Calcul cadere de tensiune

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ghimarcat
    Membru Marcant
    • 19.feb.2006
    • 414

    Calcul cadere de tensiune

    De la tabloul de la etajul unei case trebuie sa merg cu conductoare catre dozele de ramificatie din fiecare camera.
    Folosesc conductor de Cu, Fy de 2,5 pentru prize si Fy de 1,5 pentru iluminat. Distanta maxima pana la ultimul receptor este de 20 m. Circuitele pentru prize sunt dimensionate la 2Kw.

    Cum pot afla caderea de tensiune si daca e corect ales tipul de conductor din punct de vedere al sectiunii?
  • microhard
    Incepator
    • 26.mar.2012
    • 8

    #2
    Caderea de tensiune este rezistenta conductorului inmultita cu curentul care trece prin ea. Daca avem 2KW pe o priza, curentul este cam 9.1A, sa zicem 10A - un pic de supradimensionare nu strica.

    U = R * I = R * 10

    Acum sa aflam rezistenta conductorului de 20m. Rezistenta este egala cu rezistivitatea cuprului inmultita cu lungimea conductorului si impartita la sectiunea conductorului. Rezistivitatea cuprului direct in unitati practice tin minte ca este 0,017 Ohm * (milimetru patrat) / metru. Tinand cont ca-s doua fire, inmultim si cu 2.

    Pentru conductorul cu Fy 2.5, suprafata = 2.5 mmp

    R = (2 * 0,017 * 20) / 2.5 = 0.272 ohm

    rezulta ca pentru priza, caderea de tensiune va fi U = 0.272 * 10 = 2.72 V - adica aprox 1.2%

    Cred ca totusi nu caderea de tensiune e esentiala, ci cat se vor incalzi conductorii de la curentul care circula prin ei. La caderea de tensiune de mai sus, la puterea maxima se vor disipa 27W prin conductori.
    Fiecare conductor in functie de material, sectiune si izolatie are o incarcare maxima admisibila, in amperi, care pot fi gasite in tabelele standardelor electrotehnice.
    Sectiunile alese de dvs sunt standard pentru prize si iluminat, desi la prize eu as alege o sectiune ceva mai mare pentru siguranta si o mica economie de curent.
    Ultima editare de microhard; 05.apr.2012, 10:51.

    Comentariu

    • ghimarcat
      Membru Marcant
      • 19.feb.2006
      • 414

      #3
      Postat în original de microhard

      Cred ca totusi nu caderea de tensiune e esentiala, ci cat se vor incalzi conductorii de la curentul care circula prin ei. La caderea de tensiune de mai sus, la puterea maxima se vor disipa 27W prin conductori.
      Fiecare conductor in functie de material, sectiune si izolatie are o incarcare maxima admisibila, in amperi, care pot fi gasite in tabelele standardelor electrotehnice.
      Sectiunile alese de dvs sunt standard pentru prize si iluminat, desi la prize eu as alege o sectiune ceva mai mare pentru siguranta si o mica economie de curent.
      Care ar fi acea "sectiune ceva mai mare" ?. 4mm ? Nu e cam mult pentru situatia data?

      Comentariu

      • microhard
        Incepator
        • 26.mar.2012
        • 8

        #4
        Acum depinde cat de mult doriti sa folositi priza la capacitatea maxima, zic eu. Daca puneti doar televizor, calculator, frigider, cuptor cu microunde - consumatori mici, ajunge si 2.5

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          #5
          2.5 este suficient ptr distanta data de dvs. Tensiunea la prize ar trebui sa fie standard de 230 V. Nu cred c ar trebui sa va faceti probleme ptr aceasta distanta. Protectia dvs oricum va fi adecvata acelei puteri maxime, nu?
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          Procesare...