Curatare cuptor cu microunde

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vdingo11
    Membru Marcant
    • 07.iul.2006
    • 619

    Curatare cuptor cu microunde

    Buna ziua.
    Am un cuptor cu microunde si astazi in timp ce incalzeam un anumit produs, a pocnit ambalajul si a trecut o parte din mizerie si prin grilele interne.
    Ce a trecut prin acele grile nu am reusit sa curat. Ma gandeam sa folosesc o periuta dar oricum mijeria se fa duce to in interior.
    Este suficient sa elimin capacul un forma de U (se deasupra, stg si dr) pentru a putea curata si acele orificii din interior? Am vazut ca este prins in niste suruburi exterioare. In plus aparatul este in garantie.
    Inainte sa fac vreo prostie intreb aici poate obtin un sfat care ma poate ghida mai usor.

    Multumesc.
  • coretweaker
    Membru Marcant
    • 16.iul.2010
    • 889

    #2
    pt vdingo11

    N-am idee daca este usor sau nu de curatat, ca inca n-am avut probleme, dar pe viitor ca sa nu mai patesti la fel poti folosi un "capac pentru microunde" care arata in genul celui din poza si are la partea superioara niste orificii mici, pentru a permite aburului sa iasa. Cel din poza este de la IKEA si costa vreo 4 lei , dar cu siguranta gasesti si pe la alte magazine.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • vdingo11
      Membru Marcant
      • 07.iul.2006
      • 619

      #3
      Am si eu un astfel de dispozitiv cu capac (dar fara gauri). Problema este ca nu am pus capacul foarte bine si cand a pocnit ambalajul a aruncat capacul.
      O sa incerc sa dau jos acele suruburi sa vad daca pot face ceva.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #4
        Daca le puteti da jos ! Cel putin unul trebuie sa fie atipic si va va trebui o surubelnita speciala .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • coretweaker
          Membru Marcant
          • 16.iul.2010
          • 889

          #5
          Postat în original de Mircea G
          Daca le puteti da jos ! Cel putin unul trebuie sa fie atipic si va va trebui o surubelnita speciala .
          ...se putea sa nu cobeasca cineva?

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12202

            #6
            Asteptam rezultatul . Deoarece cuptoarele cu microunde nu sint dispozitive de joaca , exista totusi acest sistem de protectie . Al meu are .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Mircea are dreptate! In aceste cuptoare exista un transformator de inalta tensiune pentru "tunul" de microunde si un condensator mare care este conectat exact pe partea de inalta tensiune. Trebuie umblat cu mare atentie cu acest condensator, care in service se descarca prin procedee speciale. Totusi am observat ca la cuptoarele mai ieftine (Samsung de ex.) sunt doar suruburi in cruce. Capacul se poate elimina si veti avea acces facil in partea superioara, unde daca are si grill nu are grilaje. In rest locul e inghesuit. Puteti incerca demontarea si inainte de orice operatiune vizualizati condensatorul de care va vorbeam si fiti atent sa nu intrati in contact cu bornele lui.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • vdingo11
                Membru Marcant
                • 07.iul.2006
                • 619

                #8
                Am reusit chiar foarte usor.
                Am uitat sa precizez ca eu am un LG si toate suruburile erau in cruce. O grila de aerisire (nu cea unde este becul, ci putin mai in spatele ei) a fost mai greu de curatat datorita spatiului foarte mic pana la componente).
                Sincer nici nu am citit ieri postul despre condensator dar ma bucur ca a iesit treaba bine.
                Va multumesc tuturor.

                Comentariu

                Procesare...