Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Zgomotul se aude in timp ce utilizati cuptorul electric? Acela este consumatorul mare care ar putea creea probleme.
    Electricianul are dreptate, conexiunea directa facuta corect este mult mai sigura ca un stecher intr-o priza (vorbind de consumatori de forta).

    Referitor la calitatea instalatiilor din cladireile noi si eu sunt sceptic, nu vreau sa va sperii dar in doua astfel de blocuri am gasit circuite legate aiurea in tablouri fara nici o legatura cu planul oficial. Am mai detaliat una dintre intamplari pe aici pe forum.

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    @monica
    Un electrician corect nu prea se încumetă sa dea asigurări ca totul e bine e și merge așa încă 2 zile. Poate sa nu fie probleme dar în același timp poate sa fie loc de plecare pentru ''Doamne ferește!''
    Eu va sfătuiesc sa investigați problema fără întârzieri.
    Cat despre ''ansamblu rezidential nou, instalație nouă, bloc nou, ...'' suna bine dar ... nu va culcați pe urechea asta.

    Lasă un comentariu:


  • monica.
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Buna seara, din cate am vazut sunt persoane pricepute pe acest forum...asa ca indreaznesc si eu sa cer o parere..din decembrie mi-au fost montate electrocasnicele impreuna cu mobila de bucătărie. Problema mea este ca, de azi am inceput sa aud un bazait care vine din spatele cuptorului electric..a fost curentul luat la un moment dat deoarece am observat ca si ceasul lui era dereglat . Mentionez ca exact in spatele cuptorului este o priza la care s-a legat pe direct atat cuptorul cat si plita care e pe gaz dar cu aprindere electrica.ambele cu saboti deoarece nu încăpea cuptorul de stecher si mi s-a zis ca e f ok sa fie pe direct..nelamurirea mea e de ce abea acum dupa atata timp a inceput sa tiuie..pana acum folosind ambele de mai multe ori.. electricianul apelat mi-a zis sa nu imi fac probleme si ca abea peste 2 zile poate sa vina sa vada dar ca sigur sigur nu am de ce sa imi fac probleme..doar că..imi fac poate nu a fost prins bine..poate s-a topit ceva(cu toate ca e f bine izolat si de calitate..un bosh nu tocmai ieftin..)...sa nu faca scânteie...etc..poate exagerez..asa ca as vrea o parere..Am vazut ca exista stechere extra plate..cat grosimea firului..sa montz acolo o priza dubla si sa pun 2 astfel de stechere in loc de pe direct? Sau mai bine sa ramana pe direct cu o verificare de siguranta..Dar pana atunci..sa imi fac probleme? Instalatia e noua..blocul este nou intr-un ansamblu rezidential si am fost asigurata ca e totul ok pt un cuptor electric..multumesc frumos!

    Lasă un comentariu:


  • spik1
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Nu-mi inchipui, la reteaua actuala, cu ar fi sa folosesc o asemenea plita la juma' de capacitate, cateva becuri, un televizor, frigider, masina de spalat si sa mai si sudez in micul meu atelier! Toate acestea la reteaua de 220 V.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Vin si eu si va intreb de conductorul ala - 5amp/mmp in ce conditii? Cate conductoare in tub? Izolatia ce zice?
    Eu zic ca in regim permanent pe conductor de 2,5mmp avem voie cam 24A la o temperatura medie de 25 grade Celsius.
    Mult mai indicat ar fi conductorul de 6mmp la monofazat daca vrei ca din acelasi circuit sa alimentezi si cuptorul. Estimezi ca vei folosi vreodata si cuptorul si plita la capacitate maxima in acelasi timp?
    Calculele se fac cu 230V dar in majoritatea situatiilor exista caderi de tensiune si avem sub aceasta valoare, iar curentul absorbit creste; si pe mine ma mira ca la astfel de puteri nu iti ofera si posibilitatea impartirii pe faze.

    Lasă un comentariu:


  • spik1
    a răspuns
    Pai sa zicem asa: P=UxI...I =P/U, adica I= 7200 W/230 V= 31,3 A. Buun, coductorul de cupru suporta 5 amperi/mmp fara probleme si atunci se poate calcula sectiunea ce va trebuie pentru conductor.
    Sa vedem ce zic si ceilalti colegi.

    Postat în original de coby
    Am plita electrica 6kw si cuptor electric si nu am sesizat probleme . Este de recomandat sa ai circuit separat pt aparatura de putere direct din tablou ( eu asa am facut ) .
    Dar nu cred ca ai folosit mai mult de o treime din capacitatea totala.(la alimentare cu conductor de 2,5)
    Ultima editare de Consultant electrice; 10.feb.2015, 20:40.

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Am plita electrica 6kw si cuptor electric si nu am sesizat probleme . Este de recomandat sa ai circuit separat pt aparatura de putere direct din tablou ( eu asa am facut ) .

    Lasă un comentariu:


  • studio72
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Multumesc, ce ma frapeaza la genul asta de aparate, nu are oare posibilitaea de a fi impartita alimentarea celor 4 rezistente la 3 faze ?
    Interesant.
    Ai o plita de asta, un cuptor mai destept, iar puterea maxim instalata de enel la monofazic este la 11k.
    Acesta este motivul pentru care am ales trifazic.
    Am si un boiler adus din Germania, de 6000W, care din fabricatie are ca "default" alimentare trifazica, iar daca nu ai trifazic pui niste punti si il treci pe monofazic.

    @coby, multumesc incaodata, dar am o nelamurire, ma gandesc ca daca il alimentez monofazic cu un fir de 2.5 si o siguranta de 25A, nu e cam subtire firul?
    Multumesc anticipat
    Ultima editare de studio72; 10.feb.2015, 19:55.

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Conductori cupru de 2,5 mmp

    Lasă un comentariu:


  • studio72
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Buna,
    Imi cer scuze, am fost informat prost de catre vanzatorul de la un magazin mare.
    Am primit de la Bosch cartea tehnica.
    Am obsevat ca se alimenteaza monofazat.
    Ma puteti ajuta sa imi spuneti ce fir sa folosesc pentru alimentarea ei din Tablou (am trifazic).
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Conectare.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	203,2 KB 
ID:	620694Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	RezistentePlita.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	32,5 KB 
ID:	620695

    Am pus si 2 poze din cartea tehnica
    Multumesc frumos anticipat

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Daca alimentati trifazic cum ar fi si recomandat, puterile se impart pe cele trei faze puteti folosi si o sectiune mai mica de conductor. In instructiuni producatorul cuptorului probabil a trecut un cablu recomandat si schema cu posibilitatile de conectare. Aveti un scan cu schema de conectare sau un model al aparatelor?
    Este important cum sunt legate plitele intre ele dpdv electric pentru ca au puteri maxime diferite si nu le puteti imparti exact pe faze, iar cuptorul ca sa il alimentati din acelasi circuit trebuie sa va legati pe faza cea mai putin incarcata cel putin teoretic la nivel maximal.

    Lasă un comentariu:


  • studio72
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Buna,
    Am nevoie de putin ajutor.
    Am o plita si un cuptor electric.
    Plita se alimenteaza trifazic iar cuptorul monofazic.
    Plita are un consum maxim de 7.2kw iar cuptorul undeva la 3.6kw.
    Cele 2 aparate se pot conecta la aceasi priza, intreb deoarece am observat ca cele 2 aparate se pot alimenta una de la alta.
    In caz ca optezi pentru aceasta optiune, un cablu cu 5 fire, cu grosimea firului de 4mm, tras de la tablou pina la priza de alimentare, cu o siguranta de trifazata de 32A este OK?, este deajuns ?
    Multumesc anticipat

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Va recomand aceasta unsoare:


    Este speciala pentru aplicatii in medii umede.

    Lasă un comentariu:


  • gmtiby
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Da, mai intreaba in st si in dr, poate e cineva care se ocupa cu repararea masinilor de spalat si stiu ce tip de vaselina se pune in amortizor.

    Bafta

    Lasă un comentariu:


  • sisica_si
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Habar nu am de care este.
    O sa iau una mai de Doamne ajuta cand o sa iau contrapiulitele.

    Lasă un comentariu:

Procesare...