Bafta!

          Comentariu

          • gabit25
            Incepator
            • 01.feb.2006
            • 33

            #6
            Ai putea "sigila" si fixa tot cu spuma poliuretanica. Cred ca e o solutie acceptabila.

            Comentariu

            • danhome_52
              Membru Marcant
              • 26.dec.2005
              • 751

              #7
              Salut!
              Nu e necesar!Crede-ma!Fii atent un pic la sistemul de prindere,prinde-o eventual pe o placa separata si vei vedea ca e simplu!

              Comentariu

              Procesare...