Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • nicu78
    Living Legend
    • 25.mar.2010
    • 1196

    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Pai eu deschisesem , subiectul la aceste aspiratoare,spuneam ca in casnicia mea am schimbat vreo 20 de aspiratoare....
    Ajuns in Italia ,am vazut prima oara la patronii mei in casa , si sotia ,pentru-ca ea era cu curatenia in casa mia zis ca e trasnet, chiar glumeam in posturile anterioare ,ca trage si mobila .
    Intradevar sint scumpe , dar isi merita banii, eu am dat acum 3.....sau 4ani, 450 de euro. Si mi se pare ca este chiar modelul din clipul publicitar, numai tin minte sigur.
    E bine ca au aparut si la noi ....dar cu saracia de la noi , nu prea cred ca o sa faca vinzare.

    Comentariu

    • coretweaker
      Membru Marcant
      • 16.iul.2010
      • 889

      Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

      Si mie imi fac cu ochiul Daisoanele astea. Le stiu de foarte mult timp, le-am vazut prin magazine in strainatate dar inca n-am avut niciunul. Am vazut recent ca au adus si la MediaGalaxy (Brasov) cateva modele Dyson dar n-am avut inca timp sa le studiez. Cred c-am sa-mi programez o vizita de documentare.

      Comentariu

      • ronniee
        Incepator
        • 26.iul.2009
        • 5

        Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

        salut,

        intentionez sa cumpar o masina de spalat vase incorporabila
        am nevoie de niste sfaturi, sper sa ma puteti ajuta

        am pus robinetul de apa si scurgere chiar in spatele aparatului, nu stiu daca o sa am spatiu sa racordez acolo
        am o adancime de 62,5cm pana la perete, pot sa incap acolo?
        bucataria e faktum ikea, am luat si o tabla, pot sa acopar usa masinii?
        daca nu pot, incerc sa racordez de la chiuveta de langa (oricum cred ca racordez la apa calda)

        si acum ce sa iau, m-am gandit la Electrolux ESL63010 acum la Altex e cu -15% (1400RON), iarasi o nedumerire, in manual apare "Deschide robinetul de apa"
        cum sa deschid robinetul e acoperit, chiar trebuie deschis si oprit tot timpul? sau numai de siguranta, cand pleci de acasa 10zile?

        mersi

        Comentariu

        • coretweaker
          Membru Marcant
          • 16.iul.2010
          • 889

          Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

          -in primul rand cand alegi o masina de spalat vase trebuie sa te hotarasti ce latime vrei, de 45 sau de 60 cm.
          -in principiu robinetul de alimentare si scurgerea nu au loc in spatele masinii si nici nu trebuie sa fie acolo chiar daca ar avea loc asa ca trebuie mutate.
          -ce latime are blatul mobilierului de bucatarie?
          -masina este incorporabila? (presupun ca da).
          -despre ce "tabla" vorbesti ca ai vrea s-o folosesti ca sa acoperi usa masinii? (usile masinilor incorporabile "se acopera" cu PAL de 18 mm pe a carui greutate usa este calibrata pentru o deschidere corecta, detaliu foarte important).
          -unele masini pentru vase au la capatul furtunului de alimentare cu apa (in capatul dinspre robinet) o electrovalva care opreste electric alimentarea cu apa cand masina nu functioneaza, pentru evitarea inundatiilor in cazul in care se sparge furtunul. Alte masini de spalat vase au un furtun dublu, cel exterior fiind transparent iar cel interior fiind usor colorat in rosu. Cand furtunul interior cedeaza, acesta se coloreaza in rosu intens, si in felul asta te atentioneaza ca trebuie sa-l inlocuiesti cu unul nou. Deci nu trebuie sa deschizi/inchizi robinetul la fiecare utilizare.

          Nu se poate spune la modul general daca o masina iti incape sau nu din mai multe motive...
          -adancimea masinilor pt. vase nu este chiar standardizata si 1 cm in plus sau in minus uneori este crucial.
          -conteaza foarte mult pe ce parte ai furtunurile si de asemenea forma (curbura) pe care aceste furunuri o fac chiar la iesirea din masina.
          -si bineinteles conteaza si lungimea furtunurilor, iar instalatia ar trebui s-o faci abia dupa ce ai fost prin magazine si te-ai uitat la sitemul de alimentare si scurgere al mai multor modele (producatori) de masini si te-ai decis asupra tipului de masina. Nu invers !!!

          Trebuie tinut cont si de faptul ca blaturile de 60 cm nu sunt potrivite pentru masini de spalat vase. Din acest motiv eu mi-am cumparat un blat de 80 cm latime din care am taiat 15 cm, ca sa imi ramana 65 cm. Dimensiunea "standard" de 60 cm a blaturilor este o mare prostie... fiindca nu permite masinilor de spalat vase sa intre corect, si nici nu ramane loc suficient pt. chiuveta, plita aragaz, anti-strop, etc. Dimensiunea "standard" corecta a blaturilor ar fi trebuit sa fie de 65 cm.
          Ultima editare de coretweaker; 04.nov.2012, 13:46.

          Comentariu

          • da_n
            Living Legend
            • 10.mai.2009
            • 1228

            Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

            in acest caz, cu o adancime de 62,5cm trebuie sa incapa o masina de 55,5cm, exista si robinet mai sacurt si se poate monta fara probleme in spatele masinii, de ce nu? exista vreo interdictie in domeniu sa nu montezi robinetul in spatele masinii?

            tabla trebuie sa fie o fata de usa proprie pentru masina incorporata

            indiferent pe ce parte are intrarea si iesirea, furtunele se pot pozitiona conform cu configuratia producatorului din cartea tehnica

            instalatia se poate face fara probleme inainte, mai ales daca intrarea, evacuarea, priza sunt pozitionate in spatele aparatului sau in imediata apropiere, lungimea furtunelor/cablului de alimentare permitand asta

            pentru pozitionarea fara probleme a masinilor incorporate este nevoie de blat de 65cm

            robinetul se deschide cand se pune-n functie aparatul

            Comentariu

            • coretweaker
              Membru Marcant
              • 16.iul.2010
              • 889

              Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

              @ da_n

              -pe usa masinii de spalat vase este obligatoriu sa se monteze PAL de 18 mm si nu altceva... nu tabla, nu caramizi, nu tzigle.
              -manerele mobilierului au aprox. 30-35mm si acestea nu trebuie sa iasa mai inafara fata de marginea blatului.
              -daca blatul are 60 cm (cum au 99% dintre noi) unde spui tu ca incape si masina si robinetul si alimenatarea si scurgerea?

              Comentariu

              • da_n
                Living Legend
                • 10.mai.2009
                • 1228

                Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                - unde scrie asta? eu am usa de lemn de 20 mm
                daca omul a spus tabla nu trebuie s-o iei ad litteram, tabla-i spunea si la aia pe care scriam la scoala si era de lemn (pe vremea mea)
                prin tabla, sunt sigur ca virgula colegul forumist se refera la panoul propriu de usa pentru masina incorporata

                - de acord cu manerele

                - nu am spus asa ceva, colegul forumist spune ca are 62,5cm pana la perete, este clar ca incape o masina de spalat de 55,5cm cu un robinet scurt montat la fata peretelui
                Ultima editare de da_n; 04.nov.2012, 16:18.

                Comentariu

                • ronniee
                  Incepator
                  • 26.iul.2009
                  • 5

                  Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                  mersi pentru sfaturi am gresit spunand tabla, este vorba de un pal ikea special pentru usa masinii, pe poze msv incorporabile au usi albe cu maner si nu stiam daca acestea se pot schimba sau nu
                  iertati-ma, dar inca n-am cumparat un astfel de aparat, iar in manualul aparatului nu prea arata pe unde au intrarile si iesirile de apa

                  oricum 3sa aduc apa calda de la chiuveta, pentru ca am instalatie solara+puffer+cazan pe lemne asa ca scap mai ieftin

                  trebuie sa incapa, am masurat inca o data, pana la capatul blatului am in total 64cm, masina are 55cm, nu stiam daca 55cm e cu usa sau fara, dar e clar ca 9cm incape si robinetul daca e nevoie

                  sper sa fie bun acest Electrolux 63010
                  Ultima editare de ronniee; 04.nov.2012, 20:24.

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12229

                    Răspuns la: Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                    Postat în original de ronniee
                    mersi pentru sfaturi ...........trebuie sa incapa, am masurat inca o data, pana la capatul blatului am in total 64cm, masina are 55cm, nu stiam daca 55cm e cu usa sau fara, dar e clar ca 9cm incape si robinetul daca e nevoie
                    .........
                    Nu inteleg cine v-a invatat ca robinetul , scurgerea si priza trebuie sa fie in spatele masinii !? Total gresit . Toate trebuie sa fie montate alaturi , intr-un spatiu accesibil . Cel mai practic este ca totul sa fie tras sub chiuveta , daca permite apropierea .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • da_n
                      Living Legend
                      • 10.mai.2009
                      • 1228

                      Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                      de ce este gresit?

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12229

                        Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                        Scrie mai sus ! Ocupa spatiul si nu exista posibilitatea de manevra .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • coretweaker
                          Membru Marcant
                          • 16.iul.2010
                          • 889

                          Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                          pt. ronniee: Nu mai repet ceea ce am spus deja, doar adaug cateva poze cu masina mea de vase, sper sa te-ajute sa-ti faci propria parere. Eu am blat de 65 cm, masina intra corect, cu manerul de deschidere nedepasind linia blatului iar in spatele masinii imi raman exact 3,5 cm pana la perete. Cand am cumparat masina am avut in vedere ca-i voi face alimentarea si scurgerea pe partea stanga, sub chiuveta, masina de vase fiind pozitionata imediat in dreapta chiuvetei. Corpul de mobilier de sub chiuveta se apropie la 7 cm de perete, spatiul acesta l-am prevazut in asa fel incat sa am loc sa pot face bucle destul de largi la furtunurile de alimentare si scurgere in asa fel incat furtunurile sa nu stea intr-o pozitie fortata.
                          Inainte sa ajunga la chiuveta, tevile de apa rece si calda trec prin spatele masinii de vase la inaltimea de 9 cm fata de gresie, in asa fel incat sa nu-mi forteze furtunurile masinii sa stea intr-o pozitie tensionata.
                          Mentionez inca o data ca fiecare masina de spalat vase prezinta unele particularitati in ceea ce priveste sistemul de alimentare si evacuare, precum si in ceea ce priveste adancimea acesteia, asa ca, pentru evitarea oricaror surprize neplacute trebuie mers cu ruleta si creionul la magazin, sa verifici concret dimensiunile relevante, pentru fiecare model care te intereseaza. Eu am un Hotpoint|Ariston Li 480 A. Inainte s-o cumpar pe aceasta am verificat mai multe modele din motivele enumerate mai sus. Singurul criteriu legat de "firma" a fost sa fie o marca renumita dar n-am avut idei fixe legate de vreo firma anume.
                          Fișiere Atașate
                          Ultima editare de coretweaker; 05.nov.2012, 00:41.

                          Comentariu

                          • da_n
                            Living Legend
                            • 10.mai.2009
                            • 1228

                            Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                            Postat în original de Mircea G
                            Scrie mai sus ! Ocupa spatiul si nu exista posibilitatea de manevra .
                            am crezut ca exista la voi ceva prevazut in vreun normativ

                            totul depinde de spatiu, la o adancime de 62,5cm cat are colegul forumist nu sunt probleme, ajunge spatiul, se pot monta furtunele fara probleme, stiu ca se face asa, de acolo inspirandu-ma si eu

                            in cazul masinilor incorporate nu are rost placa din spate a mobilei

                            Comentariu

                            • vdingo11
                              Membru Marcant
                              • 07.iul.2006
                              • 615

                              Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                              Buna seara.
                              Am cumparat saptamana trecuta (mai precis joi) o lada frigorifica Zanussi LZFZFC627WAP de 260l de la un magazin online si abia astazi am montat-o.
                              Cand i-am dat drumul pe langa zgomotul de la motor (acesta se aude normal) se aude si un "carait" in partea din spate.(nu stiu cum sa il descriu exact. Am atasat si un fisier audio amr (eu l-am deschis cu vlc player) facut cu telefonul poate va dati seama de acel sunet - spre final zgomotul este mai clar)
                              Sincer eu nu am mai auzit pana acum zgomotul produs de o astfel de lada si nu stiu daca este ceva normal.
                              Am sunat la firma care asigura service-ul si ei mi-au spus ca este ceva normal, ca se aude de la freon.
                              Va rog pe cei care aveti un astfel de model sau altele sa imi spuneti daca si la voi se aude pe langa zgomotul motorului si alt zgomot, pentru a sti cum sa procedez in continuare (am si perioada de 10 zile in care pot face demersurile pentru returnarea banilor)
                              Poate este ceva normal si imi fac griji degeaba.

                              Va multumesc anticipat si sper sa primesc niste aspunsuri cat mai rapid.
                              Fișiere Atașate
                              Ultima editare de vdingo11; 05.nov.2012, 22:14.

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                                Am ascultat sunetul insa nu imi dau prea bine seama. Trebuie facuta diferenta intre un zgomot al unui lichid sub presiune care este fortat sa treaca printr-un orificiu, zgomot care este normal sau un zgomot de natura mecanica, vibratie a compresorului cauzatoare de zgomot, cel din urma nemaifiind normal. Compresoarele au uneori niste piese pentru fixare la transport - cititi cu atentie manualul de utilizare si verificati daca ati executat intocmai operatiunile necesare inainte de punerea in functiune.
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...