Dulie calda

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • vdingo11
    Membru Marcant
    • 07.iul.2006
    • 615

    Dulie calda

    Buna ziua.
    Am un bec (din acela clasic pentru a emana caldura) cu o dulie (din aceea negra din comert) care este pus intr-o cutie de carton in care sunt niste puisori.
    Peste cutie am pus niste sipci, iar becul sta atarnat de ele pe la mijlocul cutiei. Peste cutie este pus si o patura, dar am lasat o mica portiune pentru airisire.
    Am observat ca dulia becului se infierbanta foarte tare si chiar si cablul s-a inmuiat (doar in zona din cutie)
    Vreau sa va intreb daca este normal acest lucru in conditiile de mai sus (fiind spatiul aprope inchis caldura nu se mai disipa)
    Am cautat dulie de ceramica, dar nu am gasit una care sa izoleze si contactele.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Nu exista convectie de aer si caldura degajata de bec se pierde in proportie mai mare prin conductie catre dulie si mai departe catre conductori. Folositi unul sau doua becuri de putere mai mica si incercati sa gasiti un proiector PAR special pentru incalzirea custilor de caini. Cred ca isi va face treaba si la puisorii dvs.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • vdingo11
      Membru Marcant
      • 07.iul.2006
      • 615

      #3
      Răspuns la: Dulie calda

      Postat în original de Consultant electrice
      Nu exista convectie de aer si caldura degajata de bec se pierde in proportie mai mare prin conductie catre dulie si mai departe catre conductori. Folositi unul sau doua becuri de putere mai mica si incercati sa gasiti un proiector PAR special pentru incalzirea custilor de caini. Cred ca isi va face treaba si la puisorii dvs.
      Va multumesc.
      Am reusit intre timp sa fac in asa fel incat patura sa nu mai ajunga in contact cu dulia.

      Comentariu

      • liviu2004
        Membru marcant
        • 03.ian.2007
        • 508

        #4
        Răspuns la: Dulie calda

        Nu mor puii aia de cald sau sete?

        Comentariu

        Procesare...