Dimensionare instalatie electrica casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • tziberk
    Incepator
    • 23.ian.2012
    • 23

    Dimensionare instalatie electrica casa

    va salut. sunt in constructie si am ajuns la capitolul instalatii.m-ar interesa niste pareri despre urmatoarea schema de distributie?
    instalatia va fi din conductor FY in tub gofrat prin sapa si zid .legaturile in dozele de distributie le voi face cu cleme elastice.
    nu am lucrat ca electrician.am terminat liceul electrotehnic de 19 ani.m-au ajutat materialele puse de dumneavoastra.
    va multumesc.
    Fișiere Atașate
  • da_n
    Living Legend
    • 10.mai.2009
    • 1228

    #2
    cred ca este de ajuns un diferential de 40A 30mA si disjunctoare de 16 A la masinile de spalat

    Comentariu

    • tziberk
      Incepator
      • 23.ian.2012
      • 23

      #3
      daca exista undeva un defect(pierdere mica de curent) si decupleaza diferentialul nu se ia curentul peste tot?

      Comentariu

      • da_n
        Living Legend
        • 10.mai.2009
        • 1228

        #4
        daca mergi pe comoditate, poti pune diferential pe fiecare circuit, depinde de cat vrei sa investesti

        Comentariu

        • tziberk
          Incepator
          • 23.ian.2012
          • 23

          #5
          vreau sa investesc cat e necesar.cei de pe saitul Legrand recomandau 3 sigurante diferentiale tip AC si unul tip A inaintea lor la locuinte mai mari de 100mp.eu am 200mp .cei de la Hager folosesc vreo 6 diferentiale la aceeasi suprafata care cuprind mai multe circuite. eu cred ca e inutil sa pui pe fiecare circuit.

          Comentariu

          • da_n
            Living Legend
            • 10.mai.2009
            • 1228

            #6
            nu vreau sa contrazic recomandarile producatorilor
            din ce am vazut eu, in tablourile electrice de locuinte se monteaza un disjunctor diferential, fie asociat cu intrerupatorul general, fie montat numai pe circuitele de priza
            se mai monteaza un diferential de 10 mA pentru instalatia electrica de la baie cand este necesar

            Comentariu

            • komy
              Membru Marcant
              • 22.iul.2008
              • 440

              #7
              EU as face la modul urmator:
              1. In BMP as pune o sig de 32A;
              2. Pentru cuptor electric si masina de spalat as pune o sig 1p+n de 16A;
              3. in plus as trage un cablu de cyaby 10x1 de la tablou pana la poarta(pentru interfon si o eventuala automatizare)
              4. As face un circuit indepentent pentru alimentarea routerului internet.
              5. Daca bugetul permite, as merge cu mai multe diferentiale, daca nu, macar una generala de 32A.
              6. Daca e casa, atunci as face o priza de pamant artificiala;
              7. Daca e casa, as merge cu un cablaj pentru camere video cat e inca la rosu;
              8. as folosi conductor de tip mYF nu FY

              Cam atat, dar daca imi mai vine ceva, mai revin.
              Ultima editare de komy; 28.feb.2012, 23:46. Motiv: adaugare de idee
              Imi place lumina!

              Comentariu

              • tziberk
                Incepator
                • 23.ian.2012
                • 23

                #8
                ok.1.in BMP sig 32A si atat? protectie supracurenti nu e nevoie?
                2.cuptorul el mai are o priza pt cel cu microunde iar masina de spalat vase e langa aragaz deci pe circuit cu hota si inca 2 prize pt nevoi rapide(robot de bucatarie,mixer).
                3.frigiderul e pe un circuit separat +priza rezerva pt un eventual tv mic.
                4.as pune diferentiale 2-3 dar nu stiu cum se impart care e logica sau daca exista una.dupa mine ar fi pe luminile din bai,bucatarie si pe prize dar aici cate prize poate duce un diferential ca producatorii recomanda in functie de suprafata nu de nr de circuite. ma refer la schneider si legrand
                5.impamantare am facut dar nu am masurat-o

                Comentariu

                • tziberk
                  Incepator
                  • 23.ian.2012
                  • 23

                  #9
                  din cate am inteles eu citind pe aici protectia diferentiala e funtionala doar pe circuite cu impamantare.
                  daca o pun generala atunci trebuie sa trag impamantare si la iluminat?eu nu am vrut sa trag impamantare la becuri.daca corpul de iluminat nu are impamantare esti protejat de electrocutare de intreruptorul diferential general?. sau mai nou e obligatoriu impamantare si la corpurile de iluminat?

                  Comentariu

                  • liviu2004
                    Membru marcant
                    • 03.ian.2007
                    • 508

                    #10
                    Ati inteles gresit.

                    Comentariu

                    • cosmintr
                      Membru Marcant
                      • 30.iul.2006
                      • 567

                      #11
                      Macar le corpurile de iluminat din bai, bucatarie, spatii gen garaj, pivnita.... trebuie trasa impamintare!

                      Comentariu

                      • komy
                        Membru Marcant
                        • 22.iul.2008
                        • 440

                        #12
                        Eu nu stiam ca la noi in Romania este obligatoriu sa pui impamantare pe circuite de iluminat. Daca iti pui, cu atat mai bine.
                        Imi place lumina!

                        Comentariu

                        • komy
                          Membru Marcant
                          • 22.iul.2008
                          • 440

                          #13
                          1. Pai supracurent inseamna ca siguranta e de 32A. Poate doreati o protectie la supratensiune. Atunci e alceva, si puteti pune o bobina MSU. De protectie la supratensiune nu e nevoie. E ca AC-ul la masina, poti merge linistit si fara, dar iti e mult mai bine cand ai.
                          2. La cuptor si masina de spalat puteti pune pe circuite individuale;
                          3. Restul prizelor din bucatarie(inclusif frigiderul) pe un circuit;
                          4. Puneti o diferentiala generala de 32A, sau cate una pe fiecare circuit de priza.
                          5. asta e cam hilara, caci e ca o mancare, ai facut-o dar nu ai gustat-o. oare e buna? cine stie? o sa vedeti in caz de defect.
                          Imi place lumina!

                          Comentariu

                          • valica29
                            Incepator
                            • 04.nov.2011
                            • 33

                            #14
                            O intrebare care mi-am pus-o singur, am vazut ca multe instalatii in special la circuitul de priza se folosesc sigurante de 20A avand in vedere ca toate prizele de pe piata suporta un curent maxim de 16A.

                            Comentariu

                            • Paulorossi
                              Membru
                              • 24.aug.2010
                              • 271

                              #15
                              Daca pe circuitul respectiv sunt montate mai multe prize,fiecare alimentate printr-un conductor de sectiune 2,5 mm2 iar coloana principala este de 4mm2 atunci se poate monta o protectie de 20 A.Problema apare atunci cand montezi o priza dubla de 16A si pui in ea 2 consumatori mari care cumulati depasesc 16A

                              Comentariu

                              Procesare...