Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2271

    Pai sa zicem asa: P=UxI...I =P/U, adica I= 7200 W/230 V= 31,3 A. Buun, coductorul de cupru suporta 5 amperi/mmp fara probleme si atunci se poate calcula sectiunea ce va trebuie pentru conductor.
    Sa vedem ce zic si ceilalti colegi.

    Postat în original de coby
    Am plita electrica 6kw si cuptor electric si nu am sesizat probleme . Este de recomandat sa ai circuit separat pt aparatura de putere direct din tablou ( eu asa am facut ) .
    Dar nu cred ca ai folosit mai mult de o treime din capacitatea totala.(la alimentare cu conductor de 2,5)
    Ultima editare de Consultant electrice; 10.feb.2015, 20:40.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

      Vin si eu si va intreb de conductorul ala - 5amp/mmp in ce conditii? Cate conductoare in tub? Izolatia ce zice?
      Eu zic ca in regim permanent pe conductor de 2,5mmp avem voie cam 24A la o temperatura medie de 25 grade Celsius.
      Mult mai indicat ar fi conductorul de 6mmp la monofazat daca vrei ca din acelasi circuit sa alimentezi si cuptorul. Estimezi ca vei folosi vreodata si cuptorul si plita la capacitate maxima in acelasi timp?
      Calculele se fac cu 230V dar in majoritatea situatiilor exista caderi de tensiune si avem sub aceasta valoare, iar curentul absorbit creste; si pe mine ma mira ca la astfel de puteri nu iti ofera si posibilitatea impartirii pe faze.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2271

        Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

        Nu-mi inchipui, la reteaua actuala, cu ar fi sa folosesc o asemenea plita la juma' de capacitate, cateva becuri, un televizor, frigider, masina de spalat si sa mai si sudez in micul meu atelier! Toate acestea la reteaua de 220 V.

        Comentariu

        • monica.
          Incepator
          • 10.feb.2015
          • 4

          Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

          Buna seara, din cate am vazut sunt persoane pricepute pe acest forum...asa ca indreaznesc si eu sa cer o parere..din decembrie mi-au fost montate electrocasnicele impreuna cu mobila de bucătărie. Problema mea este ca, de azi am inceput sa aud un bazait care vine din spatele cuptorului electric..a fost curentul luat la un moment dat deoarece am observat ca si ceasul lui era dereglat . Mentionez ca exact in spatele cuptorului este o priza la care s-a legat pe direct atat cuptorul cat si plita care e pe gaz dar cu aprindere electrica.ambele cu saboti deoarece nu încăpea cuptorul de stecher si mi s-a zis ca e f ok sa fie pe direct..nelamurirea mea e de ce abea acum dupa atata timp a inceput sa tiuie..pana acum folosind ambele de mai multe ori.. electricianul apelat mi-a zis sa nu imi fac probleme si ca abea peste 2 zile poate sa vina sa vada dar ca sigur sigur nu am de ce sa imi fac probleme..doar că..imi fac poate nu a fost prins bine..poate s-a topit ceva(cu toate ca e f bine izolat si de calitate..un bosh nu tocmai ieftin..)...sa nu faca scânteie...etc..poate exagerez..asa ca as vrea o parere..Am vazut ca exista stechere extra plate..cat grosimea firului..sa montz acolo o priza dubla si sa pun 2 astfel de stechere in loc de pe direct? Sau mai bine sa ramana pe direct cu o verificare de siguranta..Dar pana atunci..sa imi fac probleme? Instalatia e noua..blocul este nou intr-un ansamblu rezidential si am fost asigurata ca e totul ok pt un cuptor electric..multumesc frumos!

          Comentariu

          • mbostangiu
            Membru marcant
            • 31.dec.2011
            • 595

            Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

            @monica
            Un electrician corect nu prea se încumetă sa dea asigurări ca totul e bine e și merge așa încă 2 zile. Poate sa nu fie probleme dar în același timp poate sa fie loc de plecare pentru ''Doamne ferește!''
            Eu va sfătuiesc sa investigați problema fără întârzieri.
            Cat despre ''ansamblu rezidential nou, instalație nouă, bloc nou, ...'' suna bine dar ... nu va culcați pe urechea asta.
            “Quality means doing it right when no one is looking.”

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

              Zgomotul se aude in timp ce utilizati cuptorul electric? Acela este consumatorul mare care ar putea creea probleme.
              Electricianul are dreptate, conexiunea directa facuta corect este mult mai sigura ca un stecher intr-o priza (vorbind de consumatori de forta).

              Referitor la calitatea instalatiilor din cladireile noi si eu sunt sceptic, nu vreau sa va sperii dar in doua astfel de blocuri am gasit circuite legate aiurea in tablouri fara nici o legatura cu planul oficial. Am mai detaliat una dintre intamplari pe aici pe forum.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • monica.
                Incepator
                • 10.feb.2015
                • 4

                Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                Multumesc pentru raspunsuri.. si da..nu ma culc pe o ureche fiind "bloc nou".. sunt sigura ca asta nu inseamna ca totul e garantat.. doar cred ca mentionand lucrul asta se poate face o idee despre ce ar putea fi vorba si se exclud alte posibile cauze daca ar fi fost vorba de o instalatie veche.. Motivul pt care am si apelat la acest forum este tocmai pt ca e greu sa te increzi intr-un singur om..electricianul cu pricina ( care nu stiu cat de electrician e ca prea se pricepe la toate..) mai ales cand cunostintele mele in domeniu sunt minime gen schimbat o priza, intrerupator, montat un corp de iluminat..nu prea am de ales decat sa cred ce imi zice mesariasul chemat..

                Zgomotul se aude in modul repaos..singurul consum fiind pentru ceasul de pe display... si ca sa fie si mai interesant..astazi de dimineata nu mai bazaia nimik.. o verificare cu siguranta trebuie ..

                Revin cu intrebarea.. pentru ca o decizie va trebuii sa iau..doar sa se verifice actuala legatura directa..?sau sa se monteze mai bine stecher plat? ( faptul ca sunt firele acolo ..expuse.. imi mentine un pitic activ de aceea insist.. dar daca e mai ok ..e..-cum a confirmat si "Consultant electrice-Moderator" )
                si daca stecherul chiar si plat atinge spatele cuptorului ar putea cauza probleme?
                un link cu un astfel de stecher plat: https://www.eshop.protege.ro/content...mania-255-1889

                si daca ar trebui sa cumpar asa ceva..nu stiu daca sunt de mai multe feluri, dar ar trebui sa ma asigur ca are minim ceva anume pentru a putea fi folosit fara probleme pentru un consumator asa mare cum e cuptorul electric? ( pentru ca vanzatorul va incerca cu siguranta sa imi vanda si sa ma asigure ca e ok ce are el pe stoc..)
                Vazand caracteristicile.. la ce sa fiu atenta sa fie ok pt cuptor..nu pt o veioza:P
                Caracteristici produs:
                stecher extra plat, 250V / 16A
                pentru cabluri cu sectiuni intre 0.75 mm2 si 1.5 mm2
                (caracterisiticila acestea imi par potrivite)
                Multumesc!

                Comentariu

                • sisica_si
                  Membru Marcant
                  • 19.dec.2013
                  • 925

                  Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                  Eu as pune prize si circuite separate atat la plita cat si la cuptor.
                  Mai mult, nu le-as lasa sub blat ci le-as rica la 5-10 cm deasupra blatului sa le pot atinge, sa pot verifica daca se incalzesc in timpul functionari.
                  Sa-ti spun ce a patit o prietena mutata intr-un bloc nou?
                  A luat foc... de la prizele pregatite de constructor pentru electrocanice, aragaz, cuptor si masina de spalat.
                  Prize sub blat, un singur circuit pentru toate 3 (toate mari consumatoare)... si dezastrul este gata.
                  Ea nu a stiut ca nu e bine sa le foloseasca toate o dat... si atat i-a fost.
                  Acum constructorul se da lovit ca a respectat proiectul, producatori aparatelor ca nu e vina lor... si uite asa o paguba de peste 10.000 de lei, aragaz, cuptor, masina de spalta si toate corpurile de jos ale bucariei.

                  Comentariu

                  • monica.
                    Incepator
                    • 10.feb.2015
                    • 4

                    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                    woooww. daca eram putin ingrijorata..acum m-am speriat..) mai ales ca urmatorul meu proiect era instalarea unui uscator de rufe in mobila din bucatarie..care si el e un maaare consumator electric..
                    cred ca o sa le cer constructorilor un plan exact cu instalatia electrica si sa caut un electrician bun si sa ma consult cu el.. oricum eu cam am grija sa nu le folosesc mai multe odata...dar..

                    Comentariu

                    • sisica_si
                      Membru Marcant
                      • 19.dec.2013
                      • 925

                      Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                      Asa zici acum, dar o sa fie momente in care fara sa vrei vor merge 2-3... toate.
                      Nu vreau sa te sperii, vreau sa te fac atenta sa faci ceva cat se poate.
                      Cauta un electrician care sa-ti faca circuite separate pentru toate aparatele care au consum mare.
                      Circuit si sigurante calbrate pentru fiecare in parte.
                      In plus sa iti lase prizele deasupra sa le poti atinge, vedea, le atingi si e calda nu e bine, o vezi si se ingalbeneste/ deformeaza nu e bine.
                      Stiu ca nu da bine, dar pentru siguranta si liniste...
                      Inca ceva... fa un calcul al tuturor si vezi daca duce cablul de intrare in casa, daca furnizorul ofera puterea necesara in contract.
                      Daca nu tre marita puterea oferita.

                      Comentariu

                      • monica.
                        Incepator
                        • 10.feb.2015
                        • 4

                        Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                        multumesc pentru sfaturi..credeam ca scap usor.. adica ma mut..se monteaza mobila si electrocasnicele si gata..dar se pare ca e mai complicat daca vreau sa dorm linistita..o sa iau legatura cu cei din ansamlu sa imi dea mai multe detalii despre instalatia electrica a apartamentului si ulterior cu un electrician autorizat.. si sa vad ce e de facut.. mi-e cam groaza ca toate prizele aparatelor sunt in spatele mobilei exact pe pozitia electrocasnicelor...incorporate...care...sa le scot, sa mut prize sau trase alte fire.. ar fi distractie nu gluma.. dar pt linistea mea..ce trebuie trebuie.. sper doar sa gasesc un electrician bun..
                        Va multumesc pentru sfaturi!

                        Comentariu

                        • sisica_si
                          Membru Marcant
                          • 19.dec.2013
                          • 925

                          Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                          Daca nu luai consumatori asa mari si asa multi te mutai linistita, dar cu atatia kw pe fir...
                          Cat despre informatiile oferite de reprezentanti nu as pune mare baza pe ce zic.
                          Tot electricianul iti poate spune daca duce sau nu priza.
                          Ei or avea in proiect fir de 2.5... dar Dorel de lene poate a pus de 1.5 ca asta a avut la indemana pe scara.
                          Spor la treaba.
                          Te asteptam cu poze.
                          Ultima editare de sisica_si; 11.feb.2015, 14:00.

                          Comentariu

                          • Jan
                            Membru
                            • 06.iul.2006
                            • 176

                            Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                            Postat în original de sisica_si
                            ...Mai mult, nu le-as lasa sub blat ci le-as rica la 5-10 cm deasupra blatului sa le pot atinge, sa pot verifica daca se incalzesc in timpul functionari...
                            ieri- maestrii improvizatilor, azi- maestrii exagerarilor
                            La un asemenea consumator nu se folosesc prize!


                            Mehr als 3 Mio. Produkte ✓ 5.000 geprüfte Händler ✓ Neuware ✓ Rabatte & Gutscheine ✓ Sicher bestellen ✓ PayPal Käuferschutz

                            in lipsa, se pot folosi doze de genul:

                            cu legatuara fixa, sau
                            In der Elektrotechnikbranche bekannt als Premiumanbieter von Design-Steckdosen, intelligenten PDUs bis hin zu digitalen Lösungen. Jetzt kennen lernen!

                            Comentariu

                            • titigeolgau
                              Incepator
                              • 22.sep.2009
                              • 5

                              Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                              Salut, stie cineva diferenta dintre aceste tipuri de convectoare in afara de pret? Ce stiu eu- primul model plaja de preturi 50-100 lei ,aprox, in principiu 3 trepte caldura ,750,1250,2000 w. Al doilea model plaja de pret incepe de pe la 200 lei la puterea de 1000w, si element de incalzire in x din aluminiu. Ce ma intereseaza este daca al doilea model are cumva un randament mai mare decat primul adica primul tramsforma 2000w din en electrica in 2000w energie termica .al doilea face acelasi lucru??? desi este cam de 3 ori mai scump?
                              Fișiere Atașate
                              Ultima editare de titigeolgau; 03.mar.2015, 19:53. Motiv: Completare

                              Comentariu

                              • coby
                                Living Legend
                                • 21.feb.2012
                                • 6701

                                Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                                Cel cu element de incalzire din aluminiu , nu usca aerul incalzit , randamentul e la fel .
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                                Comentariu

                                Procesare...