Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12976

    Uscatoarele separate sunt extrem de utile insa mai greu pe la noi. Scapi de uscarea pe diferite suporturi, umiditatea dina numite spatii de uscare (care nu intodeauna sunt special amenajate pentru acest scop).

    Nu stiu cum se comporta aceste masini combinate insa merita incercat.
    O singura observatie, masina respectiva am vazut ca este clasa energetica B; A nu au?

    Pretul nu este prea mare, diferenta de pret de la uscare a fost castigata cu scaderea clasei energetice si eliminarea comenzilor digitale.

    Eu as opta pentru o masina de acest gen.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2347

      Postat în original de Alcatraz
      As vrea sa iau o masina de spalat cu uscator inclus; este eficienta la uscare sau nu-si are sensul diferenta de pret fata de una clasica?
      Nu recomand masina de spalat cu uscator, din cauza a doua argumente, consumul exagerat de mare al rezistentelor de incalzire a aerului pentru uscare si pentru ca este mai bine pentru rufe sa fie aerisite dupa spalare.
      In caz ca nu aveti la dispozitie un spatiu adecvat pentru uscare, este indicat sa achizitionati o masina de spalat cu turatia de centrifugare de cel putin 1200rot/min.

      Comentariu

      • gigi3
        Incepator
        • 10.nov.2007
        • 4

        incalzire apa

        Salut,

        Vreau sa-mi montez in bucatarie unsistem de incalzire a apei si nu stiu ce sa aleg dintre un aparat de incalzire instant sau un boiler mic de 10-15l. Amandoua au avantaje si dezavantaje in sensul ca boilerul lucreaza non-stop pt a mentine apa calda(consum de energie inutil ), iar instantul cred ca este cam periculos, ma refer la rezistenta instalatiei electrice .
        Ce imi recomanda-ti ?

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2347

          Re: incalzire apa

          Postat în original de gigi3
          Salut,

          ...iar instantul cred ca este cam periculos, ma refer la rezistenta instalatiei electrice .
          Cu o siguranta diferentiala eliminati acest pericol ipotetic.

          Comentariu

          • gigi3
            Incepator
            • 10.nov.2007
            • 4

            Re: incalzire apa

            Postat în original de Traian Dajma
            Postat în original de gigi3
            Salut,

            ...iar instantul cred ca este cam periculos, ma refer la rezistenta instalatiei electrice .
            Cu o siguranta diferentiala eliminati acest pericol ipotetic.
            multumesc pt raspuns

            Comentariu

            • moroianu
              Incepator
              • 16.nov.2007
              • 1

              Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi, mama mea are o masina de spalat Whirpool model mai vechi si s-a stricat. Am inteles ca problema este la partea electrica si ne trebuie contactori de cupru. Sper ca am inteles bine, problema este ca nu am gasit in oras asa ceva, pe unde am stiut noi sa mergem sa cautam. Stiti ceva despre acesti contactori, unde am putea sa gasim?
              Va multumesc anticipat.
              Stef

              Comentariu

              • Lotar
                Incepator
                • 16.nov.2007
                • 13

                stern

                eu am cumparat un rotopercutor STERN (austria scrie pe el) cu 320 ron (1200 W, mandrina SDS, motor montat vertical, geanta si accesorii) acum cateva luni si vreau sa spun ca merge excelent, atat de bine incat mi-am luat tot de la STERN si fierastrau pendular cu ghidare lasar (panze tip T) si surubelnita/bormasina electrca pe acumulatori de 18 V (geanta cu accesorii si 2 acumulatori) toate merg brici Recomand STERN cu incredere
                Cand ajungi la rascruce, da cu banu'

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6359

                  @ Lotar: Toate bune si frumoase, numai ca nu intra la categoria electrocasnice!
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • Lotar
                    Incepator
                    • 16.nov.2007
                    • 13

                    sorry, ai dreptate, nu intra la electrocasnice
                    my bad
                    Cand ajungi la rascruce, da cu banu'

                    Comentariu

                    • bica sorin
                      Incepator
                      • 27.sep.2007
                      • 21

                      garantie si service gratuit(oare)?

                      am cumparat un calculator, din metro craiova. garantia este oferita de s.c. asus. s.r.l. oradea. 24 luni. toate bune si frumoase, numai ca s-a defectat in perioada de garantie. cind citesc certificatul de garantie sa cad din picioare. citez" garantia se acorda la sediul societatii(calea clujului, nr 234, oradea, jud bihor, tel 0359-414.565 fax 0359.414.566 tel 0788.459.400 acesta suportind cheltuielile de deplasare (peste 10 kg) manipulare, punere in functiune, diagnosticare, montare ambalare etc.aferente"
                      am dat telefon la nr 0359.414.565 sa ma documentez daca au si service teritorial, dar este un telefon fara apel. chiar sa nu aiba service in craiova?
                      suporta cheltuielile de deplasare peste 10kg dar unitatea centrala nu are peste 10kg ce mai teapa in toata regula.
                      alta chestie interesanta citez- este necesar sa il prezentati in "ambalaju original in care v-a fort livrat".
                      deci trebuia sa umplu casa de cutii (televizore, calculatoare etc.)
                      as dori ceva sfaturi pe aceasta tema.
                      cei de la un alt service mi-au recomadat sa fac reclamatie la opc. pentru ca ar trebui sa aiba sucursale in teritoriu

                      Comentariu

                      • manuela_olivares
                        Incepator
                        • 10.iul.2006
                        • 36

                        aspirator cu filtrare prin apa si spalare

                        Doresc sa cumpar un aspirator cu filtrare prin apa, dar care asa aiba si functie de spalare. Am tot citi pe mai toate site-urile dar se pare ca nu am gasit inca omul care sa stie cu adevarat ceva despre subiect...numai pareri bazate pe spuse din auzite. Nu imi recomnadati nush ce scula de peste 2000 de euroi ca n-am de unde. Pretul maxim ar fi pe undeva in jurul sumei de 12 milioni, nu mai mult. E foarte important sa scap de praful care imi bantuie casa pentru ca peste strada unii construiesc de zor un cartier de blocuri, sa nu mai umplu casa de praf cand schimb sacii...si pentru ca mama e alergica la praf. Poate se gaseste cineva care chiar ara habar despre subiect si-mi recomanda ceva, dar sper sa nu fie vreo aiureala de pe site-uri din strainatate. Multumesc anticipat.

                        Comentariu

                        • TDJ
                          Living Legend
                          • 10.apr.2006
                          • 2347

                          @bica sorin
                          Imi pare rau de necazul tau. In astfel de cazuri, trebuie sa mergi cu unitatea de calcul la magazinul de unde l-ai cumparat, si cei de acolo il vor expedia la unitatea service. Am intalnit un caz asemanator si s-a procedat in acest mod.

                          Comentariu

                          • TDJ
                            Living Legend
                            • 10.apr.2006
                            • 2347

                            Buna ziua d-na. manuela_olivares, si bine ati revenit pe forum.
                            Referitor la aspiratoare, cand a venit randul acestei achizitii, am cautat sa studiez problema pe toate fetele, pentru a avea certitudinea ca fac alegerea care raspunde cel mai bine cerintelor mele. Atentie, mare ATENTIE, nu spun ca am facut cea mai buna alegere, afirm ca produsul achizitionat raspunde cel mai bine cerintelor pe care le doream satisfacute.
                            Acum, revenind la problema dvs., inteleg ca doriti un aspirator care in primul rand, sau prima cerinta este aceea de a avea filtrare prin apa. Mai bine spus unul dintre filtre sa-l constituie recipientul cu apa. A doua dvs. cerinta este aceea ca produsul sa si spele. Doresc sa insist putin asupra acestui aspect, din cauza ca majoritatea vanzatorilor induc clientul in eroare cand vine vorba despre asa ceva. Este o diferenta dintre aspirarea umeda si spalarea cu aspirare. Toate aspiratoarele care filtreaza prin apa, pot aspira lichide. Dar pentru spalare, aspiratorul trebuie sa aiba un furtunas in lungul furtunului si tijei de aspirare, al carui cap liber ajunge la peria de aspirare. Acest aspirator cu spalare, trebuie sa aiba un recipient care se umple cu apa si detergent.
                            Acum, ceea ce vreau eu sa va intreb este, daca doriti ca aspiratorul dvs. cu filtrare prin apa sa aspire lichide, ceea ce oricum stie sa faca, sau doriti in mod expres sa si spele? Personal nu gasesc importanta aceasta functiune, mai ales ca aceste aspiratoare cu apa sunt greu de manevrat din cauza greutatii cantitatii de apa si a mentinerii lor intr-o pozitie aproximativ verticala. Conteaza insa punctul dumneavoastra de vedere, intrucat nu eu voi fi beneficiarul.

                            Comentariu

                            • bigjoe
                              Membru Marcant
                              • 19.mai.2006
                              • 482

                              Re: incalzire apa

                              Postat în original de gigi3
                              Postat în original de Traian Dajma
                              Postat în original de gigi3
                              Salut,

                              ...iar instantul cred ca este cam periculos, ma refer la rezistenta instalatiei electrice .
                              Cu o siguranta diferentiala eliminati acest pericol ipotetic.
                              multumesc pt raspuns
                              Deci dupa cum e EVIDENT emult mai bine un boiler pentru ca nu mai trebuie 7 mii delucruri de facut pe linga FAPTUL verificat (ca am testat unul) ca nici nu incalzeste destul instantul, ca nu e ca la centralele cu gaz...e asa o apa calaie rau.. Asa ca boiler eu chiar ma luat unul al acabana la munte si acolo apa stii cum era? Gheata cu instantul nu faceam nimik!!! Sigur!!
                              ai grija ..

                              Comentariu

                              • bigjoe
                                Membru Marcant
                                • 19.mai.2006
                                • 482

                                Re: aspirator cu filtrare prin apa si spalare

                                Postat în original de manuela_olivares
                                Doresc sa cumpar un aspirator cu filtrare prin apa, dar care asa aiba si functie de spalare. Am tot citi pe mai toate site-urile dar se pare ca nu am gasit inca omul care sa stie cu adevarat ceva despre subiect...numai pareri bazate pe spuse din auzite. Nu imi recomnadati nush ce scula de peste 2000 de euroi ca n-am de unde. Pretul maxim ar fi pe undeva in jurul sumei de 12 milioni, nu mai mult. E foarte important sa scap de praful care imi bantuie casa pentru ca peste strada unii construiesc de zor un cartier de blocuri, sa nu mai umplu casa de praf cand schimb sacii...si pentru ca mama e alergica la praf. Poate se gaseste cineva care chiar ara habar despre subiect si-mi recomanda ceva, dar sper sa nu fie vreo aiureala de pe site-uri din strainatate. Multumesc anticipat.
                                O alta idee pentru mama ta (ca si mama mea e la fel) ia un umidificator,
                                plus la aerul conditionat central care filtreaza aerul de pus un filtru mai fin.

                                ma rog daca exista acest sistem...oricum am pus termopane si nici nu mai deschidem geamurile tot ce intra de afara este filtrat prin aceste fitlre.

                                Umidificatorul insa se poate pune oriunde sta pe jos pe podea..asta ar merge ma tine sigur
                                ai grija ..

                                Comentariu

                                Procesare...