Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Galaxy
    Membru
    • 21.dec.2012
    • 261

    Re: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Iarasi parere personala, eu unul nu prea am incredere in garantiile din Romania, mai ales cele pe termen foarte lung. Peste 10 ani cine stie ce va fi?Magazinul care a vandut-o nu mai e, reprezentanta este alta, service-ul altul ... O sa vina cu "sa vedeti", "asta era valabil pana acu' nu de mult", s-a schimbat, nu stim, mergeti la altii, etc...
    Daca e NUMAI pentru garantie, eu nu as da 1000 in plus (sau ma rog, e alta masina dar daca pe mine m-ar interesa doar aspectul asta).

    Revenind la marci, cum spuneau si altii, Whirlpool sunt taticii masinilor de spalat ... obisnuite. Dar nu stiu cata garantie ofera.

    Comentariu

    • gi0
      Membru
      • 18.mar.2008
      • 131

      Aici aveti perfecta dreptate.O firma poate disparea oricand de pe piata.
      Am postat undeva ca am avut masina de spalat si frigider siltal,si aveau o reprezentanta chiar aproape de mine.Acum nu mai sunt pe piata sau au alt nume,nici macar nu stiu din ce tara sunt,dar pot spune ca am fost foarte multumit de produsele lor.Frigiderul merge si azi,castigat la o tombola prin 1986... parca.
      Cu stima

      Oricum,am decis sa iau frigider liebherr,masina de spalat miele,plita mixta+cuptor electric+hota electrolux(probabil si microunde).
      Daca nu le gasesc direct in magazin,ce sursa serioasa de achizitionare prin internet recomandati?
      Cu stima.
      Ultima editare de Consultant electrice; 10.aug.2014, 22:19.

      Comentariu

      • Galaxy
        Membru
        • 21.dec.2012
        • 261

        Re: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

        Despre plita: Eu am Electrolux, de 15 ani, pe gaz. Merge fara probleme (ba de fapt se mai intampla sa se aprinda greu un ochi, dar in mare sunt multumit).
        Ce nu-mi place la astea cu sticla e ca grilajul e pus strict pe ochi, deci oala sta intr-un echilibru relativ acolo. De tras la o parte nici nu se pune problema
        Asa ca am decis ca urmatoarea plita sa aiba ditamai grilajele peste toata suprafata plitei.

        La cuptor cu microunde nu cred ca are mare importanta ce alegi, doar sa-ti placa designul. Oricum toate-s facute in China

        Comentariu

        • gi0
          Membru
          • 18.mar.2008
          • 131

          Exact,din pacate si eu am observat gratarul foarte mic,doar pe ochiuri.Am tot cautat dar toate sunt asa,doar cele pe gaz,unele au gratarul pe toata suprafata.
          Cuptorul este facut in china???Eram convins ca sunt facute in europa.

          Aceasta are gratarul mai mare si mai este un gorenje asemanator.
          Plita incorporabila mixta Pyramis PRL60T77, 60 cm, 2 arzatoare gaz + 2 zone inductie

          Plita incorporabila mixta Gorenje ITG623USC, 2 arzatoare gaz + 2 zone inductie, 60 cm
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

            Postat în original de gi0

            Oricum,am decis sa iau frigider liebherr,masina de spalat miele,plita mixta+cuptor electric+hota electrolux(probabil si microunde).
            Daca nu le gasesc direct in magazin,ce sursa serioasa de achizitionare prin internet recomandati?
            Cu stima.
            Alegerea este buna, ca vanzare online merita sa alegeti un magazin mai mare care sa va ajute si cu partea de service cu preluare gratuita in caz de probleme. Am avut un cuptor cu microunde Samsung la care a cedat timerul in prima luna de utilizare, iar la garantie a trebuit sa ma duc cu el in brate la un service unde a trebuit sa urc pe scari la etajul 2 ceva de genul asta. Era un model ieftin la un moment dat chiar ma gandeam sa il pun jos si sa il las acolo dar m-am gandit ca nu e frumos sa arunci "gunoaie" pe jos.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • gi0
              Membru
              • 18.mar.2008
              • 131

              Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

              Din raspunsul primit de la Miele.ro,pot comanda masina de la ei sau prin domo din orasul meu.Si mai sunt inca doua agentii in Constanta care lucreaza cu ei.
              Cred ca la domo pot comanda toate produsele de mai sus.Inca nu stiu ce conditii de transport au,produsele vor fi instalate la 25km de oras.

              Am avut cuptor cu microunde samsung,cu comanda mecanica,foarte bun.S-a stricat ceva la un moment dat si l-am dat unei nepotele sa il duca la scoala.
              Acum nu folosesc deloc,si m-am obisnuit fara el.Inca nu stiu daca merita cumparat sau nu altul.
              Cu stima.
              Ultima editare de gi0; 11.aug.2014, 23:41.

              Comentariu

              • doru_marciuc
                Living Legend
                Expert amenajari
                • 01.oct.2012
                • 1393

                Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                Acum nu folosesc deloc,si m-am obisnuit fara el.Inca nu stiu daca merita cumparat sau nu altul.
                Se spune ca se poate trai si fara.

                Comentariu

                • gi0
                  Membru
                  • 18.mar.2008
                  • 131

                  Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                  Corect,chiar foarte bine...
                  Dar daca as sa iau unul nu as sti ce sa aleg.Nu prea mai am incredere in produsele de pe piata.

                  Comentariu

                  • doru_marciuc
                    Living Legend
                    Expert amenajari
                    • 01.oct.2012
                    • 1393

                    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                    Electrolux EMS17006OX , poate fi o varianta...

                    Comentariu

                    • gi0
                      Membru
                      • 18.mar.2008
                      • 131

                      Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                      Nu gasesc acest cuptor pe site-ul electrolux.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • gi0
                        Membru
                        • 18.mar.2008
                        • 131

                        Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                        Dar l-am gasit pe acesta,cam la acelasi pret;http://www.electrolux.ro/electrocasn...le/EMS26204OX/
                        Ce parere aveti?Am observat ca aparatele neincorporabile sunt mult mai ieftine,desi la dotari sunt asemanatoare.
                        Cu stima.
                        Ultima editare de gi0; 15.aug.2014, 22:16.

                        Comentariu

                        • magdaa
                          Incepator
                          • 07.iul.2007
                          • 72

                          Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                          Buna seara. Am un aragaz electolux si pe curent si pe gaz. Am un buton de la plita care s-a cam intepenit. Merge rotita cand o trag spre mine si apoi rotesc de buton, dar daca nu rotesc mai intai spre mine se roteste greu. Cum fac sa curat de grasime, cred eu, acel buton? Daca exista si poze ar fi excelent. Multumesc.

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                            Nu ar fi indicat sa ne puneti dvs. cateva poze ca sa incercam sa ne dam seama despre ce e vorba si sa gasim o solutie? Este mai greu sa va facem noi un tutorial despre cum sa curatati butonul de la aragazul dvs. Ideal ar fi sa reusiti sa il demontati si sa il spalati separat.
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • geretus
                              Incepator
                              • 13.ian.2009
                              • 29

                              Probleme masina spalat LG WD 12390 NDK - direct drive

                              Salutari la toata lumea,

                              Am masina de spalat din titlu de cca 7 ani, timp in care nu am avut nici-o problema serioasa cu ea ( i-am inlocuit doar rezistenta acum 4-5 ani cred - se pare ca cea originala a tinut mai putin decat ultima care merge in continuare ).
                              De cateva zile are insa un zgomot ciudat la viteze mari ( stoarcere) , zgomot pe care nu il avea inainte ( la stoarcere de obicei are un zumzait foarte fin pe care abia il auzi ).
                              Zgomotul suna ca si cum ar fi o frecare fier pe fier.

                              Am demontat capacul din spate si rotorul motorului ( am manual de service - de asta m-am priceput cum s-o demontez) - nu se vede nici-un semn de frecare; m-am uitat si la rulment - nu se vede nimic, desi nu stiu daca trebuie sa se vada ceva...
                              Am demontat rezistenta - conform manualului de service, in cazul destul de improbabil in care ar exista un obiect intre cuva si tambur se poate scoate prin locasul rezistentei - nu e nimic intre cuva si tambur
                              Am curatat filtre ( cel de obiecte straine in principal) - nu avea nimic.

                              Nu stiu ce sa-i mai fac...
                              Poate fi rulmentul? Nu ma pricep insa dupa cate stiu eu rulmentul defect s-ar manifesta mai grav decat un zgomot de frecare...

                              Orice sugestie ar fi binevenita

                              Comentariu

                              • sisica_si
                                Membru Marcant
                                • 19.dec.2013
                                • 925

                                Răspuns la: Probleme masina spalat LG WD 12390 NDK - direct drive

                                Poate fi si o bucsa/ rulmenti la motor.
                                Asta este cea fara curea?
                                Daca da verifica si intre cuva si motor sa nu se frece una de alta.

                                Comentariu

                                Procesare...