Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • BALTAZAR
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Buna ziua, sunt in cautarea unei masini de spalat si chiar a unei combine frigorifice. Masina de spalat Whirpool, un AWO cu incarcare frontala, dupa 10 ani de folosinta si-a dat obstescul sfarsit. Ma-m orientat spre cea cu motor "Direct Drive" Inverter de la LG F4J6TY0W http://www.lg.com/ro/masini-de-spalat/lg-F4J6TY0W. Combina pe care o am acum este un Arctic, are si ea tot vreo 10 ani si asi dori sa o schimb cu alta cu o tehnologie mai noua. M-am oprit la GBB60NSYFE, cu compresor Linear Inverter, http://www.lg.com/ro/aparate-frigorifice/lg-GBB60NSYFE. Despre LG nu cunosc cum au service-ul, iar in ultimul timp am observat ca sunt cele mai vandute si au introdus tehnologii peste ceilalti competitori. Opinii pro sau contra la alegerile mele sunt binevenite. Multumesc!

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    E in Turcia fabricat si importat de Roamnia - asa este de mult timp .

    Lasă un comentariu:


  • spik1
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Eu zic ca tot la Gaesti e fabricat!

    Lasă un comentariu:


  • fanero
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Am cumparat un aragaz marca Arctic.
    Si surpriza.
    Este fabricat in Turcia.
    Si uite asa sprijinim producatorii romani.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • ciureanuc
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Am rezolvat. Era dulia, care nu mai facea bine contact. Am desfacut iar toata bucata aia... acum merge.

    Lasă un comentariu:


  • ciureanuc
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Va salut,

    De-odata, becul din frigider nu se mai aprinde.
    Am crezut ca e ars, l-am schimbat, tot nu merge.
    Am desfacut tot corpul ala cu becul, am desfacut intrerupatorul/contactul, l-am curatat (l-am verificat cu aparatul de masura sa fie ok); l-am montat inapoi, nu merge.
    Am crezut ca poate becul are lipitura mica prea subtire... cu pistolul de lipit am facut o "biluta" de fludor in capatul becului, sa fiu sigur ca e ok si ajunge bine pe dulie.
    Nu merge.

    Ce sa-i mai fac? Cum se s-a oprit din senin?
    Frigiderul merge fara probleme, raceste ok.

    E posibil ca aceasta coincidenta, ca s-a oprit fix in cursul ciclului de dezghetare, sa aiba vreo legatura?
    Ce sa mai incerc?
    Cum sa-l repar?

    Multumesc!
    Ultima editare de ciureanuc; 19.iun.2017, 00:33. Motiv: topica frazei, formule de politete. :)

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Astazi au venit cei de la service, au constatat problemele si vor inlocui geamul insa au spus ca suruburile asa vin lipsa la toate...

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Dupa ce am cumparat mai multe frigidere, un cuptor incorporabil si o plita toate Arctic, am fost si sunt foarte multumit de ele. Functioneaza bine si nu am gasit defecte, ba chiar am fost placut impresionat de calitate.
    Zilele trecute am avut nevoie de un aragaz clasic cu gaz si am ales un Beko.Pentru cine nu stie Beko face parte din grupul gigant Arcelik care detine si Arctic.
    Ei bine cu acest produs situatia nu a mai fost ca la Arctic - am primit produsul ambalat perfect si am descoperit la prima vedere urmatoarele defecte cu care sunt convins ca a venit din fabrica:
    -geam interior cuptor zgariat, cu deteriorare serioasa a tratamentului anti murdarire;
    -numeroase suruburi lipsa;
    Aveti atasate poze cu situatia.
    In cazul suruburilor eu inteleg ca uneori gandesti in proiectare capacul spate cu 6 suruburi si ulterior hotarasti pentru a face economie ca si 4 suruburi il pot sustine insa exista in partea superioara doua suruburi lipsa care ar fi fixat niste plastice care acum atarna oarecum si e clar ca avem de-a face cu o eroare de montaj. Mi-e greu sa cred ca nu sunt montate suruburi voit si mi-e frica sa ma gandesc la alte chestii mai complexe cum au fost verificate, daca aceste lipsuri au fost trecute cu vederea la CTC.
    Am sesizat service-ul, si am programare peste cateva zile sa vina un tehnician sa rezolve aceste probleme.
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de Consultant electrice; 18.mai.2017, 22:19.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Foarte incurcata postarea dvs. Pe de-o parte spuneti ca nu ati schimbat nici un electrocasnic Indesit in 13 ani ulterior spuneti ca sunt prea comerciale, cu multe functii si ca "se duc mai repede" - deci inteleg ca se strica mai repede din cauza complicatiilor tehnice.
    LG si Samsunt se pricep si la electrocasnice problema e ca uneori nu avem noi bani sa cumparam electrocasnicele lor bune si alegem din gamele ieftine care intradevar cel putin la Samsung pot confirma ca sunt proaste.

    Ati trecut ulterior sa vorbiti de un pret bun si rezistenta in timp la o plasma, dar nu ati mentionat producatorul.

    Aveti o poza a masinii de gaurit Toshiba? Sunt curios ce model este si cum arata.

    Lasă un comentariu:


  • ZenGirl
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Eu sunt multumita de:
    Electrocasnicele Indesit sau Electrocasnicele Nu am schimbat niciun electrocasnic Indesit in 13 ani (chiar daca sunt mai ieftine) sunt mult prea comerciale, cu jdemii de sense-uri si se duc mai repede. De Arctic, Beko nu mai vorbesc. Iar LG (la fel ca si Samsung) mai au multe de invatat in electrocasnice, se pricep la telefoane si televizoare. Un pont: preturile electrocasnicelor indesit sunt cu 15% sub pretul Ariston (la aceasi calitate, design usor diferit). Indiferent ca vorbim de frigidere, combine frigorifice (de la 1300 ron), hote (300-900 ron), plite (500 ron) si cuptoare electrice (1000 ron) sau masini de spalat cu tehnologia Direct Inverter (de la 1600 ron).
    Pret bun, rezista in timp (inca am o plasma de acum 11 ani desi am achizitionat un 4K cu diagonala mai mare.
    Aspiratoarele Philips, desi acum testez polonezele Zelmer (fac treaba, pret bun) . Daca as avea bani as cumpara unul din seria celor ce isi fac reclama din usa in usa, diferenta este imensa (dar si pretul pe masura 3000 de dolari este muuuult prea mult pentru un aspirator indiferent ca scoate pielea moarta din saltea sau spala chiar si catelul).
    Sotul? Masina de gaurit Makita si Toshiba, desi din pacate ultimele modele vin fara accesorii.

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Nu trage apa

    Postat în original de Serban Valentin
    Verdictul service-ului .......senzor defect. Pret reparatie -100 lei.
    Macar nu ati iesit prea scump.
    In final, componentele electronice pt. electrocasnice sunt clasa 1 (in productie exista 3 clase, 1 find cea mai slaba si predispusa defectarii, iar 3 cea mai buna, folosita in aviatie, domeniul medical,etc adica chestii care au legatura directa cu viata omului)

    Lasă un comentariu:


  • Serban Valentin
    a răspuns
    Răspuns la: Nu trage apa

    Postat în original de Serban Valentin
    Din investigatiile mele se pare ca e ceva din electronica .M-am lasat pagubas si ..........am dus-o la service . Dupa reparatie va spun ce a avut . Multumesc !
    Verdictul service-ului .......senzor defect. Pret reparatie -100 lei.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Cuptorul incorporabil presupune sa fie incorporat intr-un mobilier, asa este gandit. Pentru el este bine sa se ventileaza mai mult, pentru masina de spalat...nu stiu cat de bine este. Oricum aceste cuptoare au o izolatie destul de buna pentru a fi eficiente si pentru a putea fi incastrate in mobilier.

    Verificati si detaliile de montaj din manualul tehnic de instalare si utilizare.

    Lasă un comentariu:


  • ienicer
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Intre masina de spalat si cuptor nu este nicio placa despartitoare? Putem comanda la firma de tamplarie. Ne recomandati asa ceva? Dar si apoi estetic as zice ca nu o sa se vada bine acea placa despartitoare.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Cuptorul daca este incorporabil, este izolat, insa orice mobilier gandit pentru cuptor incorporabil are niste grile de ventilatie in partea din spate a cuptorului pentru a intra aer mai rece si o fanta in partea superioara frontala a cuptorului pentru a se putea ventila.

    Intre masina de spalat si cuptor aveti o placa despartitoare de mobilier?

    Lasă un comentariu:

Procesare...